Turkse Mesut laat hand van onder puin overleden dochter (15) niet los
Het is een beeld dat naar de keel grijpt - één van de vele overigens - en dat dinsdag door veel internationale media wordt gebruikt om de wanhoop, hulpeloosheid, leegte en het verdriet bij de nabestaanden van de slachtoffers in Turkije en Syrië weer te geven.
Persbureau AFP gaf de serie foto's vrij. Op één daarvan, in de Turkse plaats Kahramanmaras, zien we een man zitten op een berg puin dat eerst een appartementsgebouw was. De man heet Mesut Hancer. Hij draagt een fluorescerende oranje veiligheidsjas. Mesut heeft zijn rechterhand in zijn jaszak, mogelijk tegen de harde koude wind waarvoor de Turkse meteorologische dienst maandag nog waarschuwde. Hij staart voor zich uit.
Met zijn linkerhand houdt hij een hand vast die vanonder het puin vandaan steekt. AFP weet te melden dat het de hand is van zijn 15-jarige dochter Irmak. Ze ligt nog op haar bed, onder stukken beton, gebarsten ramen en gebroken bakstenen.
Op het moment van de foto zou vlakbij Mesut een reddingswerker met een boorhamer bezig zijn zich een weg door het puin proberen te banen. Ook andere reddingswerkers zoeken naar overlevenden in het gebouw. Op deze foto's zijn zij niet te zien. Alleen Mesut. Zijn oranje jas steekt af tegen het wit-grijze puin.
Tekst gaat door onder de twee foto's.
Race tegen de klok
Kahramanmaras ligt in het zuiden van Turkije, iets ten noordwesten van Gaziantep, in het epicentrum van het door de aardbevingen getroffen gebied. Voor reddingsteams is het een race tegen de klok om nog overlevenden uit het puin te halen. Naast een stevige wind, en hier en daar wat sneeuw, speelt vooral de vrieskou een cruciale rol. Ook heeft het gebied te maken met vele naschokken en (delen van) gebouwen die nog op instorten staan. De kans dat mensen het onder het puin overleven verstrijkt met de tijd.
De twee zware aardbevingen en vele naschokken hebben in Turkije en Syrië tot nu toe aan meer dan 6200 mensen het leven gekost. In beide landen zijn op dit moment al ruim 30.000 gewonden geteld.
Toch werden ook vele duizenden mensen levend uit het puin gehaald en zijn er beelden verspreid van enkele wonderbaarlijke reddingen. In het noorden van Syrië werd een pasgeboren baby door familieleden onder het puin vandaan gehaald. Het kind zat nog met de navelstreng vast aan haar moeder, die wel stierf als gevolg van de aardbevingen (zie video hieronder). Ook de lichamen van de vader, vier broers en zussen en een tante werden gevonden onder een ingestort gebouw. Dat was in de stad Jenderes.
In diezelfde stad werd maandagavond een peuter gered vanonder het puin. Het ging om het kleine meisje Nour. Ze werd gered door hulpverleners van de Witte Helmen in Syrië (zie video onderaan) en daarna herenigd met haar vader.
Tekst gaat door onder de twee video’s.
En in de Zuid-Turkse stad Kırıkhan werd de 19-jarige Malak Alhayel uit Weert levend onder het puin vandaan gehaald. Haar 4-jarige achterneefje kwam echter wel om het leven.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Drugsoorlog Antwerpen: zes woningen beschadigd bij nieuwe explosie
Een nieuwe explosie in de Antwerpse wijk Borgerhout heeft schade aangericht aan zes woningen, meldt de Antwerpse politie. Het doelwit lijkt de veroordeelde drugscrimineel Bilal B.Antwerpen, Borgerhout -
Is het beter om ’s ochtends of ’s avonds te douchen? Dit zeggen dermatologen
Een frisse douche om wakker te worden? Of toch maar een warm bad om goed te slapen? Iedereen heeft wel een favoriet moment om zich te wassen. Maar welk tijdstip van de dag is nu het beste voor je huid? Wij vroegen advies aan dermatologen Jan Gutermuth en Thomas Maselis. ,,Ook de duur van je douche speelt een belangrijke rol.” -
eigen tuin eerst
Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus
Zevenblad. Als dat in je tuin groeit ben je niet blij. Het woekert als een gek. Zo kom je er vanaf volgens tuingoeroe Romke van de Kaa. -
Kabinet helpt Turkije, maar hulp aan Syrië ligt ingewikkelder
Het kabinet stuurt hulp naar Turkije en wil ook Syrische slachtoffers graag ondersteunen. Maar dat laatste is door de oorlog in dat land ingewikkeld. Ook bestaan er nog altijd sancties tegen het regime van Assad, die het er niet makkelijker op maken. -
Cubaanse migranten maken oversteek naar Florida in ultralight vliegtuigje
Twee Cubaanse migranten zijn erin geslaagd om in een ultralight vliegtuigje de oversteek naar de Verenigde Staten te maken. De twee legden zaterdag zo’n 145 km af in de gemotoriseerde deltavlieger om van het communistische eiland naar Key West in Florida te vliegen.
-
Minstens 13 doden bij politie-actie in Rio de Janeiro, onder wie beruchte bendeleider
Bij een politie-inval in een sloppenwijk in de buurt van Rio de Janeiro zijn donderdag tenminste 13 mensen omgekomen. Onder de doden is een beruchte leider van een drugsbende uit het noorden van Brazilië die sinds 2019 voortvluchtig was, aldus de plaatselijke politie. ,,Er zijn 13 doden, twee mensen zijn gearresteerd en een grote hoeveelheid wapens is in beslag genomen”, vertelde politiewoordvoerder Fabricio Oliveira op een persconferentie. -
-
-
PREMIUMEnergierekening
Laura: ‘We willen tot ons pensioen hier wonen, dus maandlasten zo laag mogelijk krijgen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Laura Baas (32) uit Siddeburen in Groningen. -
PREMIUMaardbeving turkije
Oma en oom zijn gered, maar zangeres Karsu blijft leven tussen hoop en vrees
Ingeklemd tussen hoop en vrees wacht zangeres/pianiste en tv-kok Karsu thuis in Amsterdam op nieuws over tientallen familieleden in het rampgebied in Turkije. Na de aardbeving van maandagnacht is hun lot ongewis. ,,Mijn oom hebben ze gevonden, maar mijn tante horen ze niet meer roepen.’’