

- 29' 51' Robert Mühren
- 45' Issa Kallon
- 70' Alec Van Hoorenbeeck
- Jelle Goselink 25'
Cambuur in extase na officieuze promotie: ‘Justice, justice’
SamenvattingCambuur is terug in de eredivisie. En nu écht. Vanavond won de ploeg van Henk de Jong in Leeuwarden met 4-1 van Helmond Sport, mede door twee goals van topschutter Robert Mühren.
Door Dennis van Bergen
Daarmee zijn de Friezen alleen in theorie nog in te halen door nummer drie Almere City, dat dan ook nog eens 42 doelpunten moet goedmaken. Niemand twijfelt er dus nog aan dat Cambuur volgend seizoen eindelijk in de eredivisie speelt. En dat wilden ze weten in Leeuwarden, de stad waar het ‘nieuwjaar’ ondanks de corona-perikelen uitbundig werd gevierd buiten het stadion.
De meezinger ’t Woanskip weerklinkt over het Cambuur Stadion als trainer Henk de Jong zich even geen raad lijkt te weten. Hij had de promotie toch wel een poosje aan kunnen zien komen, na een seizoen waarin zijn club heerste in de Keuken Kampioen Divisie.
Maar nu dit officieus zo ver is dankzij de 4-1 zege op Helmond Sport, wint de emotie het van de ratio. Met een soort horlepiep -de benen wat onhandig voor zich uit zwierend- viert hij de aanstaande terugkeer in de eredivisie. ,,Gerechtigheid”, zegt hij later. ,,Pure gerechtigheid.” De spelers sloten zich, in het Engels, bij hun trainer aan: ‘Justice, justice!’
‘Het seizoen 2019-2021’. Zo omschrijven ze in Leeuwarden de twee recente, tamelijk curieuze jaren. Doelend op de beslissing van de KNVB die na het vorige, vanwege corona gestaakte seizoen bepaalde dat Cambuur en De Graafschap niet naar de eredivisie mochten. En dat sentiment is deze vrijdagavond in elk kiertje en gaatje voelbaar. Negentig minuten aan een stuk en waarschijnlijk nog ver na het begin van de avondklok.
Bekijk hier de samenvatting van Cambuur - Helmond Sport (Premium)
Fanatieke fans
Die Cambuur-supporters behoren immers tot de fanatiekste van Nederland. Ze hadden al aangekondigd dat ze van zich zouden laten horen rondom de officieuze promotiewedstrijd tegen Helmond Sport. Ze houden woord, blijkt vrijdagavond. Op alle mogelijke manieren zijn ze er toch een beetje bij. Vanuit de achtertuinen, grenzend aan het Cambuur Stadion, klinkt gezang. Kanonslagen ontploffen aanhoudend in de straten. En wanneer topscorer Robert Mühren na de verrassende 0-1 de gelijkmaker aantekent transformeren vuurpijlen de zwarte lucht in een regenboog van kleuren. Na de 2-1 van Issa Kallon, 3-1 van opnieuw Mühren en 4-1 van Jarchinio Antonia staat er helemaal geen maar meer op de mengeling van frustratie, blijdschap en opluchting. Dan trilt Leeuwarden letterlijk op zijn grondvesten.
Die emotie is, hoe ingewikkeld ook met al die corona-voorschriften, verklaarbaar vinden ze bij Cambuur. Algemeen directeur Ard de Graaf van de eerste divisie-koploper was daar vooraf nog klip en klaar over. Hij doelde als vanzelfsprekend op die turbulente voorgeschiedenis, waarin zijn club zich gedwarsboomd zag door de KNVB. ,,En dat zijn we hier niet vergeten”, zei De Graaf.
Recordjacht
Cambuur heeft nog vier wedstrijden te gaan, tegen Jong AZ (uit), De Graafschap (thuis), FC Dordrecht (uit) en NAC (thuis). Daarin kan de ploeg van Henk de Jong jacht maken op het record van Heracles Almelo, dat in het seizoen 1960/1961 tot 115 doelpunten kwamen in de eerste divisie. Robert Mühren maakte vanavond zijn 33ste en 34ste treffer van het seizoen. De spits uit Volendam staat nog maar een goal achter op het record van Ton Cornelissen, die 35 keer scoorde namens NAC in het seizoen 1990/1991.
Klucht
Die klucht dreigde zelfs even onsmakelijk te worden toen De Jong aangaf dat Eric Gudde straks, wanneer de club officieel kampioen is, beter niet de schaal kan overhandigen aan de Cambuur-spelers. ‘Niet verstandig’, zei de coach. Om er vervolgens aan toe te voegen dat Gudde ‘verder een hartstikke nette man is’. De KNVB-baas op zijn beurt counterde dat hij hoe dan ook de plichtplegingen zal verrichten, wanneer het moment daar is.
Voetnoten in de geschiedenis zullen het straks vermoedelijk zijn. Cambuur – Helmond Sport belichaamt deze vrijdagavond ondubbelzinnig het einde van een tijdperk van ergernis. En het begin, hopen ze in Leeuwarden, van voorspoed. Veelzeggend is de ontlading op het gezicht van Mühren wanneer hij in een mistwolk van vuurwerk zijn ploeggenoten in de armen valt. Mooi is de emotie in de stem van stadionspeaker Rein de Vries, de man die sinds de oprichting 1964 welgeteld twee thuisduels miste. Sportief zijn de felicitaties van Helmond-coach Wil Boessen aan collega De Jong.
De fans van Cambuur? Even verderop, buiten het stadion, schieten zij dan nog maar eens een vracht vuurwerk de lucht in. Na twee seizoenen van ergernis, kan het nieuwe jaar voor hun eindelijk beginnen.
Overige uitslagen in Keuken Kampioen Divisie
NEC - Jong AZ 3-2
Roda JC - NAC Breda 3-3
Telstar - Excelsior 1-1
Jong FC Utrecht - FC Volendam 2-3
FC Eindhoven - Jong Ajax 3-0
FC Dordrecht - FC Den Bosch 2-6
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Eredivisie onthult wedstrijdbal aankomend seizoen: ‘Eyes on the ball’
-
Gudde verbaast zich over uitspraken Henk de Jong: ‘Wat wil hij hiermee bereiken?’
KNVB-directeur Eric Gudde is verbaasd dat Henk de Jong het ‘onverstandig’ zou vinden als hij de kampioensschaal overhandigt aan Cambuur. ,,Apart dat een trainer zich opwerpt als woordvoerder van de club’’, zegt Gudde in een reactie op de woorden van de trainer van Cambuur, eerder vandaag. -
PREMIUMReportage
Hoe rauwe volksclub Cambuur hunkert naar de eredivisie: ‘Stemming in de stad is explosief’
De coronapandemie belemmerde afgelopen seizoen dat ‘kampioen’ Cambuur promoveerde. Mogelijk vanavond is het alsnog zover. Winst op Helmond Sport en de Friese club is officieus zeker van de eredivisie. Over een rauwe volksclub die hunkert naar het hoogste niveau. ,,De stemming in de stad is explosief.” -
PREMIUMMet video
‘Op Tinder staat dat ik aseksueel ben, maar soms beginnen ze alsnog aan me te friemelen’
Ze voelen geen seksuele aantrekkingskracht, doen niet (vaak) aan seks, maar hebben (soms) wel lustgevoelens. Aseksuelen stuiten op veel onbegrip, maar voelen zich wel bevrijd. ,,Alles kan en mag.” Wanneer ben je aseksueel? -
PSV plant vriendschappelijke wedstrijden tegen Premier League-club en stadsgenoot
PSV begint op maandag 3 juli op De Herdgang aan de voorbereiding op het nieuwe seizoen. De Eindhovense club, die in de Eredivisie als tweede eindigde, speelt op 26 juli een eerste oefenwedstrijd tegen stadsgenoot FC Eindhoven.Eindhoven
-
Vraag naar tweedehands dieselauto’s stijgt: dit is de reden
-
-
-
lezersvraag
Mijn moeder (75) slikt al jaren elke dag vijftien pillen, zijn die echt allemaal nodig?
Passen de medicijnen die je slikt nog wel bij jou? Want van sommige neemt de werking af, of er zijn pillen gekomen met minder bijwerkingen. Als je je zorgen maakt om je vader of moeder dan kan het zeker geen kwaad om de medicatie met je apotheker of huisarts te bekijken, zegt apotheker Sander van den Bogert. In deze rubriek beantwoorden onze deskundigen elke week een lezersvraag over relaties, gezondheid, voeding en andere onderwerpen. -
Video
Leeuwarden vol met camera’s vanwege aanstaand volksfeest Cambuur
De gemeente Leeuwarden gaat extra camera’s ophangen in de stad. Dit heeft alles te maken met de wedstrijd van Cambuur tegen Helmond Sport vrijdagavond. Als de Leeuwarders winnen, dwingen ze officieus promotie af naar de eredivisie. Er is angst dat veel fans de straat op gaan om alvast een voorschot te nemen op een promotiefeest en zich daarbij niet aan de coronamaatregelen houden. Extra camera’s moeten dit voorkomen.