Terug naar school: zo krijg je je kinderen weer op tijd naar bed
Samen zandkastelen bouwen, losgaan in de minidisco en lekker laat naar bed: in de zomer kan er veel en hoeft er weinig. Maar als de vakantie weer voorbij is, wil je je kinderen zo uitgerust mogelijk en zonder veel gestress naar school brengen. Dat is best een uitdaging, erkennen slaapspecialisten Francis Lanen en Annalotte Ossen. ,,Besteed aandacht aan de overgang en neem er de tijd voor”, adviseren zij.
De overgang van de zomervakantie naar school is voor veel kinderen groot. Voor ouders is het goed om te beseffen dat niet alleen de bedtijd verandert, vertelt orthopedagoog Annalotte Ossen van Mevrouw Maan, een praktijk voor slaapproblemen bij kinderen. ,,Afhankelijk van hoe de vakantie is doorgebracht, moeten kinderen ook wennen aan de overgang naar meer structuur, minder vrijheid en minder aandacht van hun ouders. Al die veranderingen kunnen voor onrust zorgen.”
Nog even en de scholen beginnen weer. Heeft jouw kind nog nieuwe schoenen nodig? Koop dan een paar fijne sneakers die het zelf makkelijk aan en uit kan trekken. Scheelt weer wat tijd straks in de ochtendspits. Ouders van Nu zet er 15 op een rijtje.
Goede voornemens
Markeer het einde van de vakantie door de laatste week samen af te sluiten, tipt Ossen. Met oudere kinderen kun je samen bespreken hoe je de overgang naar school gaat vormgeven. ,,Dat is ook een mooi moment voor goede voornemens. Hoe gaan we als gezin meer tijd samen doorbrengen?” Spreek bijvoorbeeld af om na het eten voortaan een spelletje te spelen, zodat het samenzijn na de vakantie niet ineens afgelopen is.
Als een kind ’s ochtends eerder ontbijt en beweegt, dan kan het ’s avonds ook weer makkelijker in slaap komen
Is je kind in de vakantie gewend aan een latere bedtijd? Bouw het vakantieritme dan langzaam af. ,,Begin een week voordat de school start”, adviseert Francis Lanen, grondlegger van het Landelijk Netwerk Slaapoefentherapeuten. Breng je kinderen in kleine stapjes eerder naar bed, en vergeet ook het ochtendritueel niet te verschuiven. ,,Als een kind ’s ochtends eerder ontbijt en beweegt, dan kan het ’s avonds ook weer makkelijker in slaap komen.”
Het einde van de vakantie is ook een mooi moment voor goede voornemens. Hoe gaan we als gezin meer tijd samen doorbrengen?
Hoe makkelijk het schoolritme terugkomt, verschilt per kind. ,,Sommige kinderen zijn meer ochtendtypes en willen uit zichzelf graag op tijd naar bed. Echte avondtypetjes zullen er meer moeite mee hebben.” Over het algemeen geldt: zorg voor een donkere kamer en zo min mogelijk prikkels voor het slapengaan. Dus geen drukke dansjes of spelletjes op de telefoon, maar rustig kleuren of een verhaaltje lezen.
Tijdens de vakantie doen kinderen veel nieuwe indrukken op. ,,Gun ze de tijd om die te verwerken”, adviseert Lanen. ,,Bespreek ze overdag, zodat kinderen niet in bed nog alles liggen na te kauwen.” Neem de spanning voor het nieuwe schooljaar weg door de aandacht te verleggen naar iets positiefs. ,,Zeg bijvoorbeeld: ‘Straks mag je je nieuwe drinkbeker gaan gebruiken.’ Daarmee zet je negatieve spanning om in positieve spanning.”
Siësta voor de caravan
Ga je in de laatste week nog op vakantie? Pak dan zoveel mogelijk rust overdag. ,,Las een siëstamomentje in”, tipt de slaapoefentherapeut. ,,Dat hoeft geen middagdutje te zijn; je kunt ook prima een kleedje voor de caravan of het vakantiehuisje leggen en even rustig een boekje lezen.” Voldoende rust voorkomt dat een kind oververmoeid raakt. ,,Als kinderen te moe zijn, dan kunnen ze op een gegeven moment niet meer goed slapen. Met voldoende rust kun je slapeloosheid voor zijn.”
De zomervakantie is een mooi moment om uit te rusten, bij te slapen en op te laden, vindt ook Ossen. ,,Dat geldt ook voor volwassenen. Het is voor ons allemaal goed om af en toe niets te doen. Hoe meer we overdag kunnen ontspannen, hoe beter onze nachtrust. Ook bij kinderen zit daar een duidelijke relatie.”
Bekijk hieronder onze video’s met tips voor de vakantie:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Column
‘Mijn kinderen zijn niet normaal: mijn zoon is op de fiets naar de grootste koekoeksklok ter wereld’
Roel Abraham is 50 jaar maar wil dat niet weten, heeft zes kinderen en slechts één vrouw. Rijdt Trabant, stuntelt door het leven en deelt op deze plek zijn belevenissen als vader van een groot gezin. -
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema. -
PREMIUMmarieke doet pabo
Juf Marieke is súper blij dat ze haar vrijdag terugkrijgt, ook al wordt ze straks opgeslokt door het onderwijs
Afgelopen vrijdag was de laatste bijeenkomst van mijn studiecoachgroep, een soort stamklas op de pabo. Een groot deel van mijn klasgenoten studeert namelijk aankomende maand al af. Om dit te vieren, aten we fantastisch karamelgebak en schreven we elkaar lieve kaartjes, die op een onverwachts moment in onze brievenbus verschijnen. -
PREMIUM
Lilian helpt slimme peuters: ‘Ouders niet geloofd als ze zeggen dat hun kind een voorsprong heeft’
Slimme baby’s of peuters worden nogal eens verkeerd ingeschat. Het gevolg is dat hun gedrag niet goed wordt begrepen en dat kan desastreuze gevolgen hebben voor de kinderen, stelt onderzoeker Lilian van der Poel. Maar het kan ook anders.Gouda -
PREMIUM
Online pesten tegengaan? ‘Vraag zelf ook toestemming aan je kind als je zijn of haar foto's online wil zetten’
De 14-jarige Daan uit het Belgische Waregem pleegde zelfmoord. Pestgedrag, ook op sociale media, speelde mogelijk een rol. Wat is cyberpesten en hoe herken je het als ouder? Pedagoog Pedro De Bruyckere geeft zes tips aan ouders om hun kind bij te staan en vertelt hoe je het gesprek móet aangaan. ,,Vraag toestemming aan kinderen als je een foto van hen online zet. Zo leer je hen dat ze hetzelfde moeten doen.”
-
De drie spannendste avonturenboeken voor kinderen
Een geheime hut in een bos en een verlaten eiland met een vuurtoren zijn meer dan geschikte plekken om avonturen te beleven. Kinderboekenrecensent Jaap Friso las drie nieuwe en spannende boeken voor kinderen uit de bovenbouw van de basisschool, over plekken waar het allesbehalve saai is. -
-
-
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging -
PREMIUMEnergie1
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten?