Verliezer presidentsverkiezing Oeganda vecht uitslag aan: ‘Grootste gesjoemel ooit’
De Oegandese oppositiekandidaat Bobi Wine gaat de uitslag van de presidentsverkiezingen aanvechten. Al voor de bekendmaking van de uitslag beschuldigde Wine het regime van “het grootste gesjoemel ooit in de Oegandese geschiedenis”.
Delen per e-mail
De vooral bij jongeren populaire reggaezanger Wine roept zijn aanhangers zondag op om af te zien van geweld. “Ik neem deze pijnlijke maar onvermijdelijke leiderschapsbeslissing om bij jullie aan te dringen om af te zien van elke vorm van geweld, nu we het resultaat van de verkiezingen voor de rechtbank zullen aanvechten”, aldus Wine op Twitter. Hij en zijn partij spreken over “wijdverspreide fraude” tijdens de verkiezingen.
De kiescommissie maakte vrijdag bekend dat zittend Oegandees president Yoweri Museveni herkozen is voor een zesde mandaat, met 58,6 procent van de stemmen. Museveni leidt het land al 35 jaar.
Onder veel vooral jongeren leeft onvrede over het bestuur van het land, de corruptie, de werkloosheid. Wine maakt zich sterk die problemen te kunnen aanpakken, en volgens waarnemers maakte hij kans om bij een eerlijk verloop de verkiezingen te winnen.
De aanloop naar de verkiezingen verliep al bijzonder gewelddadig en Wine werd tijdens het campagne voeren enkele keren opgepakt, maar uiteindelijk elke keer weer vrijgelaten. In de afgelopen weken werden wel tientallen van zijn medestanders opgepakt, en velen van hen zitten nog altijd opgesloten.
Uit de uitslagen van de parlementsverkiezingen, die ook donderdag gehouden werden, blijkt dat Wine’s National Unity Platform de grootste oppositiepartij wordt.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Vernietigend rapport
Moord op Khashoggi zet de relatie tussen VS en de Saoedi's op scherp: Hoe nu verder?
De Amerikaanse conclusie dat Mohammed bin Salman de moord op Jamal Khashoggi goedkeurde, komt hard aan in Saoedi-Arabië. Wat betekent dat voor de onderlinge relatie? Vijf vragen. -
Recordjackpot Euromillions van 210 miljoen euro gaat naar gelukkige Zwitser
De EuroMillions recordjackpot van 210 miljoen euro is in Zwitserland gevallen, heeft de nationale loterij Swisslos van het land bekendgemaakt. De naam van de winnaar of winnares is bekend, maar Swisslos neemt pas maandag contact met hem of haar op. De geldsom wordt in een keer overgemaakt aan de geluksvogel. -
‘Navalny naar strafkolonie ten oosten van Moskou’
De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is overgebracht naar de regio Vladimir, op zo’n 200 kilometer ten oosten van Moskou. Daar moet hij zijn straf van 2,5 jaar in een strafkolonie uitzitten, berichten Russische media. -
video
Tientallen doden bij gevangenisuitbraak Haïti, ontsnapte bendeleider gedood door politie
Bij een gewelddadige gevangenisuitbraak donderdag in Haïti zijn zeker 25 mensen om het leven gekomen en ruim vierhonderd gedetineerden ontsnapt. Vrijdag (lokale tijd) hebben lokale autoriteiten pas bekendgemaakt hoeveel gevangenen precies zijn ontsnapt en omgekomen bij de grote uitbraak in Port-au-Prince, de hoofdstad van het Caraïbische eiland. -
Extreemrechtse Nederlander vast in VS wegens wapenbezit en illegaal verblijf
De Amerikaanse autoriteiten hebben een Nederlander aangehouden die deel zou hebben uitgemaakt van een extreemrechtse groepering. De 26-jarige Jaap Willem L. wordt verdacht van illegaal wapenbezit en had de VS volgens de federale politiedienst FBI al in 2014 moeten verlaten.
-
video
Militair eerbetoon tijdens uitvaart van 100-jarige coronaheld Tom Moore
In Engeland is vandaag afscheid genomen van coronaheld Tom Moore. De 100-jarige oorlogsveteraan liep in zijn tuin, achter zijn rollator, 33 miljoen Britse pond bij elkaar voor de strijd tegen het coronavirus. Kapitein Moore werd voor zijn menslievende daad tot ridder geslagen door koningin Elizabeth. De groothartige eeuweling overleed begin deze maand na zelf besmet te zijn met het virus. -
Zeker vijftien doden bij groot verkeersongeluk in Californië
Bij een verkeersongeluk in het zuiden van Californië zijn zeker 15 mensen om het leven gekomen. De aanrijding tussen een truck en een personenwagen gebeurde in de regio Imperial County bij de grens met Mexico, melden Amerikaanse media. Hulpdiensten rukten massaal uit. -
Afgezette Myanmarese leider Suu Kyi weer voor de rechter
De afgezette regeringsleider Aung San Suu Kyi van Myanmar is vandaag via een videoverbinding voor de rechter verschenen. Ze leek volgens haar advocaat in goede gezondheid te zijn.