Brabants sprintgeweld op WK baanwielrennen: 'Dat deel je dan met elkaar'
InterviewHarrie Lavreysen, Hetty van de Wouw en de Strijbeekse Shanne Braspennincx vormen deze week het Brabantse sprintgeweld op de WK baanwielrennen. ,,Sprinten voor vrouwen is een niche binnen de nichesport die het baanwielrennen is."
Shanne Braspennincx en Hetty van de Wouw gieren het uit als hen gevraagd wordt waaraan je de Brabander in Harrie Lavreysen herkent. ,,Aan zijn accent, maar vooral zijn gezelligheid." De coming man uit Luyksgestel countert gevat met de opmerking het jammer te vinden dat dat accent bij de vrouwen minder te bespeuren is. ,,Maar ik ben wel blij dat er nog twee Brabanders in dit team zitten. Bij het BMX'en was ik het gewend dat iedereen uit Brabant kwam."
De drie gaan binnen de nationale baanselectie door het leven als de Brabo-spurters. Ondertussen beseffen ze hoe uniek ze zijn. ,,Ik hoorde dat de laatste Brabander die voor mij een medaille heeft gewonnen op het WK sprint van voor de oorlog was", zegt Lavreysen refererend aan de Roosendaler Jef van de Vijver, die in 1937 en 1938 de wereldtitel pakte bij de amateurs. ,,Leontien van Moorsel en Marianne Vos wonnen titels op de baan, maar niet in de sprint", vult Braspennincx hem aan. ,,Ik denk dat jij de eerste Brabantse sprinter op de baan was", zegt Van de Wouw over haar teamgenote die in 2015 zilver pakte op het WK keirin. Waarom onder de grote rivieren wel de nodige snelle mannen en vrouwen actief zijn op de weg, maar niet op de piste, laat zich volgens de tiener raden: ,,Omdat er in Brabant geen wielerbanen liggen."
Tekst gaat verder onder de foto.
De uit het BMX afkomstige Lavreysen zegt nooit op de weg gereden te hebben. ,,Zelfs niet de Ronde van Luyksgestel. Die mannen kan ik niet volgen." De twee vrouwen koersten in hun jonge jaren wel op de weg. ,,Maar nu niet meer", aldus Braspennincx. ,,Sprinten voor vrouwen is een niche binnen de nichesport die het baanwielrennen is. Het is iets wat je echt niet kunt combineren met de weg."
De drie trekken veel samen op. ,,Binnen het team is iedereen vrij open", weet Lavreysen. ,,Je geeft elkaar tips en aanwijzingen", beaamt Braspennincx. ,,Je leert sowieso van het kijken naar elkaars sprints", vult Van de Wouw haar aan. ,,Ik vind het leuk om te zien wat voor tactiek bijvoorbeeld Shanne hanteert. Slim of niet slim, dat deel je dan met elkaar."
Ik vind het leuk om te zien wat voor tactiek bijvoorbeeld Shanne hanteert.
Emotioneel
Lavreysen is volgens de twee meiden een kei in het kijken naar anderen. ,,Harrie is leergierig", weet Braspennincx. ,,Ik kijk soms vrij emotioneel naar de dingen. Harrie kijkt er best wel analytisch of feitelijk tegenaan. Tot in den treure kan hij filmpjes analyseren. Ik vind het cool dat hij daaruit zijn enthousiasme en motivatie haalt om dingen te leren."
Van de Wouw knikt instemmend. ,,Het indrukwekkende aan Harrie is voor mij hoe snel hij zo snel is gaan rijden. Anderhalf jaar geleden kon hij zich nog maar net plaatsen voor het EK onder de 23 jaar en vorig jaar al werd Harrie tweede op het WK sprint. Het komt volgens mij mede door zijn inzet op de training."
Lavreysen hoort het in alle rust aan. Hij ziet ook waar de twee vrouwen mee bezig zijn. ,,Shanne ken ik niet van voor haar hartaanval (in 2015, red.), maar door wat ze alweer bereikt heeft in de wereldbekerwedstrijden, weet je dat ze weer helemaal terug is. Hetty rijdt op het WK alleen de teamsprint. Daar zal het voor de toekomst niet bij blijven, denk ik. Omdat ze nog zo jong is en omdat ze talent heeft. Ik vind met name haar houding op de fiets heel goed. Heel aerodynamisch. Daar kunnen andere vrouwen nog wat van leren."
