In Oscarkandidaat The Fabelmans doet Spielberg zoveel meer dan het vieren van (zijn) films
recensieRegisseur Steven Spielberg (Jaws, Jurassic Park) vertelde ooit dat het oorspronkelijke concept van zijn meesterwerk E.T. The Extra Terrestrial (1982) géén buitenaards wezen bevatte. De film zou gaan over de impact van een echtscheiding op een kind en hoe de ontstane eenzaamheid kan worden gecompenseerd. Je zou kunnen zeggen dat Spielberg met het voor zeven Oscars genomineerde The Fabelmans alsnog zijn alienloze E.T. heeft gemaakt. En het kind in kwestie mag hier dan Sammy Fabelman heten, het is natuurlijk eigenlijk Steven Spielberg zelf.
Als Sammy in 1952 Cecil B. DeMilles klassieke circusfilm The Greatest Show on Earth ziet, zijn eerste en verpletterende bioscoopervaring, heeft het jochie zijn roeping gevonden. Met zijn treinset en een 8mm-camera filmt hij zijn eerste actiescène en door zijn zusjes in natgemaakt wc-papier te wikkelen om ze tot mummies om te toveren, produceert hij zijn eerste horrorprent. Wanneer hij een pief-paf-poefwestern met buurtvriendjes maakt en op school vertoont, vraagt zijn vader hoe hij het in vredesnaam voor elkaar kreeg de afvurende wapens te voorzien van lichtflitseffecten. Door op exact de juiste plekken met een naald kleine gaatjes in het celluloid te prikken, klinkt het nuchter. Meneer Fabelman ziet alle filmerij als een hobby, niet als een potentiële carrièrezet, maar kan de artistieke talenten van zijn zoon onmogelijk negeren.
Sammy ontwikkelt een filmisch oog, iets dat vaak op verrassend subtiele wijze voor het voetlicht wordt gebracht. Als het Joodse gezin in een ziekenhuiskamer zit bijvoorbeeld, valt hem als enige de nog zwak kloppende halsslagader van zijn stervende oma op. Wanneer dit stopt, weet de jongen als eerste in de ruimte dat ze niet meer leeft. Later, op de middelbare school, brengt hij tijdens een spijbeldag op het strand de pestkop uit zijn klas zo in beeld dat hij overkomt als een atletische God. Daar zal hij vast blij mee zijn, zodat het sarren eindelijk een keer stopt, is de gedachte. Film als een verdraaide versie van de werkelijkheid. Maar Sammy legt, per ongeluk, tijdens een kampeertripje ook de ontluisterende waarheid achter het huwelijk van zijn ouders vast.
The Fabelmans herinnert ons aan de veelzijdigheid van het medium, maar het is gelukkig zoveel meer dan een ode aan cinema waarbij Spielberg zichzelf schouderklopjes uitdeelt. Veel van zijn films gaan, ook wanneer ze brullende dinosauriërs en ufo’s bevatten, in de subtext over gebroken families, het gemis van een vaderfiguur en complexe moeders. Ditmaal tackelt hij dergelijke thema’s zonder omwegen en bovendien op een diep persoonlijke manier. Vooral Michelle Williams is grandioos als Sammy’s (lees: Spielbergs) moeder Mitzy, een warme, liefdevolle, maar ook getroebleerde vrouw.
The Fabelmans is geen egodocument, maar een gevoelig en grandioos geacteerd familiedrama over offers brengen in de botsing tussen kunst en het ‘gewone leven’. En hoe die twee elkaar keihard nodig hebben. Het gaat evengoed over iets heel universeels: de realisering dat je ouders ook slechts mensen met gebreken zijn. Dat Spielberg daarbij het sentiment weet te vermijden, maakt dit een van zijn meest volwassen en beste films sinds de eeuwwisseling.
Regie: Steven Spielberg. Hoofdrollen: Gabriel LaBelle, Michelle Williams, Paul Dano en Judd Hirsch
Bekijk hier al onze video’s over de laatste films en series:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Is het beter om ’s ochtends of ’s avonds te douchen? Dit zeggen dermatologen
Een frisse douche om wakker te worden? Of toch maar een warm bad om goed te slapen? Iedereen heeft wel een favoriet moment om zich te wassen. Maar welk tijdstip van de dag is nu het beste voor je huid? Wij vroegen advies aan dermatologen Jan Gutermuth en Thomas Maselis. ,,Ook de duur van je douche speelt een belangrijke rol.” -
podcast
Nieuwe regels songfestival: met deze telling had Waylon de finale gemist, Joan Franka juist niet
Mia Nicolai en Dion Cooper doen op 9 mei namens Nederland met Burning Daylight mee aan de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival. De regels veranderen vanaf dit jaar: in de halve finales zijn er geen vakjury's meer, het publiek bepaalt volledig wie naar de finale gaan. En dat blijkt in het nadeel van Nederland. -
PREMIUMEnergierekening
Laura: ‘We willen tot ons pensioen hier wonen, dus maandlasten zo laag mogelijk krijgen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Laura Baas (32) uit Siddeburen in Groningen. -
SBS-show Avastars zakt op primetime onder 100.000 kijkers
Het SBS6-programma Avastars heeft vrijdagavond primetime minder dan 100.000 kijkers getrokken, meldt Stichting KijkOnderzoek (SKO). Gemiddeld zaten er 93.000 kijkers voor de televisie voor de halve finale van de zangwedstrijd met virtuele artiesten die worden aangestuurd door een professionele zanger en danser. -
eigen tuin eerst
Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus
Zevenblad. Als dat in je tuin groeit ben je niet blij. Het woekert als een gek. Zo kom je er vanaf volgens tuingoeroe Romke van de Kaa.
-
Quiz
Nieuw seizoen: hoeveel weet jij van De Verraders?
Het nieuwe seizoen van De Verraders is te zien op televisie. Hoeveel weet jij nog van de vorige seizoenen van het programma? -
-
-
Met video
Met deze haatreacties krijgt Angela de Jong te maken en zo gaat ze ermee om
Ze probeert ze niet te lezen, maar als Angela de Jong wél kijkt naar de haatreacties die ze krijgt op sociale media dan is ze verre van blij. ‘Het gaat vaak over mijn uiterlijk’, vertelt de tv-recensente. Een keer ging het zo ver dat er ook iemand werd veroordeeld. Ze vertelt hierover in een aflevering van Bitterzoet, de nieuwe videoserie die exclusief te zien is bij AD Play. -
Supermodel Bella Hadid is vijf maanden nuchter: ‘De pijn en stress waren oneindig’
Bella Hadid (26) is volledig gestopt met alcohol drinken en viert deze week haar vijfde maand nuchterheid. Het half-Nederlandse supermodel dronk jarenlang vrij veel, met zeer nare bijwerkingen tot gevolg.