Lidl past afbeelding op kroepoekverpakkingen aan vanwege ‘racistische’ elementen
Als je kroepoek koopt bij supermarkt Lidl, dan zie je op de verpakkingen een man met een lange snor en een rijsthoed. Dat is racistisch, vindt Asian Raisins, een belangenorganisatie die mensen bewust wil maken van discriminatie tegen Aziaten. De organisatie stuurde eind vorig jaar een mail naar de supermarkt, met als resultaat dat Lidl nu de illustraties aanpast.
Volgens een woordvoerder van Asian Raisins kwamen er meerdere klachten binnen over de kroepoekverpakkingen en was dat de aanleiding om actie te ondernemen. Op de afbeelding zie je een kegelhoed en een lange snor en daar willen veel Oost- en Zuidoost-Aziatische Nederlanders liever niet mee geassocieerd worden.
De kegelhoed is een traditioneel kledingstuk dat alleen gedragen werd door arbeiders op het land. Een man met een snor vertegenwoordigt dan weer een fictief personage, dat zo’n 100 jaar geleden ontstaan is om de expansie van Azië te symboliseren. Aziatische mannen met een snor zijn ook vaak kwaadaardige personen in films. Een beeldvorming die dus niet meer van deze tijd is.
De woordvoerder van Asian Raisins erkent dat het voor veel Nederlanders een doodnormale verpakking is. ,,Ik kan me heel goed voorstellen dat mensen met een niet-Aziatische achtergrond dit niet snappen. Als je er niet mee geassocieerd wordt, dan kan je dat ook niet begrijpen’’, zegt hij. ,,Het zijn echter de kleine details die kunnen leiden tot racisme en discriminatie.’’ De belangenorganisatie zet zich dagelijks in om een beter en moderner beeld te scheppen van de Aziatische Nederlanders. ,,We zijn nog altijd niet zover dat we gelijk zijn, maar dit is al een stapje in de goeie richting.’’
Nieuwe verpakkingen
De organisatie nam vorig jaar contact op met de supermarkt. Lidl liet direct weten dat ze het vervelend vonden dat de verpakking niet in de smaak viel en dat het als stereotypisch beeld werd ervaren. ‘Alhoewel wij kroepoek al lange tijd in deze verpakking verkochten, waren wij niet op de hoogte van de eventuele kwetsende impact’, laat Lidl weten via een schriftelijke reactie. ‘We vonden het vanzelfsprekend dat hier een oplossing voor moest komen en zijn dan ook overgegaan tot het aanpassen van onze kroepoekverpakkingen.’
We hopen dat ook andere bedrijven gaan nadenken over hun verpakkingen
Sommige oude verpakkingen zijn nog terug te vinden in de winkel. Ook op de website kan je het product nog met de oude illustratie terugvinden. Volgens de supermarkt komt dat door de doorlooptijd, die nog enkele maanden in beslag zal nemen. Inmiddels liggen er nieuwe kroepoekverpakkingen in de rekken, met dezelfde lay-out, maar zonder de man met de snor.
Asian Raisins is ‘erg blij’ met de beslissing van de supermarkt en roept andere bedrijven op om zijn voorbeeld te volgen. ,,We hopen dat ook zij gaan nadenken over hun verpakking’’, sluit de woordvoerder af.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Koken & eten
Lidl onder vuur vanwege ‘bannen kerst’ in nieuwe folder
Supermarktketen Lidl heeft zich de woede van velen op de hals gehaald. Het woord kerst komt in de nieuwe feestdagenfolder alleen maar mondjesmaat voor en dan nog alleen in een piepklein lettertype. De mopperaars maken zich boos om niets, zegt de supermarktketen, want Lidl komt ‘uiteraard’ nog gewoon met een kerstcampagne. -
PREMIUM
Hoe Bols van de ondergang werd gered: ‘In Nederland kwamen we niet veel verder dan rum-cola’
Het was doorbijten, in coronatijd. De sluiting van de horeca wereldwijd deed de Amsterdamse likeurkampioen Lucas Bols flink pijn. Maar nu kan Bolsredder Huub van Doorne Nederland de cocktailcultuur verder bijbrengen. ,,Ik zag dat Bols verwelkte.’’ -
De rijst van ‘racistische’ Uncle Ben's krijgt nieuwe naam
Het boegbeeld van rijst- en sauzenbedrijf Uncle Ben's verdwijnt uit het winkelschap. De Amerikaanse levensmiddelenproducent Mars schrapt het logo van Uncle Ben's: een oudere zwarte man. De naam wordt veranderd in Ben's Originals. Vanaf volgend jaar zal het nieuwe merk in de winkels te vinden zijn. -
Zo ontmoedigt je smarthome inbrekers tijdens je vakantie
Vakantie is fijn, maar voor veel mensen kan het achterlaten van hun huis ook veel stress opleveren. Ben jij bang voor inbrekers, heb je huisdieren die niet mee mogen of verwacht je post terwijl jij in een tropisch oord zit? Dan bieden deze smarthometoepassingen soelaas. -
Wat Eten We Vandaag: Tonijnburger
Een tonijnburger is weer eens wat anders dan de gebruikelijke burger van vlees. Vanwege de toevoeging van kappertjes, citroen en pesto komen een aantal van de beste smaken uit de mediterrane keuken samen.
-
PREMIUMhuisarts vertelt
Op bezoek bij meneer Lobi: ‘Uw vrouw zegt dat u verslaafd bent geraakt aan de bank’
Voor onze rubriek Huisarts Vertelt schrijft Rutger Verhoeff wekelijks over patiënten die hem raken. -
Interieurinfluencers laten tienduizenden mensen in hun huis kijken: 'Het is een beetje uit de hand gelopen’
Voor sommige interieurstylisten is hun eigen huis hun etalage. Ze delen foto’s en video’s van hun aangeklede woon- en slaapkamers op social media. Hoe is het om zoiets persoonlijks als je huis op het wereldwijde web te zetten? Drie stylisten slash interieurinfluencers vertellen. -
Wat Eten We Vandaag: Gevulde maaltijdsoep Pasta e fagioli
Een traditionele Italiaanse soep met pasta, bonen en tomaten bouillon. Het wordt dan ook wel ‘pasta en bonen’ genoemd. Makkelijk, snel en boordevol smaak.