Shanne ken ik niet van voor haar hartaanval, maar door wat ze alweer bereikt heeft in de wereldbekerwedstrijden.
Inmiddels wonen de drie al een tijdje in Apeldoorn. Dicht bij de baan. De twee vrouwen wijzen naar Lavreysen als hun nog meest Brabantse lid van het trio. ,,Ik kom bijna ieder weekend thuis in Luyksgestel", geeft hij toe. ,,Om de was af te geven ook. Die van het trainingskamp in Portugal ligt nog in mijn auto." Van de Wouw bekent dat ze daar in Anadia nog even overwogen hebben om met zijn drieën ‘iets’ aan carnaval te doen. ,,We zijn gaan kijken voor gekke blousjes, maar daarbij is het gebleven", giechelt ze. Brabantse sprintgeweld mag je volgens Braspennincx gerust ‘leutig sprintgeweld’ noemen, maar uiteindelijk wijkt alles voor het pakken van de plakken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Hoogerheide blijft sluitstuk wereldbeker veldrijden: ‘Het WK zal meegewogen hebben om ons niet te laten vallen’
De kogel is door de kerk. Hoogerheide is ook volgende winter (op zondag 28 januari) het sluitstuk van de strijd om de wereldbeker veldrijden. In een laatste gesprek hebben de organisatie van de cross (GP Adrie van der Poel) en wereldbekerorganisator Flanders Classics elkaar gevonden op het vlak van de sponsoring.Hoogerheide, Hilvarenbeek, Tilburg -
PREMIUM
‘Ga niet met de hogedrukspuit over het terras met groene aanslag’
Last van algen op tegels, schutting en bloempotten in de tuin? Wacht even met de hogedrukspuit, zegt hovenier Bert Moelee van De Tuinexpert. Hij heeft een betere oplossing. -
PREMIUM
Op de Brabantse Wal laten ze zien hoe het ook kan: ‘Je stampt zo vijf koersen uit de grond’
De Slag om Woensdrecht is een gloednieuwe ‘klassieker’ op de wielerkalender. Daarvoor hoeven de vijf criteriums in de gemeente niet te sneuvelen. ‘Woensdrecht’ trapt zondag het vierde Brabantse Wal Wielerevents af. ,,Want zien koersen, doet koersen.”Woensdrecht -
Braspennincx na hartfalen: 'Zo zie je dat je overal sterker uit kunt komen'
Shanne Braspennincx miste de Olympische Spelen in Rio als gevolg van een verholpen hartkwetsuur, maar de renster uit Strijbeek vocht zich de afgelopen winter terug. Op het wereldkampioenschap eind deze maand in Apeldoorn is ze troef op de keirin, de sprint en de teamsprint. -
Baanwielrennen
Braspennincx heeft Tokio 2020 als grote doel
Shanne Braspennincx kwam, net hersteld van een hartaanval, niet aan fietsen toe op de Olympische Spelen van Rio. De 26-jarige Brabantse baanrenster putte er wel extra motivatie uit. ,,Ik kreeg een enorme 'boost' daar'', vertelt ze halfweg de route naar Tokio 2020. Pas deze winter voelt ze zich ook op de baan weer de oude. ,,Beter nog.'' Dat moet leiden tot goede resultaten op de wereldkampioenschappen die woensdag in Apeldoorn beginnen.
-
PREMIUMEnergierekening
Robert: ‘Afgelopen jaar verbruikten we 21.000 kWh aan stroom en wekten we 18.900 kWh op’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Robert Schrijvers (53) uit Maria Hoop in Limburg. -
-
-
Shanne Braspennincx op drie onderdelen actief bij WK-baanwielrennen
Tijdens de wereldkampioenschappen baanwielrennen in Apeldoorn (28 februari tot en met 4 maart) komt de Strijbeekse Shanne Braspennincx in actie op drie onderdelen, de sprint, keirin en de teamsprint. -
eigen tuin eerst
Plant nu een vlinderstruik in je tuin voor meer bijen en vlinders
Meer vlinders in je tuin? Met een paar vlinderstruiken heb je dat zo voor elkaar. Nu is de ideale tijd om ze te planten. Tuingoeroe Romke van de Kaa heeft een paar mooie exemplaren voor je uitgezocht.
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer