Jamaica Vink ontrafelde voor BN DeStem de affaire van ‘burgemeester baco’
Even voorstellenAls algemeen verslaggever vliegt Jamaica Vink (27) dagelijks als een helikopter over West-Brabant. Op zoek naar nieuws en achtergronden. Duikt ze dieper in bepaalde kwesties. Zoals shishalounges en handtastelijke burgemeesters. ,,Niets mooier dan dat een gemeente maatregelen treft naar aanleiding van jouw artikel. Dan zie je de impact van je werk.”
Delen per e-mail
Als voor de deur van Pure Lounge, een schimmig pand aan de Antwerpsestraatweg in Bergen op Zoom, een handgranaat voor de deur verschijnt, duiken collega’s Majda Ouhajji en Jamaica Vink boven op het nieuws. Het is voor het eerst in deze regio dat zoiets gebeurt.
Granaatexpert van de redactie
Het ene moment ben je bezig met een verhaal over streekproducten, het andere moment met leerlingen die naar school gaan in België
Vink heeft het eerder meegemaakt. Tijdens een uitwisselingsproject met de Volkskrant werkte ze enkele maanden in Amsterdam. Daar bracht ze na de vondst van een granaat in de Jan Evertsenstraat, het complete proces in beeld. Van de melding tot de weg die de granaat aflegt voor onderzoek.
Een specialisme is geboren. ,,Ineens ben je de granaatexpert van de redactie”, zegt Vink. ,,Hoewel ik als algemeen verslaggever geen specialisatie heb, ontdek ik steeds vaker dat je van veel onderwerpen toch wat afweet doordat je er regelmatig over schrijft. De afwisseling is ook prettig. Het ene moment ben je bezig met een verhaal over streekproducten, het andere moment met leerlingen die naar school gaan in België.”
De Huisman-affaire
Huisman wordt van zijn vakantiebed gelicht en mag alles komen uitleggen
Vink duikt het liefst op langlopende kwesties. Zoals de affaire rondom de handtastelijke Oosterhoutse burgemeester Stefan Huisman. Als hij tijdens een personeelsfeest buitensporig gedrag vertoont, blijkt dat nog maar het topje van de ijsberg.
Huisman wordt van zijn vakantiebed gelicht en mag alles komen uitleggen. Hij twijfelt niet en dient meteen bij de Commissaris van de Koning zijn ontslag in. De gemeente laat de dagen daarna nauwelijks informatie los. Voor Vink en haar collega’s reden dieper op de zaak in te gaan.
Dan blijkt dat het handtastelijk gedrag van burgemeester Huisman, die al een tijdje door het leven gaat als ‘burgemeester baco’, veel langer speelt. Huisman kreeg die bijnaam omdat hij graag een glaasje zou lusten.
,,Bij zo’n affaire draait alles om je netwerk. Wie je kent. In die periode was ik verslaggever Oosterhout en nauw betrokken bij alles wat er in de gemeente gebeurt. Boven op het vuur. Je spreekt een hoop mensen en binnen de kortste keren heb je allerlei aanknopingspunten voor een verhaal.”
De kracht van regiojournalistiek
Voor Vink is dat de kracht van de regionale journalistiek. ,,Wij kwamen als eerste krant met het verhaal dat de kwestie Huisman veel verder ging.” Diverse vrouwen verklaarden tegen haar onafhankelijk van elkaar dat ze ongewild zijn betast door de Oosterhoutse burgemeester.
Die betrokkenheid zorgt dat Vink het verschil kan maken. ,,De impact van de verhalen zie je dagelijks terug op straat. Soms heel letterlijk, wanneer een gemeente een gevaarlijk kruispunt aanpast nadat je erover schrijft. Dat is het mooie van de regionale journalistiek.”
Verbonden met de regio
De Oosterhoutse Vink voelt zich verbonden met deze regio. De eerste twee jaar van haar leven bracht ze door aan boord van een binnenvaartschip. Ze groeide op in Hank, ging naar de middelbare school in Raamsdonksveer en maakte voor haar studie journalistiek een uitstapje naar Utrecht. Toch keerde ze terug. ,,Dit is thuis. In Breda ga ik shoppen. In Oosterhout doe ik boodschappen. Hier wonen de mensen die ik ken.”
Dit is thuis. In Breda ga ik shoppen. In Oosterhout doe ik boodschappen
Tijdens haar uitstapje naar de Volkskrant moest Vink dan ook even wennen aan haar nieuwe rol als journalist voor een landelijke krant. ,,Dan besef je hoe belangrijk het hebben van een goed netwerk is. En je focusgebied is ineens heel Nederland.”
Bijna zes jaar werkt Vink nu voor deze krant. Binnengekomen als vliegende keep op de redactie in Oosterhout. Doorgegroeid tot verslaggever Oosterhout en recent aan de slag gegaan als algemeen verslaggever ziet ze volop kansen in het doen van onderzoeksjournalistiek.
Hoe veilig zijn onze bruggen?
Nicole Roelands en Jamaica Vink nemen alle bruggen in West-Brabant onder de loep
Nieuws is tegenwoordig overal te vinden, soms zelfs gratis. Als krant kun je je, zegt Vink, onderscheiden door duiding en verdieping toe te voegen. Zo dook ze het afgelopen jaar samen met collega Nicole Roelands in de inspectierapporten van gemeentelijke bruggen en viaducten in de regio. Dit om te achterhalen hoe het gesteld is met de kwaliteit en veiligheid.
Aanleiding voor dat onderzoek is de Merwedebrug bij Gorinchem, die in 2016 plotseling op slot gaat nadat blijkt dat de brug in zo’n slechte staat verkeert dat instortingsgevaar mogelijk is. Sindsdien klinkt er luid kritiek op de toestand van de bruggen in Nederland. Reden voor BN DeStem om alle bruggen in West-Brabant onder de loep te nemen.
Vink en Roelands publiceerden de afgelopen tijd al verschillende verhalen. Zo schreven ze over het onderhoud aan bruggen en viaducten, dat volgens de Nederlandse Bruggenstichting hoger op de politieke agenda moet. Ook maakten ze een overzicht per gemeente van de staat van de bruggen én ontdekten ze dat van veel gemeentelijke objecten de leeftijd niet bekend is.
De twee blijven het dossier volgen en verwachten binnenkort met een volgend verhaal te komen. ,,Morgen ga ik met Nicole - inclusief veiligheidsschoenen - een brug inspecteren. Binnenkort te lezen, uiteraard in BN DeStem.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Leven na de Huisman-affaire: ‘Alsof wij zelf vrouwen betast hebben’
OOSTERHOUT - Dat de Oosterhouters boos zijn op 'de politiek' na het publiek geworden drankmisbruik en de losse handjes van hun burgemeester ...'dat is heel erg logisch', zeggen raadsleden over de naweeën van het schandaal rond Stefan Huisman. Maar: ,,Mijn grote angst is dat mensen niet gaan stemmen." -
PREMIUM
Granaat kun je makkelijk stiekem wegleggen
BERGEN OP ZOOM - Als de twee explosieven bij shishalounge Pure Lounge in Bergen op Zoom écht zijn, dan is dat een vervelende primeur voor West-Brabant. In deze regio zijn, zover bekend bij de politie, nog niet eerder handgranaten bij horecazaken aangetroffen. -
EenVandaag besteedt aandacht aan de affaire-Huisman
OOSTERHOUT - EenVandaag besteedde woensdagavond aandacht aan 'burgemeester Baco' van Oosterhout. BN DeStem-verslaggeefster Jamaica Vink legt in het item uit wat er precies gebeurde. -
achter de schermen
Majda krijgt betaald om uit eten te gaan voor een recensie: zo gaat ze te werk
De app van de Rabobank liegt niet. Twaalf keer uiteten deze maand. Voor een bedrag dat de gemiddelde Brabander neertelt aan hypotheek. Culinair recensent Majda Ouhajji (31) moet de schade van afgelopen maanden even inhalen. De Bredase houdt van lekker eten. Voor iets speciaals vliegt ze zelfs naar Nice of Girona. In een kijkje achter de schermen vertelt ze hoe ze te werk gaat. -
PREMIUM
'Onzorgvuldig gehandeld' in aanpak misdragingen van oud-burgemeester van Oosterhout
OOSTERHOUT - Er is onzorgvuldig gehandeld door gemeenteraad én college van Oosterhout in de aanpak van de misdragingen van oud-burgemeester Stefan Huisman.
-
PREMIUMonderzoek
In deze staat verkeren de bruggen in uw gemeente
In 2016 moest de Merwedebrug bij Gorinchem plots maandenlang dicht voor zwaar verkeer door ‘haarscheurtjes’. De brug had in theorie nog een levensduur van zes dagen, zo bleek begin dit jaar uit een rapport. Sindsdien klinkt er luid kritiek op de toestand van de bruggen in Nederland. Hoe staat het ervoor in West-Brabant? -
PREMIUM
Onderhoud bruggen moet hoger op politieke agenda: ‘Moet er eerst een brug in Nederland instorten?’
Het onderhoud aan bruggen en viaducten moet hoger op de politieke agenda. Dat vindt Fred Westenberg, voorzitter van de Nederlandse Bruggenstichting en directeur van Ingenieursbureau Westenberg, dat jaarlijks zo’n 10.000 bruggen inspecteert voor overheden en onder andere een vestiging heeft in Bergen op Zoom. -
PREMIUMOnderzoek
Bouwjaar van veel bruggen en viaducten in West-Brabant niet bekend: levert dit onveilige situaties op?
WEST-BRABANT - Van zeker 160 bruggen, viaducten en tunnels in West-Brabant is niet bekend hoe oud ze precies zijn. Dat blijkt uit onderzoek van BN DeStem onder twintig gemeenten met ruim 900 van deze bouwwerken.