Doping-klokkenluider: ‘Rusland bedriegt olympische beweging nog steeds’
Zes jaar na zijn dopingonthullingen wachten de Russische klokkenluider Vitali Stepanov en zijn vrouw, atlete Joelia Stepanova, op een besluit op hun asielaanvraag in de Verenigde Staten.
Delen per e-mail
De voormalig medewerker van het Russische antidopingbureau Rusada zette als kroongetuige in de ARD-documentaire 'Staatsgeheim doping - Hoe Rusland zijn kampioenen maakt' de val van zijn land als sportnatie in gang. Sindsdien leeft hij met zijn gezin op een geheime locatie in de VS. ,,We beschouwen Rusland niet meer als ons vaderland, alleen nog als de plaats waar we geboren zijn", zegt Stepanov in een interview met het Duitse persbureau DPA. ,,We hebben ook geen plannen meer ooit terug te keren. Nu moeten we zien of we voor altijd hier mogen blijven.”
In de eind 2014 uitgezonden reportage vertelde Stepanov over een door de staat aangestuurd dopingsysteem. Kort ervoor had hij Rusland verlaten om via Duitsland in de VS te belanden. Zijn onthullingen - en die van zijn vrouw die als atlete ongestoord doping mocht gebruiken - leidden er mede toe dat Rusland sancties kreeg opgelegd.
De Russische regering gaat gewoon door met het bedrog en bedriegt de olympische beweging
Onlangs werd het land nog door sporttribunaal CAS voor twee jaar uitgesloten van deelname aan grote sportevenementen, een halvering overigens van de eerder door wereldantidopingbureau WADA uitgesproken straf. ,,De Russische regering gaat gewoon door met het bedrog en bedriegt de olympische beweging", is zijn overtuiging.
Spijt van zijn handelen heeft hij in geen geval. ,,De waarheid is aan het licht gekomen en relevante organisaties werden gedwongen maatregelen te nemen. Dat stemt me positief. Ik denk dat de antidopingbeweging sterker is geworden. Toen we hieraan begonnen was mijn indruk dat er zeker in Rusland geen sprake was van een strijd tegen doping. Dat alles en iedereen corrupt was en de gezondheid van sporters totaal onbelangrijk was.”
Stepanov, tegenwoordiger als adviseur verbonden aan het Internationaal Olympisch Comité (IOC) blijft realistisch. Hij ziet "betere kansen voor zuivere atleten" om succesvol te zijn in internationale wedstrijden. ,,Maar het is een strijd zonder einde."
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMGeplaatst voor Spelen
Eindelijk tranen van geluk bij waterpolosters: ‘We hebben het geflikt’
Voor het eerst in dertien jaar hebben de waterpolosters zich geplaatst voor de Olympische Spelen. Of ze komende zomer ook daadwerkelijk afreizen naar Tokio is gezien de coronapandemie nog de vraag. ,,Maar we hebben in ieder geval onze eer gered.” -
Australië dreigt voor het eerst medaille te verliezen na hertest in dopingzaak
Australië dreigt voor het eerst een olympische medaille kwijt te raken vanwege een dopingzaak. Bij het hertesten van bewaarde stalen van de Olympische Spelen van Londen 2012 testte zwemmer Brenton Rickard positief op furosemide, dat als een maskeringsmiddel voor doping wordt gezien en daarom verboden is. -
Van dag-tot-dag
Programma vandaag in Pyeongchang en slotceremonie
Het Zuid-Koreaanse Pyeongchang is vanaf 8 februari gastheer van de Olympische Winterspelen. Dit is het programma tot en met de sluitingsceremonie op zondag 25 februari. De genoemde tijden zijn aan te passen naar je eigen tijdzone. Het kan even duren voordat de widget is geladen. -
Atleet zonder onderbenen vecht 'racistisch' vonnis CAS aan
De Amerikaanse paralympische atleet Blake Leeper blijft vechten voor deelname aan de Olympische Spelen van Tokio op zijn twee beenprotheses, ook al verloor hij zijn beroepszaak bij het internationaal hof van sportarbitrage CAS. De Amerikaan wil nu bij de burgerrechter aantonen dat het vonnis van het CAS is gebaseerd op onderzoek dat zwarte atleten discrimineert. -
Olympische atleten wacht strikte testprocedure op corona in Japan
Atleten die komende zomer deelnemen aan de Olympische Spelen zullen om de vier à vijf dagen worden getest op corona. Dat staat in een tussenrapport dat woensdag is gepresenteerd. Sporters die uit andere landen naar Japan afreizen, moeten bovendien bij aankomst een negatieve test kunnen overleggen die niet ouder mag zijn dan drie dagen.
-
IOC nu al zeker van vaccin voor álle olympische atleten in Tokio 2021: ‘Ze rollen nu al van de band’
Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) rekent op het coronavaccin om de Spelen voor alle atleten in Tokio 2021 te laten doorgaan. Al in het eerste kwart van 2021 zouden voldoende vaccins beschikbaar zijn: ,,Ze rollen nu al van de band”, zegt BOIC-hoofdarts Johan Bellemans. -
PREMIUM
Medaillekandidaat Badloe: ‘Mijn honger zal jaar moeten wachten’
Kiran Badloe had vandaag in actie moeten komen na een veelbesproken strijd die hem het olympische surfticket opleverde ten koste van Dorian van Rijsselberghe. Maar de man in vorm zit in Scheveningen in plaats van in Tokio. -
NOC*NSF wil dat IOC voortrekkersrol neemt bij vaccineren sporters
Sportkoepel NOC*NSF en de Nederlandse atletencommissie vinden dat het Internationaal Olympisch Comité (IOC) een voortrekkersrol moet nemen bij het mogelijke vaccineren van sporters in de aanloop naar de Spelen van Tokio. Volgens NOC*NSF dreigt anders een oneerlijk speelveld te ontstaan tussen landen waarin sporters al zijn gevaccineerd en landen waarin dat nog niet gebeurt. De sportkoepel is voorlopig niet van plan om bij de Nederlandse overheid te pleiten voor ‘voorrang’ in het vaccinatieproces voor de olympische sporters.