Zaaien en oogsten!
BoerenpraatDe dagen worden langer, de mooiste tijd van het jaar komt eraan: het voorjaar! Dat betekent voor de boer dat hij plannen gaat maken voor het nieuwe groeiseizoen. Welke gronden heb ik tot mijn beschikking? Kan ik nog land huren van een collega? Vervolgens maakt de boer een bouwplan: welke gewassen ga ik zaaien? Wat en hoeveel gaan we oogsten? Voor mij is het eenvoudig, het enige gewas dat ik teel is gras. In januari plan ik waar de koeien als eerste gaan weiden. De andere weilanden worden dan gemaaid. Afhankelijk van die keuze volgt een bemestingsplan.
Gewassen onttrekken meer uit de bodem dan we mogen bemesten. Dat is vreemd. Zo blijft de bodem niet in goede conditie
Het bemestingsplan wordt steeds belangrijker. Boeren mogen immers steeds minder bemesten en dus moeten we de beschikbare meststoffen beter en gerichter inzetten. In het kort: een melkboer heeft een bepaalde hoeveelheid grond en een hoeveelheid beschikbare mest, die de koeien produceren. Aanvullend mag worden bemest met kunstmest. Als je te veel (kunst-)mest in het voorjaar gebruikt, mag je de rest van het seizoen niets meer gebruiken. En geloof me, het is een puzzel om goed in te schatten wat het gras nodig heeft. Deze behoefte hangt af van hoeveel de koeien grazen en hoe vaak er gemaaid wordt.
Alleen al het idee wanneer de koeien weer naar buiten gaan, maakt me blij. Minder blij word ik van de steeds strengere bemestingsnormen van de beleidsmakers. Gewassen onttrekken meer uit de bodem dan we mogen bemesten. Dat is vreemd. Zo blijft de bodem niet in goede conditie. Diezelfde beleidsmakers roepen ook dat we de stal moeten aanpassen voor heel veel geld voor een twijfelachtige milieuwinst. Hoeft niet hoor, zeggen ze dan, je kunt ook een deel van je vee verkopen.
Hallo! Hoe moet ik dan de kost verdienen? Precies! Daarom stonden we op het Malieveld om op te komen voor het boerenbestaan. Ook na het Malieveld zijn er nog protesten geweest. We hebben ons laten zien en laten horen. Daarna is er veel gesproken, in provinciehuizen, in het Catshuis en in de Tweede Kamer. Zelfs met bestuurlijke gevolgen, zoals in onze provincie. Ik vrees dat er nog meer koppen gaan rollen. Niet als dreigement, maar vanwege het complexe stikstofvraagstuk. Ik hoop van harte, dat wat we als boeren de afgelopen maanden met woord en daad gezaaid hebben, een mooie oogst oplevert.
René Vermunt
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Boerenpraat
Kinderen bij de boerenprotesten misbruik? Nee!
-
Boerenpraat
Na de hectiek terug in het ritme
Fijne dagen! Deze woorden hebben we de afgelopen weken honderden keren gezegd tegen klanten. Daarvoor gingen de gesprekken over Kerstmis, over de gezellige sfeer, over het kaasje en drankje bij de open haard. We zagen het voor ons, gingen erin geloven. -
PREMIUMvraag & antwoord
Alles wat je (niet) wilt weten over de hybride warmtepomp
Wie vanaf 2026 zijn cv-ketel wil vervangen, moet een hybride warmtepomp installeren, zo maakte het kabinet vandaag bekend. Maar past een warmtepomp in elk huis, wat kost-ie en zijn er wel voldoende monteurs? -
Zo verdwijnen je WhatsAppberichten automatisch
Wil je voorkomen dat jouw berichten voorgoed terug te vinden zijn door (oud-)gesprekspartners? Of wil je wat opslagruimte vrijhouden op je smartphone? WhatsApp kan nieuwe berichten na een bepaalde tijd automatisch laten verdwijnen. -
met video
Twee gewonden bij botsing op A58 bij Etten-Leur, weg enige tijd dicht
ETTEN-LEUR - Twee auto's zijn zaterdagochtend in alle vroegte gebotst op de A58 bij Etten-Leur. Als gevolg daarvan was de snelweg richting Breda enkele uren afgesloten.
-
Boerenpraat
‘Ons vak is zo divers, geen dag is hetzelfde’
MADE/ETTEN-LEUR - In de column Boerenpraat, die vanaf volgende week op deze pagina staat, delen drie West-Brabantse boeren hun liefde voor het vak. Melkveehouders Erik en Lisette van Oosterhout en René Vermunt gunnen ons een kijkje in hun boerenleven. -
Expositie en boek zetten veelzijdige Etten-Leurse kunstenaar in het spotlicht
ETTEN-LEUR - Hij richtte de eerste bibliotheek in Etten-Leur mee op, was lang voorzitter van De Nobelaer, gaf jaren les aan de MMS en later de KSE. En daarnaast vond Jan van den Brink (1919-1993) óók nog de tijd om een oeuvre van honderden enorm gevarieerde kunstwerken op te bouwen. -
Superbespaarder
Jasmina: ‘Door onze buffer hebben we het altijd gered en geen dag zonder eten gezeten’
Sommige mensen kunnen enorm goed met geld omgaan. Of ze nu veel of weinig hebben, ze zijn creatief en mét resultaat. Hoe doen ze dat toch? Elke week laten we hier een superbespaarder aan het woord. Deze keer Jasmina Borgeld (36), die van haar moeder leerde om creatief met geld te zijn.