Tweede Kamer huiverig om te verhuizen: ‘Dan moeten we lunchen in blokjes van twintig minuten’
Partijen in de Tweede Kamer zijn nog altijd huiverig om komende zomer te verhuizen naar een tijdelijk parlement. Hoewel uit nieuw onderzoek blijkt dat het pand wél coronaproof te maken is, zien Kamerleden toch nog bezwaren.
Delen per e-mail
Deze week verscheen een nieuw rapport waarin staat dat het tijdelijke onderkomen van de Tweede Kamer toch coronaproof kan worden gemaakt. Door overal in het gebouw spatschermen te plaatsen en door ‘organisatorische maatregelen’ zou het gebouw aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag gewoon open kunnen.
Eerder onderzoek toonde nog aan dat het pand niet coronaproof was: de gangen waren te smal en de ruimte rond de liften zou te klein zijn om 1,5 meter afstand te kunnen houden. Op verzoek van de Tweede Kamer en staatssecretaris Raymond Knops (Binnenlandse Zaken) kwam er een vervolgonderzoek, waarvan de uitkomst nu positief is.
Bezwaren
Toch leven er onder veel partijen in de Kamer nog bezwaren, zo melden anonieme Kamerleden aan deze krant. ,,Het is echt niet alleen een kwestie van wat spatschermen plaatsen’’, zegt een Kamerlid. ,,Er worden ook vergaande gedragsregels voorgesteld. Zo zouden we moeten lunchen in blokjes van twintig minuten en mogen de liften tot en met de derde verdieping niet worden gebruikt.’’
Volgens bezorgde parlementariërs is het de vraag of het Kamerwerk met die maatregelen wel goed kan worden uitgevoerd. Ook Kamervoorzitter Khadija Arib zou nog niet overtuigd zijn. Van haar is bekend dat zij al langer overhoop ligt met staatssecretaris Knops. Arib ziet de verhuizing niet zitten, terwijl Knops aandringt om komende zomer te verkassen.
161 miljoen euro
Die sleuteloverdracht probeert men over het kerstreces te tillen
Het kabinet wil dat de Kamer zo snel mogelijk een besluit neemt over de verhuizing. Dat is nodig vanwege de grootscheepse renovatie van het Binnenhof. Gedurende 5,5 jaar moeten Kamerleden hun werk doen in het voormalige ministerie van Buitenlandse Zaken, dat recentelijk voor 161 miljoen euro is verbouwd.
Bronnen rond het kabinet stellen dat de Kamer de verhuizing ‘moedwillig tegenwerkt’. Eigenlijk had Arib half november al de sleutel van het nieuwe pand moeten krijgen, zodat alles goed kan worden voorbereid. ,,Die sleuteloverdracht probeert men over het kerstreces te tillen’’, zegt een Haagse bron. ,,Dan wordt het gewoon te laat: het lijkt erop dat er wordt gekoerst op nóg een jaar uitstel.’’
Uitstel is kostbaar
Regeringspartij D66 is - in tegenstelling tot andere partijen - uitgesproken voorstander van verhuizen. ,,Onze grondhouding is positief’’, laat D66-Kamerlid Jessica van Eijs weten. ,,Vooral ook bedenkend dat elk uitstel heel veel gemeenschapsgeld kost.’’ Knops zei eerder dat een jaar uitstel 20 tot 30 miljoen euro kost.
Ondertussen wacht de Kamer nog op een ‘quick scan’ waarmee wordt bekeken of een gefaseerde verbouwing mogelijk zou zijn. Bij zo’n renovatie in fasen kan de Tweede Kamer worden verbouwd zonder te verhuizen. In 2015 was al besloten om dat niet te doen, omdat dit flink duurder zou zijn.
Eind oktober mochten we al een kijkje nemen in het beoogde tijdelijke onderkomen:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Binnenkijken / Video De tijdelijke Tweede Kamer is verbouwd voor 160 miljoen: huiskleur mosterdgeel
Volgend jaar moet de Tweede Kamer verhuizen naar een tijdelijk parlement, pal naast het NS-station in Den Haag. Het gebouw, dat voor ruim 160 miljoen euro wordt vertimmerd, is bijna af. Wij nemen alvast een kijkje. -
PREMIUM
Zelden verliep een crisis zo rustig
De gemiddelde kabinetsval gaat gepaard met gif dat door de wandelgangen golft. Men maakt elkaar de vreselijkste verwijten en er wordt aan de lopende band karaktermoord gepleegd. Hoe anders gaat het nu. -
Kamer schrikt van opkopen zonneparken door buitenlandse bedrijven: ‘Bijzonder onwenselijk’
Het kabinet moet strengere eisen stellen aan de bouw van zonneparken, zodat subsidies niet meer massaal naar het buitenland verdwijnen en inwoners financieel meer gaan profiteren. Dat stellen Kamerleden na onderzoek van deze krant, waaruit zaterdag bleek dat veel zonneparken worden opgekocht door buitenlandse investeerders waardoor omwonenden buitenspel staan. -
VIDEO OMT-berekening: één op tien heeft nu Britse coronavariant, maatregelen tot de lente
Nederland zit mogelijk vast aan lockdown-maatregelen tot de lente of tot er genoeg mensen ingeënt zijn. Dat blijkt uit het nieuwe OMT-advies. De experts vinden dat extra actie nodig is nu de nieuwe Britse variant zich snel verspreidt en volgens prognoses in maart leidt tot een derde golf. Een avondklok of reisbeperkingen zijn nog opties. -
PREMIUM
vernietigend rapport Tijdelijke Tweede Kamer van 161 miljoen euro niet coronaproof: ‘We kunnen zo niet functioneren’
De tijdelijke Tweede Kamer in Den Haag – die voor 161 miljoen euro is verbouwd – is niet coronaproof. De gangen zijn te smal en de ruimte rond de liften is te klein om 1,5 meter afstand te kunnen houden. Dat staat in vertrouwelijke rapporten in handen van deze site.
-
RENOVATIE BINNENHOF Verhuizing Tweede Kamer naar tijdelijk pand gaat tóch door
De soap rond de verhuizing van de Tweede Kamer lijkt voorbij. Ondanks protest van Kamervoorzitter Khadija Arib gaat het parlement komende zomer verkassen naar een tijdelijk onderkomen in Den Haag. Een meerderheid in de Kamer is vóór verhuizen. -
VIDEO Aangifte tegen vijf (oud-)bewindslieden in toeslagenaffaire: ‘Schuldig aan ambtsmisdrijf’
Een advocaat heeft vandaag namens twintig gedupeerden in de kindertoeslagaffaire aangifte gedaan tegen vijf (oud-)bewindslieden, onder wie de ministers Tamara van Ark (Medische Zorg), Wopke Hoekstra (Financiën) en Eric Wiebes (Economische Zaken). Zij hebben zich schuldig gemaakt aan een ambtsmisdrijf, stelt advocaat Vasco Groeneveld. -
TOESLAGENAFFAIRE VVD-minister Eric Wiebes vertrekt per direct uit demissionair kabinet: ‘Ik voel mij zwaar medeverantwoordelijk’
VVD-minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat) vertrekt per direct uit het kabinet. Hij gaat niet demissionair door, zoals de rest van de ministersploeg. Wiebes was in het vorige kabinet als staatssecretaris van Financiën verantwoordelijk voor de Belastingdienst, die zwaar de fout in ging met de toeslagenaffaire.