Zorgsector: 'We zijn er nog lang niet'
ROOSENDAAL/BREDA - West-Brabantse zorginstellingen zijn blij met de zak geld om extra zorgpersoneel op te leiden. Eindelijk erkenning dat personeelstekort in de zorg een probleem is!
Of het lukt om met de 347 miljoen euro over vier jaar 125.000 extra mensen aan de slag te hebben, daarover verschillen de zorgorganisaties van mening.
Bestuursvoorzitter Luc Kenter van zorginstelling Thebe: ,,Als er vandaag driehonderd gekwalificeerde mensen bij ons voor op het plein staan, neem ik ze allemaal direct aan. We hebben vooral een groot tekort aan verpleegkundig personeel, zowel op mbo als op hbo-niveau. Daarom zijn we blij met de erkenning van onze problemen door de ministers. Meer energie in de problematiek steken en meer geld voor de zorg zal zeker helpen. Maar we weten ook dat het personeelstekort in veel meer sectoren speelt dan alleen de zorg. Dat gaat de komende tien jaar niet opgelost worden.''
Recruiter
Sommige instellingen hebben al voorgesorteerd op het kabinetsplan, omdat het al een tijdje bekend was dat het eraan kwam. Surplus (3.000 medewerkers, 1.600 fte regio Moerdijk en Breda) heeft bijvoorbeeld een recruiter aangesteld die sinds een aantal maanden niks anders doet dan mensen voor de zorg enthousiasmeren. Jan Verbaal van de Raad van Bestuur: ,,Die recruiter benadert actief mensen op scholen, tijdens open dagen, via gemeenten, het UWV, maar ook geneeskundestudenten die ervaring in de zorg op willen doen."
In samenwerking met ROC West-Brabant bieden instellingen ook praktijkopleidingen aan. Zo zijn er bij Surplus intussen zestig tot zeventig mensen ingestroomd, zowel jongeren als zij-instromers. Maar het personeelstekort is nog zo nijpend, dat zittend personeel gevraagd wordt aan het einde van de rit langer door te werken en meer uren te draaien.
Psychiatrie
Ook GGZ Breburg heeft volgens directeur Lia de Braal (Personeel en Organisatie) een ‘nijpend personeelstekort’. ,,Vooral in de psychiatrie. Het gaat om behandelfuncties. Het moet nog blijken of de middelen, die de overheid beschikbaar wil stellen, toereikend zijn. Veel mensen hebben zich door alle bezuinigingen laten omscholen. Het is een lastige keuze voor die mensen om terug te komen naar de zorg. Uiteindelijk willen de mensen zekerheid over hun inkomen.’’
Volgens De Braal kiezen veel Brabantse jongeren voor de Randstad waardoor het tekort aan psychiaters alleen maar groter dreigt te worden. ,,Het is lastig om ze aan je te binden. Veel psychiaters kiezen voor eigen praktijk. Ze hebben geen zin in de onregelmatige crisisdiensten bij ons. De overheid moet zorgen voor een beter salaris en betere arbeidsomstandigheden.’’
Zij-instromers
TanteLouise uit Bergen op Zoom en omgeving (1.850 medewerkers, 1.300 fte) heeft geen personeelsprobleem, zegt bestuurvoorzitter Conny Helder. ,,Wij hebben het scholen van jongeren en zij-instromers al vroeg goed opgepakt. Wat niet betekent dat we door dit extra geld ruim in ons jasje komen te zitten. We zijn in balans."
Thuiszorg West-Brabant (2.000 medewerkers, 900 fte) heeft op dit moment zestig vacatures, zegt Ruud Dijkers van de Raad van Bestuur. ,,Voornamelijk voor verzorgenden en verpleegkundigen. We vullen de tekorten deels met uitzendkrachten op, maar we vragen de eigen medewerkers ook om extra diensten te draaien. Dat verhoogt de werkdruk. Dat speelt al een tijd en wij hebben met extra opleidingen het gat nog niet dicht gekregen. Wat ons betreft is de actie van het kabinet keihard nodig."
Banenmarkt
Ineke Strijp van GGZ WNB denkt dat de zorgsector de personeelsproblemen alleen kan tackelen als de diverse zorginstellingen over de eigen grenzen heen kijken en met elkaar gaan samenwerken. Ze werkt aan de contouren van wat een soort zorgbanenmarkt moet worden. ,,Ik heb daar al met TanteLouise en WijZijn Traverse Groep over gesproken. Het concept bestaat in andere sectoren zoals de logistiek al. Concreet gaat het bijvoorbeeld om medewerkers van A die bij B een managementopleiding gaan doen. Het hoeft bij zo'n banenmarkt niet alleen om echte zorgbanen te gaan, maar bijvoorbeeld ook om ict-functies."
Groenhuysen Roosendaal merkt vooral op niveau 3 en 4 (verzorgende en verpleegkundige) een tekort, maar het lukt nog steeds maandelijks nieuwe medewerkers aan te nemen. ,,Daar waar nodig doen we een beroep op flexibele inzet", laat een woordvoerster weten. ,,In het geval van een tekort op een afdeling/locatie kan het betekenen dat nieuwe klanten soms wat langer moet wachten totdat zij opgenomen kunnen worden."
OK
Bij het Bravis ziekenhuis ontstaan jaarlijks door verloop ongeveer 250 vacatures (bij Bravis werken ongeveer 3.000 medewerkers) die moeten worden vervuld. Op dit moment sprake van een structurele krapte in specialistisch verpleegkundige functies (o.a. voor Spoedeisende Hulp en Intensive Care) en medewerkers OK, Anesthesie en Radiologie; dit is een landelijk probleem. Er blijven geen klussen liggen, maar het geeft wel druk op het personeel. Bravis werft mensen op de arbeidsmarkt en leidt zelf zorgmedewerkers op. Ondanks deze extra opleidingsinspanningen blijft het vervullen van vacatures in specialistische functies moeizaam.
Het Amphia Ziekenhuis in Breda reageerde niet op het verzoek voor een reactie op de plannen van het kabinet.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Goedkoper op vakantie met een hybride die sneller laadt? Zo (on)zinnig is dat
Steeds meer plug-in hybrides hebben een CCS-laadpoort, waarmee je tussendoor sneller kunt laden en – in theorie – veel meer op stroom kunt rijden. Kun je daarmee echt brandstof (en geld) besparen door onderweg zoveel mogelijk te ‘stekkeren’? We nemen de proef op de som richting Zuid-Frankrijk. -
Overbelasting dreigt bij Spoedeisende Hulp, Amphia en Bravis verwachten geen problemen
BREDA - Ziekenhuizen zijn onvoldoende voorbereid op de griepepidemie. Spoedeisende Hulp in ziekenhuizen dreigt daardoor overbelast te raken. Dat kan leiden tot opnamestops en doden. Amphia Ziekenhuis en Bravis zeggen hun zaakjes op orde te hebben. -
De beste consoles voor op de achterbank
Het is zomer en dat betekent voor veel gezinnen een lange reis met de auto richting de vakantiebestemming. Wil je die rit iets comfortabeler maken of zit jouw kroost niet te wachten op zes uur lang ‘ik zie wat jij niet ziet’ spelen? Zorg dan dat je een handheld of draagbare spelcomputer meeneemt. -
'Groot personeelstekort in de zorg: ruim 120.000 vacatures'
Zorginstellingen kampen met een enorm personeelstekort. Dit jaar moeten tussen de 120.000 en 130.000 vacatures worden opgevuld, zo maakt het UWV vandaag bekend. En dat terwijl er al nauwelijks gekwalificeerd personeel te vinden is, zo schrijft Trouw. -
Belofte kabinet: 125.000 mensen extra aan het werk in de zorg
Het dreigende personeelstekort in de zorg moet in 2022 zijn weggewerkt. Dan moeten er zeker 125.000 mensen extra aan het werk zijn. Die ambitie spreken de drie zorgbewindslieden in Rutte III morgen uit in deze krant. Lukt dat niet, dan dreigen grote problemen; niet alleen in verzorgingshuizen, maar ook in ziekenhuizen en de geestelijke gezondheidszorg.
-
PREMIUM
'We moeten niet zo tobberig doen over de zorg'
De zorg schreeuwt om meer mensen die er willen werken. Vandaag presenteren de bewindslieden van het ministerie van Volksgezondheid samen hun grootschalige plan om extra personeel te werven en op te leiden. -
Energierekening
Ruud is van de variabele contracten: ‘Met de huidige energieprijzen pakt dat wat minder uit’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ruud Koot (60) uit Amersfoort. -
Ziekenhuizen zeggen operaties af vanwege grieppatiënten
Ziekenhuizen in Apeldoorn en Zutphen hebben vandaag niet-levensbedreigende operaties moeten afzeggen, omdat de klinieken overvol liggen met grieppatiënten. Volgens een woordvoerster van Gelre ziekenhuizen is er sprake van 'een uitzonderlijke situatie'.
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer