Hockeyers spelen weer eens om de knikkers tegen Spanje
EK hockeyNederland kwam Spanje, hockeynatie van weleer, de afgelopen tijd alleen tegen in de poulefase van grote toernooien, of in vriendschappelijke ontmoetingen. Vanavond (18.00 uur) treffen de landen elkaar weer eens om de knikkers, in de halve finale van het EK in Antwerpen. Spanje is langzaam op de weg terug.
Door Rik Spekenbrink
Wie kent ze nog? Pol Amat, Santi Freixa, de broers Ramon en David Alegre. Elf jaar geleden had Spanje een geweldige hockeyploeg, waarvan veel spelers op enig moment in de Hollandse Hoofdklasse waren te bewonderen. Op de Olympische Spelen van Peking haalde Spanje de finale, die met 1-0 werd gewonnen door Duitsland. Het was de derde zilveren medaille op de Spelen voor het land, na 1980 en 1996, toen de finale werd verloren van Nederland.
Daarna ging het achteruit met het Spaanse hockey. Eerst nog voorzichtig, daarna hard. De financiële crisis in het land werkte door in de sport. Sponsors haakten af, subsidies werden gekortwiekt. Op enig moment zocht de hockeybond naar een coach die het vrijwillig wilde doen, het leiden van het mannenteam. Voor de Champions Trophy van eind 2012 trok Spanje zich terug. Er was geen geld voor de reis naar Australië.
Maar met het aantrekken van de economie klom ook het Spaanse hockey uit het dal. Op de Olympische Spelen van Rio de Janeiro was daar drie jaar geleden al iets van te zien. Als tweede uit de poule plaatste Spanje zich voor de kwartfinale. Het had alleen de ‘pech’ daarin Argentinië te treffen, de latere kampioen.
Het ging met vallen en opstaan. Op het vorige EK, twee jaar geleden in Amstelveen, klopte Nederland Spanje in de groep met liefst 7-1. Maar eerder dit jaar had Oranje het een stuk moeilijker, in de Hockey Pro League-wedstrijd in Valencia. Een 3-0 voorsprong werd in het laatste kwartier weggegeven, waarna Spanje de shoot-outs beter nam. Nederland is dus, hoewel favoriet vanavond in Antwerpen, gewaarschuwd.
De ploeg van bondscoach Max Caldas gaat op voor de derde Europese titel op rij. Toernooiwinst betekent bovendien dat de snelste weg naar een olympisch ticket voor Tokio 2020 wordt genomen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMEnergierekening
Hans woont op 28 vierkante meter en heeft laag gasverbruik: ‘Merk wel dat alles duurder is’
-
autotest
Zo gaat de Renault Espace met zijn tijd mee: van MPV naar SUV
De zesde generatie van de Renault Espace heeft weinig gemeen met de praktische busjes van de eerste vier generaties. De multifunctionele indeling uit het verleden is verdwenen en soepele zescilinders maakten plaats voor haperende hybrides. -
Joost Luiten beleeft ‘moeilijke dag’ op KLM Open: ‘Het was overleven’
Met zes van de vijftien gestarte Nederlandse golfers gaat het KLM Open dit weekeinde verder op de baan van Bernardus in Cromvoirt. Natuurlijk met Joost Luiten, al moest de tweevoudig toernooiwinnaar daar flink voor aan de bak. „Het was overleven op een moeilijke dag”, aldus de 37-jarige Bleiswijker.Cromvoirt -
PREMIUM
De tranen van volleybaltopper Kirsten Knip: ‘Wat ik heb meegemaakt, wens ik geen enkele atleet toe’
Een paniekaanval, gevolgd door een hoop tranen. Volleybaltopper Kirsten Knip uit Apeldoorn heeft het zwaar als ze na tien jaar trouwe dienst bij Oranje aan de kant wordt gezet en daardoor het WK in eigen land mist. Inmiddels is ze weer international, maar de littekens blijven.Apeldoorn -
PREMIUM
Filosoof over de kunst van het uitstellen: ‘Doe nooit een taak die morgen verdwenen kan zijn’
De meeste mensen stellen dat wat ze moeten doen uit en voelen zich daar dan schuldig over. Vooral niet doen, legt filosoof John Perry uit aan journalist en notoire uitsteller Saskia Smith. Een gestructureerde uitsteller krijgt volgens hem juist een heleboel voor elkaar omdat ze die andere dingen niet doen.
-
Oranje-hockeyers schaven verder aan vorm in jubileumduel
-
-
-
PREMIUM
Populariteit Femke Bol stijgt tot grote hoogte: 'Het is echt ongekend, mensen denken dat ik een superhuman ben’
Nergens kun je de populariteit van een Nederlandse atleet beter meten dan bij de FBK Games, ’s lands grootste atletiekwedstrijd. En in Hengelo ervoer Femke Bol hoezeer de fans haar in het hart hebben gesloten. ,,Het is echt ongekend. Mensen denken dat ik een of andere superhuman ben.” -
PREMIUM
Medaillemachine hapert: Werk aan de winkel voor hockeysters
Ineens hapert de medaillemachine van de Nederlandse sport. Op het EK heeft het vrouwenhockeyteam na twee duels nog niet gewonnen. Incidenten, of reden tot zorg? Vijf vragen en antwoorden.