Biniam Girmay verslaat Mathieu van der Poel in prachtige sprint en schrijft wielerhistorie in de Giro d’Italia
Biniam Girmay heeft de tiende etappe in de Giro d’Italia gewonnen. In een sprint was hij na een etappe over 194 kilometer van Pescara naar Jesi net iets sneller dan Mathieu van der Poel. Girmay schrijft net als zo'n vijftig dagen geleden geschiedenis.
De eerste honderd kilometer van de bijna tweehonderd kilometer lange etappe nodigde op papier al niet direct uit om koers te maken, en dat gebeurde dus ook niet. Langs de Adriatische kust kregen Alessandro De Marchi, Mattia Bais en Lawrence Naesen alle ruimte van het peloton om aan de leiding te rijden.
In het tweede deel van de rit moest Caleb Ewan al vroeg lossen toen het landinwaarts heuvelachtiger werd. Op hetzelfde moment reed ook Richard Carapaz van achteren, die buiten het beeld van de camera’s was gevallen en gehavend op de fiets zat. Ook Van der Poel kende geen vlekkeloze voorbereiding op de finale als gevolg van materiaalpech, maar de winnaar van de openingsrit kon na een korte achtervolging weer aansluiten bij het peloton.
Alpecin-Fenix en Intermarché-Wanty Gobert zorgden ervoor dat met nog 25 kilometer te gaan twee van de drie aanvallers werden teruggepakt. Alleen oudgediende De Marchi, winnaar van drie Vuelta-etappes maar nog nooit trefzeker in de Giro, wist langer stand te houden. Zijn avontuur zat er vijf kilometer later ook op, waardoor er met een nagenoeg compleet peloton werd afgestormd op de laatste hindernis van de dag, een vier kilometer lange klim naar Monsano.
Van der Poel kleurt finale
Tobias Foss opende op die niet al te steile klim het bal, maar de Noors kampioen werd al snel teruggepakt door de mannen van Alpecin-Fenix. Meer aanvalspogingen volgden behoudens een poging van Alessandro Covi niet echt, waardoor het er plots voor Girmay goed uitzag. De winnaar van Gent-Wevelgem kon in de uitgedunde groep rekenen op de steun van maar liefst drie ploeggenoten, al maakte hij bijna een fout door bij een bocht rechtdoor te sturen.
Het liep voor Girmay met een sisser af, al moest hij na dat moment wel in de achtervolging. Zijn grote rivaal Van der Poel was namelijk met de opgeleefde Simon Yates, Davide Formolo en Giulio Ciccone in dalende lijn weggereden. Toen ook Formolo als laatste mede-aanvaller het wiel van Van der Poel niet kon houden, zag het er met nog vier kilometer te gaan ineens goed uit voor de Nederlander. Omdat het gat op de jagende groep niet groot genoeg was, hield uiteindelijk ook Van der Poel zijn benen stil.
Zo draaide het alsnog op een sprint uit. Girmay ging van heel ver aan en leek te worden ingehaald door Van der Poel, maar de Eritreeër knokte zich knap terug en legde Van der Poel er alsnog op. Met een duimpje nam de sportieve verliezer Van der Poel genoegen met een tweede plaats. Waar hij afgelopen vrijdag de 22-jarige renner nog bestempelde als ‘wieltjesplakker’, was hij er nu als de kippen bij om hem te feliciteren. Ook Van der Poel wist: hij was zojuist getuige van een historische zege. Op 27 maart won Girmay nog als eerste donkere wielrenner uit Afrika een klassieker (Gent-Wevelgem), nu is hij de eerste donkere ritwinnaar in een grote ronde en voegt hij een nieuw hoofdstuk toe aan het sprookjesjaar van Intermarché-Wanty Gobert, tot vorig jaar nog het lelijke eendje van de World Tour.
Achter Girmay en Van der Poel finishte Vincenzo Albanese als derde. Wilco Kelderman werd knap vierde, Koen Bouwman zorgde met zijn zesde plek voor het derde Nederlandse vlaggetje in de top tien. Juan Pedro López mag morgen aan de vlakke elfde etappe opnieuw in het roze beginnen.
Bekijk hier alle klassementen:
Bekijk hier al onze video's over wielrennen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Column Thijs Zonneveld | Mathieu van der Poel had ’s avonds in de rij bij het buffet nog steeds Bini Girmay in zijn wiel zitten
Columnist Thijs Zonneveld grijpt de rustdag in de Giro aan voor wat mijmeringen over de eerste week. ‘Dat je bijna zou vergeten dat Alejandro Valverde ook nog meedoet.’ -
PREMIUM
Dankzij een kwartiertje rennen vliegt de conditie van deze kinderen vooruit én zijn ze rustiger in de klas
Hijgend, puffend en zwetend stuiven de scholieren over het schoolplein: ze zijn al zeker vijf keer de school rond geweest. Drie keer per week rennen ze in een kwartiertje de Daily Mile van zo'n anderhalve kilometer. Met resultaat: leerlingen lopen na drie maanden gemiddeld zo'n vijftig procent harder. -
Tijd voor een nieuwe laptop? Dit is onze favoriet van het moment
We zitten aan het begin van de zomervakantie, maar voor je het weet begint een nieuw schooljaar en heb je een nieuwe laptop nodig. Na wekenlang testen hebben we onze favoriet van circa 900 euro geselecteerd. -
PREMIUMmet video
Tussenbalans Giro: Kelderman en Dumoulin vallen weg, Van der Poel langer dan ooit op de fiets
Na negen etappes is de Giro vandaag toe aan de eerste echte rustdag. Een voorlopige tussenstand in drie thema’s plus een kort vooruitblik. -
Podcast | Zege Bini Girmay is een keerpunt in het wielrennen
Elke dag tijdens de Giro bespreken Thijs Zonneveld en Hidde van Warmerdam de etappe van de dag. Vandaag de etappe met aankomst in Jesi. Bini Girmay sprint naar de winst, Van der Poel wordt tweede. Thijs legt uit waarom juist deze overwinning voor het wielrennen zo belangrijk is.
-
Met video
Alberto Dainese verrast topsprinters in elfde etappe Giro d’Italia
Alberto Dainese heeft de elfde etappe in de Giro d’Italia gewonnen. De Italiaan van Team DSM was de snelste na een massasprint en verraste daarmee topfavorieten Arnaud Démare (vierde), Caleb Ewan (vijfde) en Mark Cavendish (zesde). De Spanjaard Juan Pedro López (Trek-Segafredo) behield in de biljartvlakke rit zonder problemen de roze leiderstrui. -
PREMIUMmet video's
Rookmelders verplicht, maar duizenden huurders hebben er nog geen een: ‘Onbegrijpelijk’
Duizenden huurders hebben nog altijd geen verplichte rookmelder. Dat komt door een tekort aan apparaten en installateurs, maar huurders zijn zelf ook niet allemaal even welwillend. Sommigen weigeren er zelfs één. Onbegrijpelijk, zeggen ze bij de brandweer. -
Jai Hindley schrijft geschiedenis in Giro: ‘Trots dat ik Australiër ben’
Jai Hindley sprak van een heerlijk gevoel na zijn eerste eindzege van de Giro d’Italia. De 26-jarige wielrenner van BORA-hansgrohe begon net als in 2020 in de roze leiderstrui aan de afsluitende tijdrit. In tegenstelling tot twee edities geleden hield hij nu wel stand en veroverde als eerste Australiër de eindzege van de Ronde van Italië. ,,Ik ben trots dat ik Australiër ben en heel blij dat ik deze titel mee naar huis kan nemen.”