Dubbelslag wereldkampioene Lucinda Brand in Hamme: dagzege en leiding klassement
Lucinda Brand heeft de Flandriencross in Hamme gewonnen. De wereldkampioene ging halverwege de wedstrijd op en over landgenote Denise Betsema en won solo. Brand neemt ook de leiding over van Betsema in het klassement van de X2O-trofee.
Het was voor de 32-jarige Brand alweer haar vijfde zege in de X2O-trofee. Alleen de Koppenbergcross, de eerste veldrit van het klassement, won ze niet. Daar werd de wereldkampioene vijfde.
Brand begon met een achterstand van twee seconden in het klassement ten opzichte van Betsema aan de veldrit in Hamme. Bij een sprintje voor bonificatieseconden vroeg in de wedstrijd pakte Brand de volle buit en zo was ze virtueel al leidster in het klassement.
Niet veel later nam Brand afstand van Betsema. Langzaam bouwde ze haar voorsprong uit en de renster van Baloise-Trek Lions kon een dubbelslag vieren in Hamme: de dagzege én de leiding in het klassement van de X2O-trofee. Betsema werd in de sprint om de tweede plaats in de daguitslag nog verslagen door Shirin van Anrooij. Annemarie Worst eindigde als vierde, gevolgd door Ceylin del Carmen Alvarado en Manon Bakker. De top-zes bestond uit Nederlandse rensters: zevende werd de Belgische Sanne Cant.
Er volgen nog twee crossen in de X2O-trofee: 6 februari in Lille en 13 februari in Brussel.
Brand had na het Nederlands kampioenschap, waar ze achter Marianne Vos zilver pakte, een weekeinde overgeslagen en zoals meer rensters gekozen voor een trainingsstage in warmere oorden. ,,Zeker rond kerst zit je in een ritme van alleen maar wedstrijden. Dan is het best spannend hoe je er weer inzit nadat je een weekend hebt overgeslagen”, vertelde ze na haar zeventiende overwinning van het seizoen.
Brand is een klasse apart dit jaar en had ditmaal achter zich ploeggenote Van Anrooij, die Betsema niet hielp bij haar achtervolging op de koploper. ,,Logisch dat zij het ploegenspel speelt”, vond Betsema, die haar voorsprong in het klassement dankte aan de eerste cross op de Koppenberg. Daarna was Brand al vier keer de sterkste geweest waarin ze langzaam het gat met de koploper had gedicht. Na het WK volgen er nog twee wedstrijden uit de reeks. ,,Het zal niet meevallen tegen Lucinda, ze is in de vorm van haar leven”, erkende Betsema. ,,Ik moet hopen dat mijn vorm nog net iets beter wordt. En dat zij misschien een keer een foutje maakt.”
Sweeck wint na val Pidcock
Bij de mannen ging de zege in Hamme naar Laurens Sweeck. De Belg was zijn landgenoot Toon Aerts nipt te snel af in een sprint-a-deux. Tom Pidcock nam bij het ingaan van de slotronde de leiding in een kopgroep van vier en zette zijn concurrenten onder druk. De Brit, olympisch kampioen op de mountainbike, schoof echter onderuit in een bocht. Aerts en Sweeck bleven overeind, met Eli Iserbyt in de achtervolging op een handvol seconden.
Iserbyt kwam niet meer terug vooraan en dus werd het een sprint tussen Aerts en Sweeck. Laatstgenoemde was net iets sneller en won de cross in Hamme. Aerts eindigde als tweede en Iserbyt als derde. Europees- en Nederlands kampioen Lars van der Haar ging nog voorbij de aangeslagen Pidcock en kwam als vierde over de finish. Corné van Kessel, de andere Nederlandse WK-deelnemer, werd zevende.
Pidcock geldt, bij afwezigheid van titelverdediger Mathieu van der Poel en diens Belgische rivaal Wout van Aert, als de topfavoriet op het WK dat volgend weekeinde in de Verenigde Staten wordt verreden. Eerst volgt morgen nog de laatste cross om de wereldbeker, in het Brabantse Hoogerheide.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Met video
Opnieuw Nederlandse ritzege in Ronde van Hongarije: winst Fabio Jakobsen, Kooij naar huis na valpartij
Fabio Jakobsen heeft de tweede rit in de Ronde van Hongarije gewonnen. De wielrenner van Quick Step-Alpha Vinyl was na een vlakke etappe van 192 kilometer tussen Karcag en Hajduszoboszlo de snelste in de massasprint. Hij versloeg de Fransman Rudy Barbier en de Belg Sasha Weemaes. -
PREMIUM
De rentes gaan weer omhoog, wat betekent dat voor ons spaargeld?
De tijd van negatieve rentes lijkt voorbij. Wereldwijd moet weer betaald worden voor geleend geld. Wie profiteert daarvan en wie betaalt de rekening? Vier vragen over de stijgende rente. -
PREMIUMmantelzorg
‘Ik heb het idee dat ze het op mijn werk zien alsof ik twee extra vrije dagen heb’
Werk combineren met de zorg voor een van je ouders of kind, veel Nederlanders doen het. Makkelijk is het allesbehalve. 10 procent van de werkende mantelzorgers denkt na over stoppen met werken. Wat kun je doen om het vol te houden? -
Topdag voor Bora: Vlasov wint Romandië, Bennett sprint dankzij Van Poppel naar winst in Frankfurt
Aleksandr Vlasov heeft in de afsluitende klimtijdrit van de Ronde van Romandië de macht gegrepen. De Rus van Bora-hansgrohe won de race tegen de klok over bijna zestien kilometer, reed de Australiër Rohan Dennis (Jumbo-Visma) uit de leiderstrui en is eindwinnaar van de zesdaagse World Tour-rittenkoers. -
Lucinda Brand al zeker van wereldbeker veldrijden door afmelding Denise Betsema
Veldrijdster Lucinda Brand is zeker van de eindwinst in de wereldbeker na het afzeggen van Denise Betsema voor de komende wedstrijd in het Franse Flamanville, de voorlaatste in de serie. De regerend wereldkampioene heeft zoveel punten voorsprong dat ze in de slotrace van de wereldbeker in Hoogerheide niet meer is te achterhalen.
-
VIDEO
Vos solo en in tranen naar zevende nationale veldrijtitel, Van der Haar volgt Van der Poel op
Marianne Vos is voor de zevende keer tot Nederlands kampioene veldrijden gekroond. De 34-jarige Brabantse kwam na een indrukwekkend optreden in Rucphen solo met de tranen in haar ogen over de streep. Bij de mannen was Lars van der Haar de beste. -
PREMIUM
Wielrenner Danny van Poppel heeft op en naast de fiets liever een dienende rol: ‘Ik ben nu een gelukkigere wielrenner’
Danny van Poppel is bij Bora-Hansgrohe aan een nieuw wielerleven begonnen. Daarnaast is zijn vriendin Stéphane Kox de wereld van de Formule 1 binnengestapt. Een gesprek over ‘een andere rol’, vriendschap en het leven in Monaco met een nog snellere vrouw. -
VRAAG & ANTWOORD
‘Mag je autorijden met een koptelefoon op?’
‘Ik zie steeds meer mensen met een koptelefoon op achter het stuur van hun auto zitten’, schrijft lezer Hendrik de Groot in de wekelijkse vraag & antwoord-rubriek van onze autoredactie. ‘Ik heb het idee dat deze mensen de geluiden van buitenaf missen en daardoor niet goed kunnen reageren bij noodsituaties. Is dit niet verboden?’