Vrees voor honger neemt toe: ‘Graanexport uit Oekraïne stopt als oorlog langer duurt’
Als de oorlog langer duurt, kan Oekraïne niet meer genoeg graan produceren om te exporteren. Daarvoor waarschuwt presidentieel adviseur van Oekraïne Oleh Ustenko. Met het wegvallen van graan uit Oekraïne wordt gevreesd voor honger in derdewereldlanden in Afrika en het Midden-Oosten.
Rusland en Oekraïne verbouwen 30 procent van alle tarwe in de wereld. Rusland kondigde al aan de export van onder meer tarwe, gerst en rogge tijdelijk aan banden te leggen, naar eigen zeggen om de vraag in het land veilig te stellen en prijsstijgingen te voorkomen. Export vanuit Oekraïne, vaak de graanschuur van Europa genoemd, is erg moeilijk vanwege de oorlog.
Het land heeft de voorraden zelf ook hard nodig. Het Russische leger saboteert steeds vaker de voedselvoorzieningsketen van Oekraïne. Zo zijn er berichten over opslagplaatsen die zijn vernietigd en gebruiken soldaten steeds vaker tractoren en andere landbouwmachines om versterkingen te bouwen en gepantserde voertuigen te slepen. Verschillende grote landbouwbedrijven verklaren dat het niet veilig is voor arbeiders om op het land te werken.
Humanitaire crisis
Dat bedreigt niet alleen het groeiseizoen van één van de grootste voedselexporteurs ter wereld, het verergert ook de humanitaire crisis. Oekraïne en de buurlanden worstelen om mensen te voeden die de belegerde steden ontvluchten.
,,Oekraïne heeft genoeg graan- en voedselreserves om een jaar te overleven’’, zei Ustenko zaterdag in een televisie-interview. ,,Maar als de oorlog voortduurt, zal de export vanuit Oekraïne van graan naar de rest van de wereld niet meer lukken en dan zullen er problemen zijn.”
Hij is niet de enige die zijn zorgen uit. Eerder deze week waarschuwde VN-topman Antonio Guterres al dat de Russische aanval op Oekraïne kan leiden tot een wereldwijde hongercrisis. Tientallen Afrikaanse en veel andere arme landen importeerden een groot deel van de productie uit het door oorlog getroffen land, aldus Guterres. Hij kondigde een crisiseenheid aan voor voedsel, energie en financiën op het VN-hoofdkwartier in New York.
Orkaan van honger
,,We moeten er alles aan doen om een orkaan van honger en een ineenstorting van het wereldwijde voedselsysteem te voorkomen”, zei de secretaris-generaal. Volgens hem is dat een dreigend gevaar voor de internationale economie.
Naast graan is Oekraïne ook belangrijk bij de productie van zonnebloemolie. Nu de benodigde aanvoer van zaden vanuit Oekraïne richting de raffinaderijen schaars begint te worden, dreigen er ook in Nederland tekorten te ontstaan. De zonnebloemzaden worden normaal gesproken in april gezaaid. Het is maar de vraag of dat dit seizoen gaat lukken.
Bekijk hier onze video’s over de oorlog in Oekraïne:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
In tien jaar tijd niet zo’n dodelijke schietpartij op een Amerikaanse school
Met 22 slachtoffers - een aantal dat mogelijk nog verder oploopt - is de schietpartij op de Robb Elementary School in het plaatsje Uvalde in Texas een van de dodelijkste ‘school shootings’ ooit in Amerika. De afgelopen tien jaar zijn er geen schietpartijen op scholen geweest waar er meer mensen bij omkwamen. -
VRAAG & ANTWOORD
‘Mag je autorijden met een koptelefoon op?’
‘Ik zie steeds meer mensen met een koptelefoon op achter het stuur van hun auto zitten’, schrijft lezer Hendrik de Groot in de wekelijkse vraag & antwoord-rubriek van onze autoredactie. ‘Ik heb het idee dat deze mensen de geluiden van buitenaf missen en daardoor niet goed kunnen reageren bij noodsituaties. Is dit niet verboden?’ -
PREMIUMmantelzorg
‘Ik heb het idee dat ze het op mijn werk zien alsof ik twee extra vrije dagen heb’
Werk combineren met de zorg voor een van je ouders of kind, veel Nederlanders doen het. Makkelijk is het allesbehalve. 10 procent van de werkende mantelzorgers denkt na over stoppen met werken. Wat kun je doen om het vol te houden? -
Opnieuw schietpartij in metro New York: één dode
Rond het middaguur is in de metro van New York een 46-jarige man door een medepassagier in de borst geschoten. De man overleed aan zijn verwondingen in het ziekenhuis. De politie zoekt nog naar de dader. -
met video
Biden bereid geweld te gebruiken om Taiwan te verdedigen: ‘China flirt met gevaar’
De Amerikaanse president Joe Biden zegt dat de Verenigde Staten bereid zijn om geweld te gebruiken om zo Taiwan te verdedigen tegen China. Hij noemt dat een belofte die het land zichzelf heeft opgelegd.
-
Op de school van het bloedbad droegen kinderen hun mooiste kleren voor een speciale dag
Urenlang hebben familieleden in Texas in het ongewisse gezeten over het lot van de leerlingen van de basisschool in Texas, waar bij een schietpartij zeker negentien kinderen om het leven zijn gekomen. Sommigen vroegen zelfs hulp op sociale media in een wanhopige poging hun kinderen te vinden. Ziekenhuizen in de omgeving nemen dna-materiaal af van familieleden om zeker te zijn van hun band met de gedode kinderen. -
PREMIUM
De rentes gaan weer omhoog, wat betekent dat voor ons spaargeld?
De tijd van negatieve rentes lijkt voorbij. Wereldwijd moet weer betaald worden voor geleend geld. Wie profiteert daarvan en wie betaalt de rekening? Vier vragen over de stijgende rente. -
Koken & Eten
Als de zonnebloemolie straks op raakt, zijn dit goede alternatieven
Als de zonnebloemolie over een paar weken mogelijk echt uitverkocht raakt, dan moeten consumenten en de voedingsindustrie noodgedwongen overschakelen op andere soorten olie. Welke soorten vet zijn er? En waar bakken de snackbarmedewerkers straks onze frikandellen in?