Onrustig kind altijd met een schermpje kalmeren? Dan leert het deze belangrijke skill níét, zegt studie
Een filmpje kijken op de iPad zorgt - vaak - voor onmiddellijk gekalmeerde kinderen. Onderzoekers aan de Universiteit van Michigan zochten naar de effecten daarvan op langere termijn. Conclusie: kinderen wisselden minder snel van stemming als ze geen schermpjes te zien kregen. ,,Je ontneemt je kind kansen om zelf met emoties te leren om te gaan.”
Om een kind rustig te houden in het openbaar, kunnen ouders wel een hulpmiddel gebruiken: een scherm. Een YouTube-video op de iPad of een spelletje op de smartphone. Niets mis mee, zeggen pedagogen, als het gebruik binnen de perken blijft. Ouders die wel vaak voor die afleidingstactiek kiezen, zouden dat het best eens kunnen heroverwegen, toont nieuw onderzoek.
Kinderen switchten sneller tussen stemmingen en reageerden impulsiever
Wetenschappers van de universiteit van Michigan besloten 422 ouders en hun 422 kinderen tussen 3 en 5 jaar oud te observeren tussen augustus 2018 en januari 2020. Ze brachten in kaart hoe vaak de ouders hun kinderen afleidden of kalmeerden met een schermpje en zochten naar mogelijke effecten daarvan op het kind. De resultaten publiceerden ze in het tijdschrift JAMA Pediatrics.
Het team vond dat kinderen die vaker met schermen gekalmeerd werden, meer emotioneel ontregeld waren. Ze schakelden sneller tussen stemmingen en reageerden impulsiever. Dat verband was vooral te zien bij jongetjes en bij kinderen die van nature al wat hyperactief, impulsief of temperamentvol waren.
Het is gezonder en geeft zowel de ouder als het kind meer voldoening als we de moeilijke emoties van een kind anders leren op te vangen
Samen koekjes bakken, een regenboogwandeling, een kijkdoos knutselen: Ouders van Nu zet de leukste schermvrije activiteiten op een rijtje.
Het lijkt er dus op dat een kind dat vaak met een schermpje gekalmeerd wordt, het op den duur moeilijk kan vinden om zijn emoties zelf te reguleren, zeggen de wetenschappers. ,,Het lijkt een onschuldige tactiek, maar als je het als ouder regelmatig doet, kan het langetermijngevolgen hebben”, reageert kinderarts Jenny Radesky van de universiteit van Michigan.
,,De kans bestaat dat je het kind — zeker als het nog jong is — kansen ontneemt om zelfstandig met emoties te leren om te gaan. En vaak wordt de gewoonte nog sterker omdat het kind van nature meer media gaat consumeren.”
De onderzoekers benadrukken wel dat ze niet vinden dat schermen volledig verbannen moeten worden. Dat is niet alleen moeilijk, schermen kunnen ook nuttig zijn als ze met mate gebruikt worden. Ze zijn gewoon niet áltijd het reddingsmiddel bij uitstek. ,,Het is gezonder en geeft zowel de ouder als het kind meer voldoening als we de moeilijke emoties van een kind anders leren op te vangen”, zegt Radesky.
Betere tactieken om je kind te kalmeren of af te leiden
De onderzoekers tippen daarom enkele concrete alternatieven voor een scherm. Zo raden ze aan om een kind te kalmeren met zintuiglijke ervaringen: laat het naar muziek luisteren, met zachte klei spelen of op een trampoline springen, bijvoorbeeld. Een ander idee: leer je kind zijn emoties te herkennen en te benoemen. Introduceer bijvoorbeeld een kleurcode voor elk gevoel. Of leer het om zijn frustraties te heroriënteren: je kan maar beter op een kussen slaan in plaats van op je zusje. Daarnaast is het geen slecht idee om enige schermtijd met een timer of met duidelijke afspraken te beperken.
,,Het zal volharding van je vragen om kalm te reageren op de uitbarstingen van je kind. Maar je helpt het zo belangrijke skills rond emotionele zelfregulatie te ontwikkelen, voor het leven.”
Moeite met emoties, waarom kinderen driftbuien hebben:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Leven van Jarno speelde zich jarenlang af in het ziekenhuis, nu helpt hij andere kinderen met kanker
Jarno Roubos was amper 4 jaar toen hij leukemie kreeg. Waar leeftijdsgenootjes elke dag naar de basisschool gingen, had hij jarenlang andere prioriteiten: in leven blijven. Een groot feest barstte los toen hij kankervrij was. Nu strijdt de inmiddels havoscholier voor andere zieke kinderen: ,,Zodat ook zij beter worden.” -
PREMIUM
Nieuwste trends in speelgoedland: kinderen spelen niet meer buiten, maar in virtuele wereld
Lego voor grote mensen, Barbies in een rolstoel. Speelgoed verandert in rap tempo, blijkt op de grootste speelgoedbeurs ter wereld. Expert Emile Kalis licht de nieuwste trends eruit. -
PREMIUMEnergie
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. -
PREMIUM
Silvia helpt ouders kennismaken met overleden baby: ‘Je hebt geen herinneringen en die wil je nog maken’
Silvia Stalvord (42) helpt ouders die hun kindje verliezen rondom de bevalling, om het perfecte afscheid te organiseren. ,,Ik verschuil me soms achter mijn fotocamera omdat er een traan over m’n wang biggelt.”Gouda, Alphen aan den Rijn, Woerden
-
De drie spannendste avonturenboeken voor kinderen
Een geheime hut in een bos en een verlaten eiland met een vuurtoren zijn meer dan geschikte plekken om avonturen te beleven. Kinderboekenrecensent Jaap Friso las drie nieuwe en spannende boeken voor kinderen uit de bovenbouw van de basisschool, over plekken waar het allesbehalve saai is. -
-
-
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema. -
Snel zwanger worden? Wat je wel (en vooral niet) moet doen
Kinderwens? Dan word je natuurlijk het liefst zo snel mogelijk zwanger. Binnen één jaar zwanger raken is volgens gynaecoloog Maddy Smeets ‘snel’. Wat kun je zelf doen om het proces te versnellen?