Hoe houd je het huis vrij van (sahara)zand en stof?
Schoonmaaktip van de weekHet huis kan eens in de zoveel tijd wel een grote beurt gebruiken. Schoonmaakexpert Marja Middeldorp helpt daarom alledaagse problemen op te lossen. Deze week: het huis schoonhouden tijdens een zandinvasie.
Het is een uitstekend moment om het over zand en stof in huis te hebben, vindt Marja Middeldorp. ,,Ik lees dat er dezer dagen veel saharazand neerdaalt in Nederland”, zegt Marja. ,,Dat woestijnzand vliegt via Spanje onze kant op. Ik heb in Saoedi-Arabië en de Emiraten gewoond en heb er daar wel mee leren dealen. Zand en stof zijn vervelend, dat zullen mensen in een nieuwbouwwijk wel herkennen! Het kan wel een jaar duren voor de straat een beetje schoon is. En het huis ook...”
Natte kranten
Mocht het in de tuin of in het huis nou echt stoffig zijn, dan is volgens Marja grover geschut nodig dan een bezem of een stofzuiger. ,,Als je bijvoorbeeld hebt geboord of geschuurd tijdens het klussen, dan kun je soms wel tien keer heen en weer gaan met stoffer en blik, maar het wordt niet snel stofvrij. Wat heb ik geleerd? Pak wat kranten erbij en trek de pagina's los. Leg ze op de grond en besproei ze met een plantenspuit. Met een bezem veeg je dan het stof op de vochtige krant. Vervolgens frommel je het in elkaar en als het niet te veel is kan het in de papierbak. Anders toch beter bij het restafval. Soms denken mensen dat het niet kan met houten vloeren, maar dat kan wel hoor. Je moet de kranten niet té nat maken. Het is verder ook een handige tip op het tuinterras.”
Sinds Marja terug is uit de woestijn, geeft ze de tip aan iedereen die midden in een verbouwing zit. ,,Het is trouwens nog beter als je tijdens het boren een stofzuiger vlak onder de boor houdt. Dan voorkom je al voor een deel dat het stof zich in huis verspreidt. Als er nog geen deuren in de kozijnen zitten, hang ik met twee klemmen een nat laken of een natte handdoek op om te voorkomen dat iedere kamer straks onder het stof zit.”
Stoffige auto
,,Ja, ik moet toch ook even denken aan de auto die op de oprit staat, want veel mensen vinden het fijn als die glimt. Dat saharazand legt een soort dekentje over onze auto's natuurlijk. Pas in ieder geval op als je meteen met de emmer en de spons aan de slag gaat. Beter is het om de auto eerst af te spoelen met water, met een tuinslang of een paar emmers water. Het stof is dan wel erg fijn, maar het kan toch krasjes veroorzaken op de mooie lak.
Ook auto's in nieuwbouwwijken zien er doorgaans vies uit, maar nog vervelender is het als zand en stof mee naar binnen gaat natuurlijk. Mijn moeder is net verhuisd naar een nieuwbouwhuis en ze staat bijna nooit meer rechtop. Niet omdat haar rug het heeft begeven, maar ze is de hele dag aan het stoffen.”
Wil je niet dat je iedere keer het zand dat buiten ligt mee naar binnen neemt, zorg dan voor een schone deurmat, adviseert Marja. ,,Met de mattenklopper natuurlijk, want die dingen zijn er niet voor niets. Maar zelfs dan krijg je niet alles er in één keer uit, dus ik raad aan om de deurmat een nacht om te draaien. Als het even kan leg je hem omgekeerd in het gras, dan doet de zwaartekracht zijn werk en kun je een dag later nóg eens uitkloppen. Datzelfde kun je doen met een kleed, als je er de ruimte voor hebt. Nou, laat dat woestijnzand maar komen. Wij zijn gewapend!”
Bij vtwonen nog meer tips om stof te voorkomen. Wil je een vraag stellen aan Marja Middeldorp? Stuur een e-mail naar dit adres (wonen@dpgmedia.nl) met je naam erbij. Bekijk hieronder meer schoonmaaktips.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
make-over
Van bankloze woonkamer naar enorme zitkuil: 'Dit heb ik nog nooit gezien'
Het nieuwbouwhuis van Tessa en Veljko uit De Meern miste warmte én een bank. Het SBS-programma Weer verliefd op je huis kwam langs om sfeer te maken. ,,Ik ben al in veel huizen geweest voor dit programma, maar heb nog nooit een huis zonder bank gezien”, zegt presentator Kees Tol verontwaardigd in de aflevering die gisteren bijna 600.000 kijkers trok. -
PREMIUM1
Open Huizen Dag: zo prik je door de verkooptrucjes heen
Wil je meerdere huizen die in de buurt te koop staan bekijken? Dat kan op 1 april tijdens de Open Huizen Dag van NVM. Met de tips van Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis ga je goed voorbereid op huizenjacht. -
Getest: dit is de beste stofzuiger
Wat is de beste stofzuiger? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
PREMIUM
‘Ga niet met de hogedrukspuit over het terras met groene aanslag’
Last van algen op tegels, schutting en bloempotten in de tuin? Wacht even met de hogedrukspuit, zegt hovenier Bert Moelee van De Tuinexpert. Hij heeft een betere oplossing. -
PREMIUMmet video
Het is weer tijd voor de voorjaarsschoonmaak: zo maak je het leuk en efficient
Met de prille lentezon in huis valt goed te zien dat er weer van alles kan worden gepoetst. Schoonmaakexpert Marja Middeldorp helpt daarbij. Dankzij haar tips blijft het leuk.
-
PREMIUMEnergierekening
Robert: ‘Afgelopen jaar verbruikten we 21.000 kWh aan stroom en wekten we 18.900 kWh op’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Robert Schrijvers (53) uit Maria Hoop in Limburg. -
-
-
Getest: Dit is de beste halfautomatische espressomachine
Wat is de beste pistonkoffiemachine? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
video
Pas gewassen auto's en gelapte ramen krijgen te maken met Saharazand
Grote kans dat we begin volgende week een behoorlijke hoeveelheid Saharastof deze kant op krijgen. En dat zorgt voor vieze auto's en tuinmeubels als het gaat regenen, maar ook mooie zonsopkomsten en - ondergangen. Dat meldt Weerplaza.