Vaccinatiecentra in Frankrijk én gedenksteen besmeurd met nazi-leuzen, mosterd en uitwerpselen
Voor de vierde keer in twee weken tijd hebben onbekenden vernielingen aangericht aan een gedenksteen voor Simone Veil, één van Frankrijks bekendste politici. Volgens president Macron is sprake van ‘antisemitische’ agressie. De afgelopen weken werden over het hele land ook vaccinatie- en testcentra beklad met leuzen en woorden als ‘nazi’s’ en ‘collaborateurs’.
Veil overleefde als tiener de concentratiekampen Auschwitz en Bergen-Belsen. Ze werd later advocaat en minister, legaliseerde in de jaren 70 abortus in Frankrijk, en was begin jaren 80 de eerste vrouwelijke voorzitter van het Europees parlement.
Veil overleed in 2017. Haar lichaam werd door de Franse overheid officieel bijgezet in het Panthéon in Parijs, wat is voorbehouden aan de belangrijkste en invloedrijkste Fransen. In het hele land zijn straten en pleinen naar haar vernoemd.
Onbegrijpelijk en onaanvaardbaar
In het stadje Perros-Guirec in Bretagne werd na haar dood een gedenksteen voor de feministische politica onthuld. ,,Wat daarmee is gebeurd is onbegrijpelijk en onaanvaardbaar’’, zei burgemeester Erven Léon van Perros-Guirec dit weekend.
In de nacht van 1 op 2 augustus werd het monument voor het eerst besmeurd met mosterd, mayonaise en uitwerpselen. Precies een week later gebeurde het opnieuw. ,,De eerste keer dachten we nog: dit is het werk van iemand die dronken was. Maar als het precies een week later nog eens gebeurt, op precies dezelfde manier, dan is sprake van opzet’’, zei burgemeester Léon destijds.
Afgelopen woensdag was het opnieuw raak. Toen werden er hakenkruizen op de gedenksteen geklad. En zaterdag gebeurde het opnieuw. Op de steen met de naam van Simone Veil was met blauwe verf geschreven: ‘verantwoordelijk voor genocide’. Dat zou een verwijzing naar haar pro-abortusbeleid zijn.
Motieven
De dader of daders zijn nog steeds spoorloos. Ook over motieven is nog niets bekend. ,,Wij geven de strijd tegen het antisemitisme nooit op’’, reageerde president Emmanuel Macron op Twitter. ,,Wie aan haar gedenksteen komt, komt aan Frankrijk’’, aldus staatssecretaris voor Binnenlandse Zaken Marlène Schiappa.
De afgelopen weken waren er in Frankrijk meer incidenten waarbij antisemitisme speelde of verwijzingen naar de Tweede Wereldoorlog werden gemaakt. Bij demonstraties tegen het vaccinatiebeleid werden met codewoorden antisemitische affiches meegedragen door extreemrechtse betogers.
De Franse justitie opende vorige week een onderzoek naar een website met de naam: ‘Ze zijn overal’, waarin bekende Fransen en anderen worden opgesomd die joods zouden zijn.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Is het beter om ’s ochtends of ’s avonds te douchen? Dit zeggen dermatologen
Een frisse douche om wakker te worden? Of toch maar een warm bad om goed te slapen? Iedereen heeft wel een favoriet moment om zich te wassen. Maar welk tijdstip van de dag is nu het beste voor je huid? Wij vroegen advies aan dermatologen Jan Gutermuth en Thomas Maselis. ,,Ook de duur van je douche speelt een belangrijke rol.” -
video
Macron ‘doorbreekt stilzwijgen’ en opent archieven atoomproeven Polynesië
Frankrijk gaat de archieven openen over de atoomproeven die het decennia lang hield op de Polynesische eilanden, in de Stille Oceaan. Dat moet duidelijkheid scheppen over wat er precies is gebeurd en wat de gezondheidseffecten zijn geweest. -
‘Bah, lust ik niet!’: deze strategie moedigt kieskeurig etertje aan tot proeven
Aan menig keukentafel is het iedere avond een strijd: ouders hebben hun uiterste best gedaan een gezonde maaltijd met groente te bereiden, maar kindlief weigert ook maar een hapje te proeven. Hoe zorg je dat je kind later meer lust dan patat en pannenkoeken? Onderzoekers van Maastricht University bestuderen het en kwamen onlangs tot een interessante ontdekking. -
PREMIUMVideo
Deze Fransen protesteren tegen vaccinatiebeleid: ‘Nu is het genoeg geweest’
In Frankrijk groeit het protest tegen het vaccinatiebeleid van president Macron. Er zijn demonstraties, er wordt gestaakt en actiegevoerd. Maar is het tegen het vaccinatiebeleid of is het tegen Macron? -
PREMIUMEnergierekening
Laura: ‘We willen tot ons pensioen hier wonen, dus maandlasten zo laag mogelijk krijgen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Laura Baas (32) uit Siddeburen in Groningen.
-
met video
Zeker 25 gewonden nadat schip in Schotland kantelt: 15 mensen naar ziekenhuis
Vlakbij Edinburgh is woensdagochtend een schip gekanteld. De Britse hulpdiensten zijn massaal aanwezig in de haven omdat er 25 gewonden zijn gevallen. -
-
-
Begrafenis nazi-slachtoffers in Berlijn na vondst duizenden botten
In Berlijn is donderdag een openbare begrafenis gehouden voor slachtoffers van misdaden gepleegd in naam van de wetenschap. Dit volgt na de ontdekking van duizenden botten die vermoedelijk afkomstig zijn van slachtoffers van medische experimenten door de nazi’s. Vijf kisten met zo’n 16.000 botfragmenten werden begraven op de Waldfriedhof-begraafplaats in de Berlijnse buitenwijk Dahlem. -
90-jarige schildpad meneer Pickles voor het eerst vader geworden
Een 90-jarige schildpad genaamd meneer Pickles is voor het eerst in zijn toch zeer lange leven vader geworden. De drie jongen, die geboren zijn in de dierentuin van Houston, hebben de namen dille, augurk en jalapeño gekregen en maken het goed.