AutoMaatje uitkomst voor Etten-Leurse senior
ETTEN-LEUR - Etten-Leur wil het project AutoMaatje opstarten. De gemeente onderzoekt de mogelijkheden, samen met onder andere de plaatselijke ouderenbond en de Seniorenraad. Die maakt zich er ook graag hard voor, maar zegt dat succes afhangt van de vraag of er voldoende vrijwilligers gevonden worden.
Delen per e-mail
,,Wij streven er naar om AutoMaatje eind 2019 ook in onze gemeente te starten", bevestigt een woordvoerster. ,,Wij willen dat al langer, maar het valt niet mee om voldoende vrijwilligers te vinden. En je hebt ook een coördinator nodig voor zo’n project", zegt voorzitter Jaap Lucieer van de Seniorenraad. ,,De vrijwilligerscoördinator van de ouderenbond heeft al wat rondgevraagd, maar dat heeft nog niet veel opgeleverd. Dus we blijven proberen. Misschien via een advertentie?”
Nederland telt ruim vier miljoen ouderen. Een kwart voelt zich eenzaam. Dat komt vooral omdat ze niet meer mobiel zijn. Geen vervoer betekent dat meer dan een miljoen mensen geïsoleerd raken. Met ANWB AutoMaatje kunnen zij weer meedoen in de maatschappij.
Even boodschappen doen of een partner in het verzorgingstehuis bezoeken is niet voor iedereen vanzelfsprekend. Met AutoMaatje wil de ANWB samen met welzijnsinstellingen en vrijwilligers mensen helpen mobiel en actief te blijven. Het project is al in diverse gemeenten gestart. Etten-Leur volgt vermoedelijk, althans dat is de bedoeling.
AutoMaatje is slechts één van de actiepunten uit het jaarplan 2019 van de Seniorenraad. Het bestuur heeft dit plan onlangs overhandigd aan wethouder Martin van der Bijl. Jaap Lucieer ziet een koppeling met een ander actiepunt in het jaarplan: ‘In overleg met het Platform werk55plus Etten-Leur gaan we ons inzetten voor de oudere langdurig werkloze.’ ,,We willen die mensen uit hun isolement halen en een zinvolle dagbesteding geven. Vrijwilligerswerk is óók werk", zegt de voorzitter van de Seniorenraad.
Ander voornemen van deze raad is om onveilige plekken voor ouderen in kaart te brengen. Dat wil de Seniorenraad in samenwerking met onder andere de Buurtpreventieteams doen. Met de informatie die dat oplevert, wil de Seniorenraad de gemeente om actie vragen.
Volgens Jaap Lucieer durven veel ouderen 's avonds niet meer de straat op. Niet omdat er schurken in de bosjes zitten, maar vanwege ‘her en der’ losliggende stoeptegels en straatverlichting die defect is. ,,Je moet voor de lol eens kijken. Op heel veel plaatsen loop je het risico te vallen.”
Wonen voor ouderen is ook een belangrijk actiepunt, gevolgd door het onderwerp dementie. Het vraagstuk wonen wordt in ieder geval voor een deel opgelost door corporatie Alwel, die recent aankondigde honderden betaalbare en kleine appartementen te bouwen voor met name ouderen en starters.
Lucieer: ,,Ook we willen dat er meer begrip komt voor dementerende ouderen. Zo wordt al gewerkt aan een dementievriendelijke supermarkt in Etten-Leur. Dat de caissière herkent dat de klant die hij of zij voor zich heeft niet ‘gek’ maar dementerend is.”
Verder in het nieuws
-
PREMIUM
Etten-Leur versoepelt lokale PFAS-norm
ETTEN-LEUR - De versoepelde PFAS-norm leidt ertoe dat ook in Etten-Leur weer grond kan worden hergebruikt en verplaatst en dat bouwers hun activiteiten, die stillagen, weer kunnen oppakken. -
KSE-leerlingen 27 uur op water en... thee, voor Serious Request
ETTEN-LEUR - Dertig leerlingen van de KSE laten zich volgende week donderdag en vrijdag 27 uur opsluiten voor een actie waarmee zij geld inzamelen voor 3FM Serious Request. -
Video Brandweerauto betrokken bij ongeluk in Etten-Leur
ETTEN-LEUR - Een brandweerauto is donderdagmiddag op de kruising Florijnstraat met de Penningweg in Etten-Leur met een andere auto in botsing gekomen. De brandweerwagen raakte daarbij flink beschadigd. -
PREMIUM
Jos Schievelt regisseert de Kerstspecial in de Nieuwe Nobelaer: 'Theater is een teamsport’
ETTEN-LEUR Regisseur Jos Schievelt helpt acteurs graag de juiste toon te treffen. Zondag brengen zo’n 175 mensen onder zijn leiding de vierde Nieuwe Nobelaer-kerstspecial op de planken: ‘De kleine Kerstman’. -
PREMIUM
Openbaar vervoer in West-Brabant op de schop: even bellen en de E-dorpsbus rijdt voor in Sprundel en St. Willebrord
BERGEN OP ZOOM//RUCPHEN - Maandag is de vuurdoop. De elektrische dorpsbus maakt zijn langverwachte entree in Sprundel en St. Willebrord. Inwoners van de twee kernen kunnen het 8-persoons busje vanaf 16 december telefonisch bestellen en zich voor € 2,50 enkele reis laten vervoeren naar elk adres binnen de gemeente Rucphen.
-
PREMIUM
in liefdevolle herinnering ‘Mijn vader blonk uit in eenvoud’
ZEVENBERGEN - Peter Geleijns verloor zijn va-der Rinus toen hij nog maar 13 jaar oud was. Maar de vader die er niet meer was, had toch veel invloed op zijn leven. -
VIDEO ‘Hooggeëerd publiek!’: hier kijkt half Etten-Leur straks naar het Kerstcircus
ETTEN-LEUR - De splinternieuwe tent van het Kerstcircus Etten-Leur, gemaakt in Italië, is dinsdagochtend officieel ingezegend. -
PREMIUM
Het rommelt bij Veilig Thuis, de werkdruk neemt toe
Het rommelt bij veel vestigingen van Veilig Thuis, de organisatie die in actie komt bij meldingen van huiselijk geweld. Door fors meer meldingen groeien de wachtlijsten. Maar niet bij Veilig Thuis West-Brabant. Zegt de directie.