'Champagne en oliebollen gaan helemaal niet samen'
,,Met oud en nieuw kun je beter geen champagne drinken.'' Wat?! Ja, hij zegt het echt, Lammert Wiegmink, alias de Wijngoeroe, van Wijnhaven Wijnimport.
In zijn loods aan de Rijnhaven is het rond de feestdagen een drukte van belang. Eerst moesten de kerstpakketten de deur uit, nu volgen de bubbels voor oud en nieuw. Champagne mag weer, is Wiegminks conclusie na een blik op zijn bestellingen. Maar liefst 40 procent meer bubbels ging er over de toonbank.
,,Er wordt nog steeds niet roekeloos met geld gesmeten, maar er mag weer genoten worden." En wie genieten zegt, zegt champagne. Maar die drinken we al die tijd dus helemaal verkeerd, blijkt nu.
,,Champagne is veel te verfijnd en complex om zomaar achterover te slaan om 12 uur. En met oliebollen is het al helemaal geen goede combinatie." Champagne is alleen champagne als het volgens strenge voorwaarden is gemaakt in de Champagnestreek, rond de Franse stad Reims. Alle andere mousserende wijnen, hoe lekker ze ook zijn, mogen geen champagne heten.
Rode druiven
Het complexe van champagne komt doordat champagne vaak van rode (pinot noir) druiven gemaakt wordt. Een champagne gemaakt van alleen witte chardonnay druiven kan ook, dan staat er blanc de blancs op de fles. Een goede champagne gaat al snel richting 40 euro per fles. Duurder kan ook.
,,Je hebt er ook van 9,95 bij de Lidl, maar die kan niet natuurzuiver gemaakt zijn voor dat geld. Goedkoop is duurkoop'', betoogt Wiegmink. Hij pleit voor wijn van kleine producenten. ,,Die maken veel uniekere smaken dan die grote champagnemerken als Moët of Veuve Cliquot."
Zelf verkoopt Wiegmink de champagnes van Jean Vesselle uit Bouzy. ,,Het is een klein familiebedrijf. Heel hun ziel en zaligheid zit in die fles. De kracht van de pinot noir en het terroir krijg je rechtstreeks in je glas." Wat Wiegmink betreft bewaar je zo'n mooie wijn dus beter voor die andere 11 maanden van het jaar, of voor een uitgebreid diner.
Prosecco
Maar waar moeten we dan mee toosten op ons eindejaarsfeest? De Wijngoeroe weet raad. Wie gezellig met de buren gaat borrelen raadt hij prosecco aan, de Italiaanse schuimwijn. ,,Die is gemaakt voor dat easy peasy-gevoel. Je hoeft er niet al te veel bij na te denken."
Spaanse cava is dan weer heel geschikt om met hapjes te combineren. ,,Oesters en cava zijn echt een topcombi, sushi is ook heel fijn." En vergeet de Duitse mousserende wijn niet: sekt. Ook daar worden prachtige wijnen gemaakt, ook mousserende.
En die oliebollen, waar kunnen die het best in zwemmen? De wijngoeroe drinkt er het liefst een moscato d'Asti bij. Ook Italiaans en bruisend, maar zoeter dan prosecco. ,,Deze dessertwijn kan het vet, poedersuiker en de rozijnen van oliebollen prima aan."
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
iemand moet het doen
Patholoog Emma (36) bekijkt heel de dag stukjes mens: ‘Ik kom ook alle lichaamssappen tegen’
Werk kan niet altijd leuk zijn, maar waarom kiezen mensen voor het vak van ‘putjesschepper’, deurwaarder of overledenenverzorger? In deze reeks vertellen Nederlanders met zo’n baan over hun werk, waarom ze ervoor kozen en wat het zo interessant maakt. Vandaag: klinisch patholoog Emma Witteveen (36) onderzoekt stukken weefsel van mensen, zoals stukjes darm. -
PREMIUMKoken & Eten
Judith inspireert mensen om vegan voedsel te kiezen: ‘Zou je stukje vlees eten voor één miljoen?’
Judith van Willigen prijst al twee jaar lang veganistische producten aan die in de aanbieding zijn bij supermarkten. Haar platform Bonusvegan heeft inmiddels bijna 23.000 volgers, dagelijks ontvangt Van Willigen berichten dat zij het mensen makkelijker maakt om voor een vegan voedingspatroon te kiezen. ,,Ik droom nog van een samenwerking met supermarkten.” -
Wat Eten We Vandaag: Gnocchi carbonara
Carbonara vindt zijn oorsprong in Italië. Van restjes pasta, kaas, ei en spek kon men een goedkope maaltijd maken. In Nederland gebruiken we graag room voor spaghetti carbonara, maar in dit recept houden we vast aan het origineel zónder room. Wel gebruiken we gnocchi in plaats van pasta. -
Koken & Eten
Borreltijd: deze vijf lekkere snacks bevatten weinig koolhydraten
Wie zegt dat het afzien is als je kiest voor een eetwijze waarin je koolhydraten beperkt? Niet Eatertainment, want die heeft vijf recepten waar iedereen van smult. -
Koken & eten
Tony's Chocolonely-oliebollen razendsnel uitverkocht
Oliebollen zijn al verkrijgbaar in alle soorten, maten en smaken, maar een oliebollenkraam in Valkenswaard heeft nu een echte hit te pakken. Oliebollenbakster Annie maakte Tony's Chocolonely-bollen in de smaak karamel-zeezout. En die zijn nu al uitverkocht.
-
Zo deel je wachtwoorden op een veilige manier
We kunnen er kort over zijn: deel je wachtwoord nooit. In de praktijk gebeurt dit echter vaak genoeg. Mocht het om welke reden dan ook toch nodig zijn om je wachtwoord te delen met vrienden of familieleden - omdat je een abonnement op bijvoorbeeld Netflix of Spotify deelt: zo doe je dat veilig. -
Bak ze bruin met deze frituurpannen
We kunnen komend weekend weer oliebollen bakken! Maar waarmee? Twee keer per week geeft vergelijkingssite besteproduct.nl koopadvies over gadgets die getest zijn door hun testpanels. Vandaag aflevering 10: frituurpannen. -
PREMIUMGeld & Geluk
‘Vroeger kochten we eens in de drie jaar nieuwe auto’s, nu hebben we ze al vijf jaar’
In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Inge en Eric houden van golf, autoracen en vakanties. ‘Dubai is wel heel duur dit jaar. Dus gaan we twee emiraatjes verder.’