Teken bijten kinderen vooral op hoofd en in nek, bij volwassenen zitten ze meestal in de benen
Teken bijten zich bij kinderen veel vaker vast op het hoofd en in de nek. Bij volwassenen is dat juist vooral in de benen. Dat melden het RIVM en de Universiteit van Wageningen. Zij onderzochten voor het eerst de tekenbeetmeldingen die via Tekenradar.nl binnenkomen.
In totaal was een derde van alle tekenbeten bij kinderen op het hoofd en in de nek, tegen 3 procent bij volwassenen. Die kennis is belangrijk in de strijd tegen de ziekte van Lyme, die door teken overgebracht wordt. Des te langer een teek vastzit, des te groter de kans op de ziekte.
Minder vaak dan gedacht in de schaamstreek
De onderzoekers bestudeerden tweeduizend tekenbeetmeldingen uit 2019 en 2020 die gedaan werden via Tekenradar.nl. ,,Eerst leek het erop dat teken vooral op warme en vochtige plekjes op het lichaam te vinden waren, zoals rond de schaamstreek. Uit de meest actuele gegevens blijkt dat teken veel vaker op andere plaatsen op het lichaam worden gevonden”, zeggen zij.
Bij volwassenen komen beten op de benen het vaakst voor: in 55 procent van de gevallen zit de teek daar; bij kinderen is dat 25 procent. Op de schaamstreek zijn ze juist relatief weinig te vinden: 7 procent bij kinderen en 9 procent bij volwassenen. Maar áls ze daar bijten, worden ze wel later dan gemiddeld ontdekt en verwijderd.
Uit de nieuwste gegevens blijkt dat teken veel vaker op andere plaatsen op het lichaam worden gevonden dan in de schaamstreek
Tekenseizoen begonnen
Volgens de onderzoekers is het belangrijk het hele lichaam te controleren nu het tekenseizoen weer is begonnen. ,,Dit jaar zagen we half februari, tijdens een warmere periode, het aantal tekenbeetmeldingen al iets oplopen. Het tekenseizoen is dus alweer begonnen”, vertelt Kees van den Wijngaard van het RIVM. Op dit moment is het aantal meldingen aan de lage kant, maar hij verwacht een toename als het warmer wordt.
Elk jaar krijgen mensen in Nederland 1,5 miljoen tekenbeten. Iets minder dan 2 procent van hen krijgt Lyme. Daarvan werden er in 2020 zo'n 8500 gemeld via Tekenradar.nl.
De meeste meldingen kwamen uit Gelderland en Utrecht. In Zeeland en Flevoland waren het er het minst. Relatief werden er in Drenthe het meeste beten gemeld, en het minst in Zuid-Holland. Ongeveer 30 procent van alle gemelde tekenbeten in 2020 werd in de tuin opgelopen.
Bekijk al onze belangrijkste nieuwsvideo's in deze playlist.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
De nare bijsmaak van de term Human Resources: ‘Mensen zijn geen productiemiddelen’
Psycholoog Thijs Launspach is stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: Human Resources -
Zoek je een nieuwe hobby? Zo kun je beginnen met gamen
Door de lockdown brengen we onze tijd voorlopig nog vooral thuis door. Een goed moment dus om met een nieuwe hobby te beginnen. Misschien kijk je al langer met interesse naar de almaar groeiende game-industrie en wil je best eens een spelletje spelen. Maar waar moet je beginnen? -
PREMIUMBinnenkijken
Ze wonen in een stijlvol herenhuis, toch vertrekken Birgit en Martin voor ander pareltje
Birgit Verwer en Martin Hoorweg verkopen hun prachtige herenhuis aan de Valkenboslaan in Den Haag. Ze wilden al langer de stad uit, en hebben nu het pareltje gevonden dat ze zochten, in het buitengebied van het Achterhoekse Doetinchem wel te verstaan. -
PREMIUMPersoonlijk verhaal
Haar relatie ging uit, ze verhuisde en nam ontslag, toen kreeg Nicoline (32) kanker
Ze had al haar zekerheden overboord gegooid. Nicoline Trap (32) uit Amersfoort zou drie maanden van het leven gaan genieten om te ontdekken wat ze nu eigenlijk precies wilde. Maar nog geen week na haar laatste werkdag werd ze met kanker opgenomen in het ziekenhuis. ,,Er is een finishvlag die op mij wacht.” -
Hoe ga je om met
De vader van Marlene heeft dementie: ‘Elke week nemen we een beetje afscheid van hem’
Je leest vaak verhalen over mensen die zelf ziek zijn of een aandoening hebben, maar hoe ga je daar eigenlijk als partner, familielid of vriend(in) mee om? In deze rubriek geven experts praktische tips. Deze week: de vader van Marlene Kenter (34) heeft dementie.
-
met video
Hoe herken je apenpokken en hoe loop je ze op?
De eerste gevallen van het apenpokkenvirus zijn nu ook opgedoken in Nederland. Eerder doken al enkele gevallen op in België en andere westerse landen. Hoe weet je of je het virus hebt, en wat zijn de kwaaltjes die ermee gepaard gaan? -
PREMIUMColumn Saskia Noort
Opvoeden is voordoen, daarom verbaast het me dat vrouwen hier nog steeds zo weinig werken
Saskia Noort schrijft wekelijks over nieuws dat haar raakt. De schrijfster verbaast zich erover dat veel Nederlandse moeders zo weinig werken. -
Benzine in Duitsland vanaf volgende week 50 cent per liter goedkoper dan in Nederland
Duitsland voert op 1 juni een accijnsverlaging door, waardoor een liter Euro 95 dan 1,72 euro kost. Dat is bijna vijftig cent minder dan in Nederland. Ten opzichte van de Nederlandse adviesprijs bedraagt het verschil zelfs meer dan 60 cent.