Diplomatiek offensief: Kaag plant reizen naar Pakistan, Turkije en Qatar
VIDEOHet kabinet start een diplomatiek offensief om achtergebleven Nederlanders en Afghaanse helpers uit Afghanistan te halen. Samen met Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk wordt de druk opgevoerd op ‘meerdere landen in de regio’, bijvoorbeeld om mensen toe te laten die erin slagen over land Afghanistan uit te komen.
De VS meldde gisteravond in een gezamenlijke verklaring met honderd landen, waaronder Nederland, toezeggingen te hebben van de taliban dat buitenlanders en Afghanen die op evacuatielijsten staan, het land mogen verlaten.
Demissionair minister Sigrid Kaag van Buitenlandse Zaken reist deze week naar meerdere landen in de regio. Welke landen dat zijn en met wie zij zal spreken, kan haar woordvoerder niet zeggen.
Volgens ingewijden doet Kaag in elk geval buurland Pakistan, Turkije en Qatar aan. In die golfstaat hebben de taliban een kantoor. Landen die wel contact hebben met het bewind, voeren die gesprekken in de Qatarese hoofdstad Doha. Of Kaags geplande bezoek aan het land betekent dat zij met de taliban spreekt, is niet bekend.
Vliegveld
Kaag wil naar Turkije reizen omdat dat land een grote rol zal spelen bij de heropening van het vliegveld in Kaboel. De taliban hebben de Turken gevraagd om technische hulp, Turkije zou daartoe bereid zijn. Pakistan is een logische bestemming: de militaire vluchten van Defensie uit Kaboel landden de afgelopen weken in Islamabad. De Pakistaanse hoofdstad ligt op 500 kilometer van Kaboel.
,,Achter de schermen wordt er alles aan gedaan om mensen nog weg te krijgen”, zegt een bron. Daarbij worden ‘alle mogelijkheden’ bekeken, zoals evacuaties over land. Mogelijk pleit Kaag in haar gesprekken ervoor om mensen die nog op de Nederlandse evacuatielijst staan en zich aan de grens melden toegang te verlenen en een visum te verstrekken. In elk geval voert haar Duitse ambtsgenoot Heino Maas ook dergelijke gesprekken.
Luister ook naar onze podcast Politiek Dichtbij:
Rutte naar Macron
Ook demissionair premier Mark Rutte staat ‘continu in verbinding met regeringsleiders’ over Afghanistan. Hij reist dinsdag naar Parijs om met president Emmanuel Macron te spreken. Rutte belde zaterdag met de Duitse bondskanselier Angela Merkel en sprak eerder telefonisch met de Britse premier Boris Johnson.
Inzet van die gesprekken, zeggen bronnen, is om zo snel mogelijk ‘op een of andere manier vertegenwoordigd’ te zijn in Kaboel. Daarin willen de Europese bondgenoten ‘gezamenlijk optrekken’. Na het vertrek van het Nederlandse ambassadeteam op donderdagavond is er geen diplomatieke post meer in de Afghaanse hoofdstad.
Nederland evacueerde de afgelopen weken 2500 mensen uit Afghanistan, 1600 van hen hadden een Nederlands paspoort of Nederland als eindbestemming. De anderen vlogen door naar andere landen. Eerder zei het kabinet ook te onderzoeken of particuliere beveiligingsbedrijven in Afghanistan kunnen helpen bij de evacuatie van achtergebleven Nederlanders.
Kijk onze video’s over de situatie in Afghanistan in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Duizenden mensen vullen de Dam: 'Afghanen zijn vernederd, verraden, uitgemoord’
Duizenden mensen verzamelden zich zaterdag op de Dam om te protesteren voor Afghanistan. De inzet: Afghanistan moet als gevaarlijk land aangemerkt worden, zodat Afghaanse vluchtelingen recht hebben op asiel. En: er moet een plan B komen voor achtergebleven evacués. De aan het protest gekoppelde petitie telt inmiddels 18.000 handtekeningen. -
PREMIUM
Anita (64) laat mooie supermarkten in Nederland links liggen: ‘Betaal liever enkel voor het product’
De inflatie is op het hoogste niveau sinds meer dan veertig jaar. En dat merken we onder meer in de supermarkt. Anita Heimans (64) gaat het liefst naar Duitsland, waar je puur voor de producten betaalt en niet voor de mooie inrichting van een winkel. -
Dit buurland houdt verkeersboetes in op het salaris van wanbetalers
België kan onbetaalde boetes nu nog makkelijker innen door de bedragen rechtstreeks van het salaris van de overtreder in te houden, of zelfs door het voertuig van de overtreder aan de ketting te leggen. -
Als je bewuster wil leren eten ‘is een quick fix vaak niet mogelijk’
Veel Nederlanders willen bewuster eten. Wat kun je vandaag al doen om om dit te bereiken? Twee experts geven uitleg. -
met podcast
OM komt met strafeis: klein clubje ondernemers was ‘heilig voor De Mos’
Corruptieverdachte Richard de Mos schetst zichzelf als hardwerkende ombudspoliticus voor het volk. Maar het OM zet daar dinsdag het beeld tegenover van een politicus die vooral de belangen van een select clubje partijdonateurs behartigt. ‘Zij waren heilig'.
-
PREMIUMTENNET
Hoogspanning rond miljardendeal: verkoopt Nederland zijn 'kip met de gouden eieren'?
Personeel van staatsbedrijf TenneT is fel gekant tegen de voorgenomen opsplitsing van het bedrijf. Op dit moment onderhandelt het kabinet daarover met de Duitse regering. Bij die deal staan tientallen miljarden op het spel. -
-
-
PREMIUMOnder politici
Geheime afspraak coalitie: mond dicht over migratie deze campagne
Elke week schrijft politiek verslaggever Hans van Soest over wat er speelt in Den Haag in Onder Politici. Deze week: waarom we de coalitie deze campagne niet over migratie horen. -
Kabinet zoekt naar alternatieven voor evacuatie achtergebleven Nederlanders in Afghanistan
Het kabinet onderzoekt of het voor de evacuatie van achtergebleven Nederlanders kan samenwerken met particuliere beveiligingsbedrijven in Afghanistan. Diverse particuliere bureaus die claimen met ex-commando’s te werken, zouden hun hulp hebben aangeboden.