Dit is waarom een thuisbatterij wordt afgeraden
Nu het aantal zonnepanelen flink stijgt, wordt er gezocht naar manieren om energie op te slaan en piekbelasting van het stroomnet te voorkomen. Is een thuisbatterij een goede oplossing?
Een thuisbatterij wordt altijd gebruikt in combinatie met zonnepanelen. Met een thuisbatterij sla je zelfgeproduceerde zonne-energie thuis op, en lever je niet zoals normaal het overschot aan opgewekte stroom terug aan het elektriciteitsnet. De thuisbatterij wint aan populariteit vanwege de afbouw van de salderingsregeling.
Salderen betekent dat huishoudens de stroom die ze met hun zonnepanelen hebben opgewekt, kunnen wegstrepen tegen de hoeveelheid stroom die van het net is getapt. De overheid bouwt die regeling stapsgewijs af. Zonnepanelen worden steeds goedkoper, waardoor de salderingsregeling - bedoeld om het gebruik van duurzame energie te stimuleren - niet meer nodig is. Kortom: terugleveren loont minder, dus wordt opslaan interessanter.
Wat kost een thuisbatterij?
Maar is je stroom thuis opslaan goedkoop en milieuvriendelijk? Voorlichtingsorganisatie Milieu Centraal vindt van niet. ,,Er zijn betere manieren om slim om te gaan met zonnestroom", zegt Mariken Stolk, expert duurzame energie bij Milieu Centraal.
Volgens die organisatie verbruikt een huishouden met zonnepanelen gemiddeld 30 procent van de opgewekte stroom meteen zelf en wordt de andere 70 procent teruggeleverd aan het net. Met een thuisbatterij hoeven zij dus minder stroom te kopen, toch? ,,Ja, maar de aanschafkosten van de thuisbatterij zijn zo hoog dat die kosten waarschijnlijk niet terug te verdienen zijn met de besparing op de stroomrekening", schetst Stolk. Voor een thuisbatterij ben je, afhankelijk van de capaciteit, pakweg tussen de 4000 en 10.000 euro lichter.
Niet altijd de beste oplossing voor het milieu
Bovendien is de batterij niet bepaald milieuvriendelijk, aldus Stolk. ,,Hij wordt nu gemaakt van metalen als lithium, koper en nikkel. Het maken van een thuisbatterij vraagt energie en grondstoffen.” Beter zou zijn om andere maatregelen te nemen, zegt zij.
Zo kun je het best je stroomverbruik tijdens de opwek opkrikken. Bijvoorbeeld door de vaatwasser en wasmachine aan te zetten of zelfs je elektrische auto op te laden. En een soort ‘wijkbatterij’ zou ook soelaas bieden, aldus Milieu Centraal.
Van salderen tot een omvormer: Independer zet alles wat je over zonnepanelen moet weten op een rij.
Voor wie is een thuisbatterij interessant?
Ook energiehoogleraar Martien Visser vindt dat het veel goedkoper is om eerst zoveel mogelijk je gebruik af te stemmen op je opwek. Hij adviseert het nieuwe wekelijkse ‘energieweerbericht’, van weervrouw Helga van Leur en de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie, daarvoor te raadplegen.
,,Een thuisbatterij is een duur ding en je moet er ook plaats voor hebben. Wellicht is het interessant voor sommigen, met name diegenen met een groot verbruik en veel zonnepanelen, maar voor de meesten niet.”
Tekst gaat verder onder de foto..
De lector Energietransitie aan de Hanzehogeschool in Groningen verwacht dat er straks, als salderen is afgeschaft, er druk komt op energieleveranciers om een interessante terugleververgoeding aan te bieden. ,,Want zo niet, dan gaan de klanten naar de concurrent.”
Natuurlijk, een batterij kan helpen het netwerk te ontlasten. Maar, zegt Visser: ,,Maar alleen als wordt afgesproken ze alleen op te laden als de zon het felste schijnt. In de praktijk voorzie ik dat ze direct in de ochtend zullen worden opgeladen- ‘je weet immers maar nooit’ - en bovendien dat ze ook zullen worden opgeladen op winterse dagen wanneer er veel wind op zee is. Dan kunnen batterijen juist aanleiding geven tot extra netwerkbelasting.”
Hoe zit het met subsidies voor thuisbatterijen?
Je kunt nu geen subsidie aanvragen voor een thuisbatterij, maar de verwachting is dat dat in 2023 of 2024 wel moet kunnen. Visser is daar tegenstander van. ,,Tenzij er iets wordt gevonden zodat ze daadwerkelijk het netwerk gaan ontlasten. Maar omdat alleen de netbeheerder dat kan vaststellen, zou dat betekenen dat zij moeten kunnen ingrijpen op het vullen en legen van de batterijen. En dat zie ik nog niet zo snel bij huishoudens gebeuren.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Het droomhuis van Daan (27) bleek een complete bouwval: ‘Keurder noemde het een kaartenhuis’
Huizenkopers hebben vaak geen flauw benul van funderingsproblemen, bleek onlangs uit onderzoek. Niet vreemd, als er op Funda vaak niets over staat. Het overkwam Daan (27) uit Utrecht, die bijna een ‘kaartenhuis’ kocht. -
PREMIUMmet tips
‘Elektricien’ rekent voor halfuurtje werk ruim 3000 euro: ‘Niet veel later was telefoonnummer uit de lucht’
Vermoedelijk gebeurt het veel vaker dan we denken, zegt ook de politie. Mensen die bij een probleem met elektra, verwarming of water googelen naar hulp en zonder dat ze het weten uitkomen bij malafide bedrijven. Het overkwam Frank (66) en Lotte (77) uit Nieuwegein ook. -
PREMIUMNegen vragen
Alles over zonnepanelen: je verdient ze nu in een paar jaar terug
Met de huidige energieprijzen ben je dief van je eigen portemonnee als je géén elektriciteit opwekt met zonlicht. Maar lonen zonnepanelen nog wel nu grote energiebedrijven de terugleververgoeding decimeren en de salderingsregeling over twee jaar verdwijnt? -
Energierekening
Joost (42) heeft een dynamisch energiecontract én accu’s: ‘Doe het niet voor mijn portemonnee’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Joost Nienhuis (42) uit Hilversum. -
PREMIUMKoken & Eten
Vegaburgers doen de gezondheid meer kwaad dan goed: welke vleesvervangers zijn wél een goede keuze?
Uit een analyse van meer dan 500 verschillende vegetarische burgers, worsten, balletjes en schnitzels uit de supermarkt blijkt dat vleesvervangers vaak te veel vet en te weinig eiwitten bevatten. Volgens TestAankoop in België zijn de meeste veggieburgers enorm bewerkt en doen ze de gezondheid van de consument meer kwaad dan goed. Hoe kies je dan de juiste vleesvervanger? En bestaan er voedzame alternatieven?
-
Isolatie? Bij dit huis zit het aan de buitenkant: ‘Als ik de ramen ga lappen, neem ik een schaartje mee’
Het beter isoleren van woningen is door de hoge energieprijzen populairder dan ooit. Maar Jan Dokman heeft zijn huis al veertig jaar volledig groen geïsoleerd: met klimop. -
-
-
Wat we kunnen leren van praten over onze stoelgang: ‘We hebben allemaal weleens diarree’
Mensen vinden het vaak ongemakkelijk om over diarree te praten of om ermee naar de huisarts te gaan. Vaak is deze dunne ontlasting vrij onschuldig, maar wanneer is het slim om naar de dokter te gaan? En wat doe je als een kind diarree heeft? -
Maximale terugleververgoeding voor zonnepanelen op komst, wat betekent dat?
Eigenaar van zonnepanelen en energie over? Daar kun je straks niet meer ongelimiteerd aan verdienen met de terugleververgoeding. Er komt een maximum op deze vergoeding.