Redactie The Moscow Times is in Amsterdam neergestreken
De Russen zijn gekomen. Een handvol journalisten van The Moscow Times is in Amsterdam neergestreken om hun werk naar behoren te kunnen doen.
Het meeste gelezen stuk, gisteren op de site van The Moscow Times, blijft voor veel Russen onzichtbaar: ‘Militaire Operatie. Oekraïne: wat er nu speelt’. Wat er speelde was dat een man van 96, een overlevende van de concentratiekampen Buchenwald en Bergen-Belsen tot de slachtoffers behoorde van een zoveelste Russische bombardement op Charkov, de tweede stad van Oekraïne. Voor de Russische staatsmedia is zoiets lastig uit te leggen. Een hoogbejaarde holocaustoverlevende die sterft door Russische troepen bij wat toch was bedoeld als de denazificatie van Oekraïne?
‘Dima’, de hoofdredacteur van de Russische editie van The Moscow Times, heeft een eerste kennismaking met zijn nieuwe standplaats achter de rug. Hij kijkt al jaren niet meer naar de staatsmedia. Dima zelf zag mediabedrijven waarvoor hij eerder werkte sluiten op last van Vladimir Poetin, wegens vermeend heulen met de vijand en erger. Met een aantal collega’s is hij door Derk Sauer, de Nederlandse oprichter van het nieuwsmedium The Moscow Times, naar het hoofdkantoor van DPG media in Amsterdam gehaald. De ontvangst was allerhartelijkst, zegt Dima bijna opgelucht. Hij had al verhalen gehoord over de slechte behandeling van landgenoten hier, door Nederlanders die boos waren op Russen vanwege de aanval op Oekraïne.
Dansen op een breekbaar koord
De Engelstalige versie van The Moscow Times werd in 1992 opgericht en wordt wereldwijd gelezen door vier a vijf miljoen mensen, ongeveer een daarvan zijn Russen, zegt Sauer die Dima al langer kent. In de jaren negentig was er nog echte persvrijheid in Rusland, aldus de Nederlandse mediabaron. Geleidelijk werd de persvrijheid onder Vladimir Poetin gesloopt. De nieuwsmedia van Derk Sauer waren de laatste die het licht uitdeden van de onafhankelijke nieuwsgaring in Moskou. Door nieuwe spoedwetten die zogenaamd fake news willen aanpakken (lees: nieuws waaraan de Russische staat zich stoort) riskeren journalisten nu lange gevangenisstraffen. Dima kent collega’s van de staatsmedia die er niet meer tegen konden en hun baan opzegden. Maar dat is een kleine minderheid. Journalisten moeten ook inkomsten hebben. Dus schrijven velen niet te kritisch.
De Russische versie van The Moscow Times bestaat pas sinds januari en heeft in korte tijd al een half miljoen lezers gevonden. Het is een voortzetting van de nieuwssite VTimes die vorig jaar moest sluiten nadat Sauers platform het stempel ‘buitenlandse agent’ had gekregen. Dat wil zoveel zeggen dat het Russische regime het werk van de journalisten als staatsgevaarlijk beoordeelde. ,,Interviews zijn heel moeilijk geworden. Veel mensen durven niet met ons te praten”, erkent Dima. Voor wie maakt hij zijn krant? ,,Voor Russen die niet naar de staatsmedia kijken.” Helaas zijn dat er niet veel, vreest de hoofdredacteur.
In korte tijd heeft de Russische versie van The Moscow Times een half miljoen lezers weten te vinden. De nu in Amsterdam gemaakte website is nog steeds te lezen in Rusland wat opmerkelijk mag heten. Volgens Sauer heeft zijn Amsterdamse redactie al de nodige aanvallen van hackers gehad. Af en toe lag de site eruit maar nu is The Moscow Times beter beschermd, met een nieuwe verdedigingsmuur, aldus Sauer.
Uit veiligheidsoverweging wordt de achternaam van Dima niet genoemd en ook op de Russische site van The Moscow Times is hij geanonimiseerd. De achternaam is wel bekend bij de redactie van het AD.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
met video
Zeker 25 gewonden nadat schip in Schotland kantelt: 15 mensen naar ziekenhuis
Vlakbij Edinburgh is woensdagochtend een schip gekanteld. De Britse hulpdiensten zijn massaal aanwezig in de haven omdat er 25 gewonden zijn gevallen. -
PREMIUMAfscheid
Derk Sauer verliet Moskou noodgedwongen: ‘Zullen we ons huis ooit nog terugzien?’
Uitgever en journalist Derk Sauer woonde sinds 1989 in Moskou. Vanwege de oorlog ziet hij zich genoodzaakt te vertrekken. Een persoonlijk verslag van een pijnlijk afscheid. -
The Moscow Times van oprichter Derk Sauer vindt onderdak bij DPG Media
De redactie van het onafhankelijke Russische nieuwsmedium The Moscow Times, van oprichter Derk Sauer, zal voorlopig zijn intrek nemen op het hoofdkantoor van DPG Media in Amsterdam, onder meer uitgever van deze krant. -
Iconische Flatiron Building New York geveild voor 190 miljoen dollar, nieuwe eigenaar: ‘Altijd gedroomd hiervan’
Het historische Flatiron Building in New York is woensdag geveild voor een bedrag van 190 miljoen dollar (174,6 miljoen euro). -
‘Bah, lust ik niet!’: deze strategie moedigt kieskeurig etertje aan tot proeven
Aan menig keukentafel is het iedere avond een strijd: ouders hebben hun uiterste best gedaan een gezonde maaltijd met groente te bereiden, maar kindlief weigert ook maar een hapje te proeven. Hoe zorg je dat je kind later meer lust dan patat en pannenkoeken? Onderzoekers van Maastricht University bestuderen het en kwamen onlangs tot een interessante ontdekking.
-
PREMIUM
Nederlandse tiener verdacht van aanslag op kantine Belgische voetbalclub: ‘Wilde mijn neefje helpen’
De 18-jarige Nederlander Saverio B. stond woensdag in België terecht voor een aanslag met een vuurwerkbom op de kantine van het jeugdcomplex van voetbalclub Beerschot. Samen met zijn neefje spoot hij in graffiti op de zijgevel een dreigement naar een jeugdspeler van Beerschot, van wie de oudere broers in het drugsmilieu zitten. Saverio B. kwam met een opmerkelijke vraag naar de rechtbank.Antwerpen -
-
-
Is het beter om ’s ochtends of ’s avonds te douchen? Dit zeggen dermatologen
Een frisse douche om wakker te worden? Of toch maar een warm bad om goed te slapen? Iedereen heeft wel een favoriet moment om zich te wassen. Maar welk tijdstip van de dag is nu het beste voor je huid? Wij vroegen advies aan dermatologen Jan Gutermuth en Thomas Maselis. ,,Ook de duur van je douche speelt een belangrijke rol.” -
eigen tuin eerst
Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus
Zevenblad. Als dat in je tuin groeit ben je niet blij. Het woekert als een gek. Zo kom je er vanaf volgens tuingoeroe Romke van de Kaa.