Invoering ja/ja-sticker voor folders laat een half jaar langer op zich wachten
De één is er dol op, de ander moet er niets van hebben: folders die soms met tientallen tegelijk door de brievenbus komen. Dordtenaren die ze willen blijven ontvangen, moet vanaf 1 juli 2023 de ja/ja-sticker op de deur plakken.
Dat is een half jaar later dan oorspronkelijk de bedoeling was. De gemeenteraad besloot eerder na een voorstel van D66 dat de sticker ingevoerd moet worden in de stad, per 1 januari aanstaande. Dat blijkt echter niet haalbaar, schrijven burgemeester en wethouders (B en W) aan de gemeenteraad.
‘Dit is een zeer krappe doorlooptijd’, schrijven ze. ‘Bij rechtszaken in andere gemeenten heeft de rechter aangegeven dat er sprake moet zijn van een redelijke overgangstermijn, zodat de branche kan anticiperen op de gewijzigde situatie. Een voorbereidingsperiode van twaalf maanden achten we redelijk.’ In die tijd moet bijvoorbeeld de Afvalstoffenverordening aangepast worden.
Verwacht wordt dat de hoeveelheid oud papier door deze maatregel met 25 tot 35 kilo per huishouden zal afnemen. In andere gemeenten waar dit systeem als is ingevoerd plakt maximaal een kwart van de huishoudens zo'n sticker, waardoor dus 75 procent aan oud papier bespaard worden. Dat zou in Dordrecht een afname betekenen van 4200 ton.
Bovendien komt daardoor straks ook minder papier bij hert restafval terecht. Dat is nu zo'n 10 procent van het totale restafval. Overigens geldt voor huis-aan-huisbladen een uitzondering. Dat betekent dat ook bij adressen zonder sticker straks bijvoorbeeld Dordt Centraal nog bezorgd mag worden. Alleen op adressen met een nee/nee-sticker mag dat niet meer, zo oordeelde de rechter eerder in een procedure die de branchevereniging van de regionale en lokale huis-aan-huiskranten NNP had aangespannen tegen de gemeente Utrecht.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMCOLUMN
Eigenlijk hoef ik nu niks te doen toch?
Wacht even… als ik dus wél prijs stel op die wekelijkse stapel folders (in zo’n vreselijk plastic cellofaantje) en het plaatselijke huis-aan-huisblad, dan moet ik dus, per 1 januari 2023 een JA/JA-sticker op of rond mijn brievenbus plakken. Doe ik niks en blijf ik dus eh… ongestickerd, dan is mijn gleuf straks dus min of meer gevrijwaard van Aldi & co... toch? -
PREMIUM
Gewonden schietpartij Alblasserdam weer thuis
De twee mensen die zwaargewond raakten bij de schietpartij in Alblasserdam eerder deze maand zijn uit het ziekenhuis, meldt het Openbaar Ministerie. De verdachte wordt komende donderdag voorgeleid aan de raadkamer, aldus het OM. -
Energierekening
Sjaak (75): ‘Ik heb zelf radiatorfolie achter de radiatoren geplaatst, met magneten’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Sjaak Kolderman (75) uit Sassenheim. -
PREMIUM
Eigenaren Buena Vista verlaten huis, haard én zaak voor Portugese droom: ‘Alles achterlaten is moeilijk’
Na vijftien jaar stoppen Margaret en Jan Stierman als uitbaters van Grand Café Buena Vista aan de Molenstraat in Kinderdijk. Met een lach en een traan verruilt het stel zijn geliefde dorp voor de Portugese Algarve. ,,We gaan het hier zeker weten missen.” -
PREMIUM33.000 vierkante meter
Grootste zonnedak van Zuid-Holland geopend: ‘Genoeg stroom voor 2000 huishoudens’
Quizvraag. Waar ligt het grootste zonnedak van Zuid-Holland? In Alblasserdam dus. Met meer dan 33.000 vierkante meter aan zonnepanelen levert het dak van het nieuwe distributiecentrum Goodman Alblasserdam Logistics Centre genoeg stroom om de wasmachines, computers en wekkerradio’s van 2000 huishoudens aan de praat te houden.
-
Podcast
Nanette en Marlies verloren ongeboren baby: ‘Zoveel liefde voor zo’n ieniemini mensje’
Een zwangerschap leidt niet altijd tot een blakende, gezonde baby: per jaar verliezen in Nederland zo’n 25.000 vrouwen een ongeboren kindje. In de podcast Miskraammonologen, een productie van Ouders van Nu, AD en de regionale titels, hoor je de persoonlijke verhalen van deze vrouwen. Deze week vertellen Marlies en Nanette over hun miskramen. -
vraag 't vtwonen
Zo wordt je huis een oase van rust: ‘Dat is echt een basisbehoefte’
In een rustig huis is het fijn thuiskomen na een lange werkdag. Hoe maak je van je huis zo’n serene plek? We vragen het Liza Wassenaar, stylist bij vtwonen. -
PREMIUMCOLUMN
Wielrenners moet je bier geven, geen bubbels
Wielrenner Biniam Girmay schreef dinsdag dubbel geschiedenis. Hij was de eerste Afrikaan die een etappe won in de Giro d’Italia. En hij werd de eerste renner ooit met een champagnefleskurkblessure.