Kinderboomkwekerij als onderdeel van nieuw bos Drimmelen: woensdag eerste bomen in de grond
MADE/DRIMMELEN - Een kinderboomkwekerij met inheemse bomen als onderdeel van een groter, nog aan te leggen, bos. De gemeente Drimmelen heeft er een halve hectare aan grond tussen de Zandstraat en de Brandestraat voor beschikbaar gesteld. Komende woensdag, tijdens boomfeestdag, wordt de eerste boom geplant.
Stichting DeAmerkantOp gaat over de ontwikkeling van de kwekerij, maar zoekt hiervoor de verbinding met inwoners. Want: geen boomkwekerij zonder de actieve betrokkenheid van kinderen, vinden bestuursleden Cedric Bousché en Piet Hermus. "Voor educatieve doeleinden, maar ook omdat wij echt aan de lange termijn denken", zegt Bousché.
Als ambassadeurs van de kwekerij zijn onlangs Max de Hoop (14) en Gijs Nagtzaam (15) van het Dongemond College aangesteld. En de eerste prestatie is al binnen: vorige week haalden zij een prijs van 15.000 euro van het WNF binnen in het kader van het Deltaplan Biodiversiteitsherstel.
Samen met hun klasgenoten van het Technasium werken ze de komende maanden aan verschillende ontwerpen voor de kwekerij. "Er komen in ieder geval inheemse bomen, dus niet uit het buitenland. De zaden en stekjes hiervoor pikken we op in de buurt", zegt Max. Gijs: "Het is leuk als kinderen ook echt wat te doen hebben, dus daar denken we over na. Net als een wereldboom in het midden van de kwekerij."
Uniek project
Een uniek project, vindt docent Richard Mommersteeg het. "Het is lekker dichtbij huis en we hebben nog niet eerder iets gedaan met planten." Rond de zomer moeten er zo'n zes ontwerpen van de leerlingen op tafel liggen, waar DeAmerkantOp er één uit zal kiezen. Tussen november 2020 en maart 2021 worden de eerste bomen geplant, die uiteindelijk ook door de gemeente verspreid zullen worden. Leerlingen uit groep 8 van basisschool De Stuifhoek zullen de kwekerij, zodra hij af is, adopteren.
De kinderboomkwekerij wordt onderdeel van een bos van in totaal zo'n twee hectare. Over welke grond er precies bijkomt, is de gemeente nog in onderhandeling. Maar volgens de gemeentewoordvoerder komt daar 'heel binnenkort' meer duidelijkheid over. Want prioriteit lijkt het wel, aangezien de realisatie van het bos is opgenomen in het coalitieakkoord 2018-2022 en de aanleg van het bos met 100.000 euro in de begroting van dit jaar is opgenomen.
DeAmerkantOp wil er het liefst een (b)oerburgerbos van maken, genaamd 'Op zand'. "Drimmelen heeft nog veel open ruimtes. Landbouw en natuur horen bij onze gemeente en we willen er juist voor zorgen dat die twee, de boer en de burger, meer samenkomen in dit bos", zegt Piet Hermus van de stichting. Die samenkomst vindt zich in de beplanting en het gebruik, want natuur mag best wat minder 'aaibaar' zijn vindt hij. En ook hier zoekt de stichting die verbinding: "De omgeving moet eigenaar worden van wat er gaat gebeuren, dus we zoeken nu vooral nog naar draagvlak en mensen die willen meepraten", zegt Bousché.
Herdenkingsbomen
Gesproken wordt er bijvoorbeeld over een voedselbos, herdenkingsbomen en een klimaatboom. Zeker is de komst van een bijenboel bij het toegangspad, dat volledig op insecten is gericht.
Op 18 maart gaat er eerst de schep in de grond om tijdens boomfeestdag onder andere een zoete wilde kersenboom te planten. Het voornemen is om die dag ook een intentieovereenkomst met de gemeente te tekenen, waarbij de grond ten minste honderd jaar in het teken van het bos en de kwekerij staat. Ambassadeurs Max en Gijs kunnen in ieder niet wachten tot de plannen verder ontwikkeld worden. "Het lijkt me heel leuk als je daar later rond kan lopen, wetende dat wij dat zelf daar hebben neergezet", zegt Max.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMEnergie1
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
PREMIUM
Seks met 15-jarig meisje leidt tot taakstraf voor Rijsbergse werkgever (41)
BREDA - Hij was 41, zij vijftien. Hij was haar werkgever en had als volwassene elk seksueel contact met haar moeten vermijden. Dat gebeurde niet en daarom heeft de rechtbank een man uit Rijsbergen een (taak)straf opgelegd.Breda -
PREMIUM
NAC-boegbeeld John Karelse terug op de plek waar hij thuishoort
Het was al geruime tijd een publiek geheim dat John Karelse met ingang van het nieuwe seizoen in een officiële functie als teammanager zou terugkeren bij NAC. Dat gebeurt nu iets eerder dan verwacht: per 1 april wordt Karelse de regelneef van het eerste elftal. Hij heeft een contract getekend tot medio 2026.Breda -
PREMIUM
Ook in oefenduel is de NAC-verdediging een gatenkaas
Achter gesloten deuren verliest NAC op het eigen trainingscomplex in Zundert aan het begin van de middag met 3-4 van Lierse.Breda -
A27 weer vrij na ongeval bij Werkendam, vertraging neemt af
OOSTERHOUT - De vertraging op de A27 neemt weer af na een file van 15 kilometer tussen Oosterhout en Werkendam door een ongeval.Oosterhout
-
PREMIUM
De cirkel is rond voor Bredase warmtesingel: ‘Een lastige operatie waarbij veel expertise komt kijken’
BREDA - De warmtesingel in Breda is na drie jaar hard werken bijna rond. Met het plaatsen van een zinker in de Mark bij de Vredenburchsingel worden de warmteleidingen van noordwest en zuidoost Breda met elkaar verbonden.Breda -
-
-
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema. -
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging