Straf voor dodelijke schoppartij kan op Mallorca aanzienlijk hoger uitvallen dan in Nederland
De advocaat van een van de verdachten van de dodelijke schoppartij op Mallorca, waarbij de 27-jarige Carlo Heuvelman uit Waddinxveen om het leven kwam, wil dat de zaak in Nederland voor de rechter komt, omdat zowel daders als slachtoffers Nederlanders zijn. Maar hij weet bovendien dat de straffen in Spanje voor dit soort delicten aanzienlijk hoger kunnen uitvallen dan in Nederland.
Als voorbeeld kan het verhaal van Ricard en Oriol dienen. Zij waren net 18 jaar geworden – de negen verdachten van Mallorca zijn allen ook tussen de 18 en 20 – toen ze ’s nachts in de keurige wijk van Barcelona waar ze woonden de dakloze vrouw Rosario belaagden en haar bij een pinautomaat met een brandbare vloeistof overgoten en in brand staken. Rosario overleed aan haar verwondingen.
Het verhaal van de twee Catalaanse jongens diende als inspiratie voor Herman Koch bij het schrijven van zijn bestseller Het Diner, waarin twee bemiddelde echtparen debatteren over de vreselijke misdaad die hun zoons hebben begaan; ze hebben per ongeluk een zwerver vermoord. Daarvoor ‘verplaatste’ Koch het verhaal van Barcelona naar Amsterdam, en werden Ricard en Oriol de neefjes Michel en Rick.
Zinloos geweld
Het misdrijf in Barcelona vond in 2005 plaats. Drie jaar later werden de twee jongens allebei tot zeventien jaar cel veroordeeld. De eis van het OM was 28 jaar. Een derde dader, minderjarig, kreeg een lagere straf. In Nederland vallen dit soort straffen lager uit. Begin 2017 boden de nabestaanden van een man die in Harlingen met een vuistslag dodelijk werd verwond een petitie aan voor het verhogen van de straf voor zinloos geweld, nadat de dader tot vier jaar cel was veroordeeld en na een jaar bij goed gedrag weer met weekendverlof mocht.
Op dit moment zit de straf van de twee daders uit Barcelona er nog steeds niet op; pas eind 2022 zijn ze definitief vrije mannen, van dan 35 jaar. De eerste negen jaar kwamen ze de gevangenis niet uit. Daarna kreeg in ieder geval een van hen de derde graad, wat betekent dat hij ’s morgens de gevangenis mag verlaten om bijvoorbeeld te gaan werken, maar zich er ’s avonds wel weer moet melden om te overnachten.
Meer recente gevallen
Ook andere, meer recente gevallen van zinloos geweld in Spanje bevestigen de strafmaat die hiervoor staat. De dood van Carlo op Mallorca is ook te vergelijken met die van de 22-jarige Pablo uit Málaga. Hij vierde daar in 2017 zijn verjaardag toen hij, bij het verlaten van een discotheek, werd aangevallen terwijl hij juist bij een ruzie wilde bemiddelen. In hoger beroep zijn de twee daders twee weken geleden tot elk vijftien jaar cel veroordeeld wegens moord.
De ruime tijd die verstrijkt tussen de daad en de rechtszaak is gebruikelijk in Spanje. Het voorarrest is maximaal twee jaar, maar kan in uitzonderlijke gevallen worden verlengd tot de aanvang van het proces.
Moeten de daders worden uitgeleverd aan Spanje? Praat mee!
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Doodgeslagen Nederlander op Mallorca is 27-jarige Carlo, verdachte vrijgelaten
De Nederlander die in Mallorca is overleden nadat hij tegen zijn hoofd werd getrapt door een groep landgenoten komt uit Waddinxveen, bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een aantal verdachten pakte na de mishandeling halsoverkop het vliegtuig terug naar Nederland en wordt nu gezocht. Eén verdachte die wel kon worden aangehouden, is inmiddels weer vrij. -
PREMIUM
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
interview
Paniek om een dringend mailtje van de baas: waarom ons brein soms worstelt met werk
Kenniswerk is zwaar voor onze mentale gezondheid, ziet Christianne Vink, psycholoog en auteur van Het grote hoe ik werk boek. Ze ontmoet in haar praktijk werkenden die worstelen met vermoeidheid en stress, en zich tegelijkertijd moeilijk kunnen concentreren. Wat kun je daaraan doen? -
Pentagon: ook spionageballon boven Latijns-Amerika, China ontstemd over ‘hetze’
Er vliegt nu ook een Chinese spionageballon boven Latijns-Amerika, zegt het Amerikaanse ministerie van Defensie. Vrijdag werd al bekend dat het Pentagon zo’n ballon die boven de VS vliegt observeert. -
Zoekgeraakte minuscule capsule met gevaarlijke radioactieve stof teruggevonden in Australië
Na een grootschalige zoektocht langs een 1400 kilometer lange route is in Australië de minuscule radioactieve capsule teruggevonden die zoek was geraakt. Dat meldt de minister van Hulpdiensten. Er werd al meer dan een week gezocht naar de capsule, die zo klein is als een erwt en een gevaarlijke stof bevat.
-
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
-
-
Update
Verdachten van doodschoppen Carlo (27) komen uit Hilversum en omgeving, twee van hen melden zich
Zeker twee verdachten van de fatale knokpartij op Mallorca hebben zich gemeld bij de Nederlandse politie. Justitie kan voorlopig niets, aangezien het rechtshulpverzoek vanuit Spanje nog niet binnen is. De twee verdachten horen bij een groep van negen mannen die betrokken zouden zijn bij het doodschoppen van Carlo Heuvelman (27) uit Waddinxveen. De groep verdachten komt uit Hilversum en omgeving, bevestigen bronnen tegen deze site. -
VIDEO
‘Spaanse agenten naar Nederland vanwege gewelddadige dood Carlo (27) op Mallorca‘
Acht Nederlanders die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de dood van een 27-jarige landgenoot een week geleden aan het strand van Palma de Mallorca, worden volgens plaatselijke media heel snel ingerekend. Spaanse agenten van de afdeling moordzaken zouden op het punt staan naar Nederland te vertrekken. Een rechtbank in Palma vaardigt volgens Última Hora woensdag arrestatiebevelen uit.
2 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerKaatje Vlasveld
Diny van Engelen