Minister De Jonge ontkent bemoeienis met omstreden mondkapjesdeal Van Lienden
video'sMinister Hugo de Jonge wil niet reageren op zijn betrokkenheid bij de omstreden mondkapjesdeal van Sywert van Lienden. ,,De suggesties die worden gedaan, kloppen gewoon niet”, zegt hij.
Momenteel loopt er een onderzoek naar de deal waarbij het ministerie van Volksgezondheid in 2020 voor zo'n 100 miljoen euro aan mondkapjes kocht van Sywert van Lienden en zijn partners. Het ministerie stond onder druk om de deal te sluiten omdat Van Lienden beweerde dat hij dit uit liefdadigheid deed. Later bleek dat niet te kloppen en bleken hij en zijn partners zo'n 20 miljoen euro in eigen zak te hebben gestoken. Ook bleken de mondkapjes ondeugdelijk.
,,Ik zie uit naar dat onderzoek. Tot die tijd kan ik niet reageren. Maar alles is altijd met de beste bedoelingen gebeurd en in de context van dat moment”, zegt De Jonge.
De minister ontweek tot nu toe vragen over zijn bemoeienis met de omstreden mondkapjes-deal van Van Lienden en zijn partners. ,,Ik ben er niet bij betrokken’’, zei hij vorig jaar mei nog. Hij verwees naar de portefeuilleverdeling op het ministerie van Volksgezondheid: de inkoop van beschermingsmiddelen viel onder zijn toenmalige collega-minister Martin van Rijn.
Slechte publiciteit
Maar uit onthullingen van De Volkskrant blijkt dat De Jonge weliswaar niet zelf onderhandelde met Sywert van Lienden, maar dat hij zijn ambtenaren wel aanspoorde om te proberen om tot een overeenkomst te komen. Een week later sloot zijn ministerie inderdaad een overeenkomst.
Het lijkt erop dat De Jonge bang was voor de slechte publiciteit. In het voorjaar van 2020 was er een enorm tekort aan beschermingsmiddelen voor personeel in de zorg. Er was een wereldwijd tekort en Van Lienden klaagde openlijk in de media dat hij met zijn Hulptroepen Alliantie in staat was mondkapjes te leveren, maar dat hij werd tegengewerkt door ambtenaren. Er waren inderdaad twijfels op het ministerie of Van Lienden wel zo filantropisch was als hij deed voorkomen voor de camera.
De Jonge appte het telefoonnummer van Van Lienden naar een van de betrokken topambtenaren en sprak de hoop uit dat het alsnog goed zou komen. Hij schreef: ‘Je kunt die Sywert beter inside pissing out hebben dan outside pissing in. Met een klein beetje verdraagzaamheid moet dat lukken. Hoop echt dat het lukt.’
Ook zou De Jonge bang zijn geweest dat Van Lienden zou concurreren met het ministerie op de krappe mondkapjesmarkt. Al meermaals waren voorraden voor de neus van Nederland weggekaapt door opkopers die meer geld boden.
‘Zo snel en zo veel mogelijk’
Het ministerie van Volksgezondheid laat weten dat het doel was ‘zo snel en zo veel mogelijk beschermingsmiddelen van goede kwaliteit voor de zorg te verkrijgen’. Daarom is ervoor gekozen ‘om leads serieus na te gaan’. Vanwege de ‘potentiële grote omvang van het voorstel van de heer Van Lienden zijn de partijen verder met elkaar in gesprek gegaan’.
Voor vragen over ‘ieders rol en verantwoordelijkheid’ verwijst het ministerie naar een onderzoek van Deloitte dat momenteel wordt verricht. Dat is vertraagd, meldde verantwoordelijk minister Conny Helder maandag, maar moet voor het zomerreces klaar zijn. De appjes van De Jonge waar de Volkskrant over schrijft worden daarin volgens het ministerie meegenomen.
Een aantal oppositiepartijen lijkt de bemoeienis van De Jonge wel degelijk te zien als een vorm van betrokkenheid bij de deal. De PvdA en JA21 willen een debat over de kwestie. Denk-leider Farid Azarkan zegt dat het vertrouwen in de politiek op het spel staat. Fleur Agema van de PVV spreekt van een doofpot en noemt De Jonge een leugenaar.
Ontluisterend beeld
Van Lienden vindt dat de documenten die zijn vrijgegeven een ‘ontluisterend beeld’ geven. ,,Uit die informatie blijkt een poging om de levering van Hulptroepen Alliantie aan o.a. zorgverleners te stoppen”, stelt Van Lienden op Twitter. ,,Deze informatie is nieuw voor mij, en geeft een ontluisterend beeld.”
Van Lienden schrijft dat hij De Jonge eerder opgeroepen heeft openheid van zaken te geven. ,,Alle vertrouwen in de uitkomst van ‘t onderzoek van Deloitte. Dank aan de mensen die het geduld hebben om de uitkomsten af te wachten.”
Een strafrechtelijk onderzoek naar de 31-jarige ondernemer loopt nog. Eind februari werd hij opgepakt, evenals zijn twee compagnons. Van Lienden is na een aantal dagen vrijgelaten, maar blijft verdachte en het onderzoek gaat door, liet het Openbaar Ministerie eerder weten.
Bekijk hier ons item uit de Live Nieuws Update over de mondkapjesdeal:
Wat denk jij?
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Onderhandelingen over landbouwakkoord gaan nog weken door: ‘Als dit een marathon is, zijn we op een derde’
-
PREMIUM
Subsidie om je huis te verduurzamen? Super lastig. Met deze tips lukt het hopelijk wel
Een op de drie huiseigenaren krijgt het niet voor elkaar subsidie aan te vragen voor het verduurzamen van de eigen woning. Het hele aanvraagproces voor de Investeringssubsidie voor duurzame energie (ISDE) is voor veel huiseigenaren onbegrijpelijk, ontoegankelijk en zeer tijdrovend. Met deze tips wordt het iets eenvoudiger. -
Raad van State kritisch: geheime dienst wil afgetapte gegevens ‘brave burgers’ opslaan, maar waarom?
Geheime diensten AIVD en MIVD willen meer informatie kunnen aftappen in de cyberstrijd tegen landen als China en Rusland. Maar kabinetsadviseur Raad van State heeft bedenkingen: wordt informatie van onschuldige burgers straks niet te makkelijk afgetapt en bewaard? -
1
Scholen vragen massaal gratis maaltijd aan: ‘Wisten dat er animo was, maar tempo heeft ons verbaasd’
Gratis schoolmaaltijden zijn in trek. Binnen twee maanden hebben 1302 scholen zich aangemeld voor gratis eten voor hun leerlingen of een boodschappenkaart. -
Getest: Dit is de beste wasmachine voor grotere huishoudens
Wat is de beste wasmachine voor een gezin van 5 personen of meer? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord.
-
podcast
Wat zegt het geklungel rond Wiersma over de VVD?
-
-
-
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
Harmen Visser (28) uit Eindhoven heeft twee verschillende energiecontracten omdat dit voor hem voordeliger is. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
video
Details deal Van Lienden aan het licht: bv stond al klaar en De Jonge bemoeide zich actief
Steeds meer details over de beruchte mondkapjesdeal van Sywert van Lienden en compagnons met de overheid worden geopenbaard. Zo blijkt dat de commerciële bv al opgericht was tijdens de onderhandelingen. Ook heeft de Volkskrant papieren in handen gekregen waaruit blijkt dat Hugo de Jonge zich actief met de deal zou hebben bemoeid, terwijl dat buiten zijn portefeuille lag.
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer