Zolang de Spelen duren, vliegen er geen raketten
pyeongchangHet kan zomaar weer omslaan, maar de kou is even uit de lucht. De Olympische Winterspelen hebben wat ontspanning gebracht op het Koreaanse schiereiland.
Volgens politieke waarnemers heeft Kim Jong-un diplomatiek goud gewonnen
Het goede nieuws eerst: er vlogen de voorbije twee weken geen Noord-Koreaanse testraketten door de lucht en er werden ook geen kernproeven gehouden. Nog meer goed nieuws: dat zal de komende maand zo blijven, want vandaag voeren afgevaardigden van beide Korea’s in Panmanjum, een grensplaatsje in de gedemilitariseerde zone, besprekingen over het afvaardigen van weer een gemeenschappelijke ploeg.
Die moet dan van 8 tot en met 18 maart meedoen aan de Paralympische Spelen, die ook in Pyeongchang worden gehouden. En wie weet stuurt de Noord-Koreaanse president Kim Jong-un weer een familielid of komt de ‘vreugdebrigade’. Ofwel de vrolijke Noord-Koreaanse cheerleaders die het zo goed deden op de televisie. Dat er sindsdien akelige verhalen naar buiten kwamen over het leven van de geselecteerde meisjes, vergeten we dan maar even. Naar verluidt worden de meeste meisjes na de Spelen uitgehuwelijkt aan lijfwachten van de president of aan zijn trouwste diplomaten.
Volgens de meeste politieke waarnemers heeft Kim Jong-un diplomatiek goud gewonnen tijdens deze Olympische Spelen. Een heel sterke zet was dat hij zijn zus de Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in liet uitnodigen voor een bezoek aan het noorden. Qua publiciteit baarde de komst van deze 30-jarige Kim Yo-jong (die onder meer over propaganda gaat in het regime) meer opzien dan die van de zes jaar oudere Ivanka Trump, adviseur en dochter van de Amerikaanse president. Gisteren meldde Zuid-Korea dat de delegatie van Kim Jong-un bij de afsluitingsceremonie had laten weten dat de Noord-Koreaanse president 'genoeg bereid' is te praten met de Amerikanen. Dat komt mooi uit, want ook Donald Trump heeft zich al eens in die termen uitgelaten.
Vredesspelen
Niemand gelooft in sprookjes, maar het staat er beter voor dan een halfjaar gelden
Het zou toch prachtig zijn als de Olympische Spelen in Zuid-Korea de geschiedenis ingaan als de vredesspelen. Puckdiplomatie heet dat inmiddels al, naar de ijshockeypuck van het gemeenschappelijke vrouwenijshockeyteam, dat overigens geen wedstrijd won. Een eigentijdse variant op de pingpongdiplomatie waarmee Chinezen (Mao) en Amerikanen (Nixon) een halve eeuw geleden het ijs tussen beide grootmachten braken.
Niemand gelooft in sprookjes, maar een feit is dat het er allemaal beter voorstaat dan een halfjaar geleden toen de partijen elkaar met hel en verdoemenis dreigden. Alleen boterde het op de bühne nog niet echt tussen de Amerikaanse delegatie en de Noord-Koreaanse. Volgens de Noord-Koreaanse staatsmedia vanwege ‘beledigingen’ van de Amerikaanse vicepresident Mike Pence. Een ontmoeting werd op het allerlaatste moment afgeblazen vanwege Pences vermeende harde taal en referenties aan de beroerde mensenrechten in Noord-Korea. Gisteren zat Trumps dochter Ivanka op de tribune bij de afsluitingsceremonie, vlak bij de Noord-Koreaanse afgevaardigden, maar tot een handdruk kwam het niet.
Er staat niettemin druk op de ketel, aangezien de Amerikaanse president Trump vorige week ‘het grootste sanctiepakket tot nu toe’ aankondigde. Landen en bedrijven die zakendoen met Noord-Korea zetten de Amerikanen op een zwarte lijst. En als het regime van Kim Jong-un de nucleaire ontwikkeling niet staakt, komt fase twee, zo beloofde Trump. Wat die inhoudt, is niet bekend.
Helaas zijn de Spelen eindig en een volgende deadline komt eraan. In de laatste twee weken van maart beginnen traditioneel de gezamenlijke voorjaarsoefeningen van Amerikaanse troepen en het Noord-Koreaanse leger. Het zijn computersimulaties maar ook grote oefeningen te velde, waaraan soms een paar honderdduizend Koreaanse soldaten meedoen. Noord-Korea loopt al jaren te hoop tegen de voorjaarsoefeningen, omdat ze volgens Kim Jong-un bedoeld zijn om zijn land daadwerkelijk binnen te vallen. Onder president Clinton werden de voorjaarsoefeningen ooit geannuleerd omdat er onderhandelingen gaande waren met het bewind in Pyeongyang. Dus wie weet.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Paralympische Spelen
Boezemvrienden helpen Nederland aan eerste eremetaal in Peking: ‘Er wordt ook verwacht dat we wereldtop zijn’
De Nederlandse zitskiërs Jeroen Kampschreur en Niels de Langen gingen als medaillekandidaten naar de Paralympische Spelen. Op de eerste twee onderdelen belandden ze net naast het podium, maar op de supercombinatie was het maandag raak met zilver en brons. De boezemvrienden hielpen Team NL daarmee aan de eerste medailles in Peking. -
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging -
PREMIUM
Column Thijs Zonneveld | Functie Elders voor bondscoach Jan Coopmans en 39 andere lukrake conclusies
Columnist Thijs Zonneveld blikt op geheel eigen wijze terug op de Winterspelen in Peking. -
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. -
Baas reclamebureau Tokio opgepakt wegens omkoping Olympische Spelen
Aanklagers in Tokio hebben woensdag de baas en twee voormalige werknemers van het Japanse reclamebureau ADK Holdings Inc gearresteerd op verdenking van omkoping in verband met de Olympische Spelen van Tokio 2020. Dat melden Japanse media.
-
Bergsma emotioneel na derde gouden plak Schouten: ‘Fantastisch wat Irene laat zien’
Het schaatstoernooi op de Olympische Winterspelen van Peking zit erop. Irene Schouten pakte op de massastart haar derde gouden medaille. Dat succes zorgde voor emoties bij ploeggenoot Jorrit Bergsma, die geen rol van betekenis speelde op de massastart. -
-
-
PREMIUMEnergie
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
Olympische Spelen in Tokio kostten meer dan het dubbele dan geschat
De Olympische Spelen in Tokio hebben meer dan het dubbele gekost dan de oorspronkelijke schatting in 2013. Dat was het jaar dat de Japanse hoofdstad het evenement kreeg toegewezen.