Onderzoekscommissie: aanslag kerstmarkt Berlijn was gevolg van foutenreeks veiligheidsautoriteiten
De islamitische terreuraanslag op de kerstmarkt in Berlijn, in december 2016, werd mogelijk gemaakt door talrijke fouten bij verschillende veiligheidsautoriteiten van de deelstaat en federale overheid. Dat concludeert de onderzoekscommissie van het deelstaatparlement in haar maandag gepresenteerde eindrapport. Bij de aanslag vielen twaalf doden en ruim zeventig gewonden.
Volgens commissievoorzitter Stephan Lenz (CDU) is er ‘geen enkele schuldige’ gevonden en zijn er ‘geen individuele fouten’ ontdekt die direct tot de aanslag zouden hebben geleid. De commissie stelde echter tal van fouten vast, vooral door de politie en de Duitse binnenlandse veiligheidsdienst (BfV). ,,Het is de som van deze fouten en nalatigheden die de aanslag mogelijk hebben gemaakt”, tekende nieuwszender RBB24 op.
Beslissend was volgens de onderzoekscommissie vooral de verkeerde inschatting door de deelstaatrecherche (LKA) van de afgewezen asielzoeker Anis Amri uit Tunesië. Hij stond bekend als een gewelddadige en mogelijk zeer gevaarlijke islamist maar werd in de zomer van 2016 niet meer zorgvuldig geobserveerd en afgeluisterd omdat de recherche zijn zaak om verschillende redenen als niet meer zo ‘explosief’ bestempelde.
Personeelsgebrek en informatie-uitwisseling
Daarnaast kampten de afdelingen van de deelstaatrecherche die verantwoordelijk zijn voor extremisme en islamisme met een personeelstekort in de periode voor de aanslag. Bovendien was de informatie-uitwisseling tussen de immigratiediensten, de recherches van de deelstaten Berlijn en Noordrijn-Westfalen, de Berlijnse afdeling van de binnenlandse veiligheidsdienst én het Openbaar Ministerie (OM) in de Duitse hoofdstad onvoldoende, aldus de onderzoekscommissie.
Daardoor ontbrak het aan ‘consistent management van personen met een risico op het plegen van politiek gemotiveerde misdaden van aanzienlijke betekenis’ en het bundelen van de onderzoeken naar verdachten bij het OM. Daarnaast had Amri zowel ‘s nachts als in het weekend intensiever geobserveerd moeten worden. Zijn afgeluisterde telefoontjes en chats werden niet grondig genoeg geëvalueerd, aldus het onderzoeksrapport.
97 getuigen
De onderzoekscommissie ondervroeg in vier jaar en 64 bijeenkomsten 97 getuigen, onder wie talrijke deelstaatrechercheurs, BfV-medewerkers, officiers van justitie en politici. Ze beschikte over meer dan 1200 dossiers. Het 1235 pagina’s tellende rapport bevat ook afzonderlijke verklaringen van verschillende fracties.
Een onderzoekscommissie van de Bondsdag - het federale parlement - had onder meer de rol van de landelijke recherche (BKA) geanalyseerd en daar eveneens opvallende inschattingsfouten gevonden over Amri. Hij reed op 19 december 2016 met een gestolen vrachtwagen in op bezoekers van de kerstmarkt op het Breitscheidplatz bij de Gedächtniskirche in hartje Berlijn.
Tekst gaat verder onder de foto.
Veel te laat
Een evaluatiecommissie kwam negen maanden na de terreuraanslag al tot de conclusie dat de politie veel te laat reageerde. Zo kwam de zoekactie naar de aanslagpleger pas drie uur later op gang. Op dat moment hadden de agenten de omgeving van de Breitscheidplatz nog niet afgezocht en werd er ook niet gecontroleerd op de straten en stations die als vluchtweg konden dienen. Amri, die alleen handelde, kon Berlijn zo ongehinderd verlaten en werd vier dagen later, na ook even in Nederland te zijn geweest, in Noord-Italië doodgeschoten.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Rome sluit deal met Amsterdam: elke week 900 ton huisvuil per trein naar Nederland
Amsterdam gaat een deel van het huisvuil uit Rome verwerken. Vanaf begin april komt er wekelijks 900 ton Romeinse rommel per trein naar Nederland. -
Aanslagpleger kerstmarkt Berlijn handelde misschien toch niet alleen
In Duitsland is een video opgedoken die mogelijk nieuw licht werpt op de aanslag op een kerstmarkt in Berlijn in 2016. De Tunesische terrorist Anis Amri reed destijds met een gestolen vrachtwagen in op de kerstmarkt. Twaalf mensen kwamen daarbij om het leven. Tot nu toe werd ervan uitgegaan dat Amri, die enkele dagen later bij Milaan werd doodgeschoten door de Italiaanse politie, alleen handelde. -
Amerikaanse media: Er loopt een tweede onderzoek naar Trump die zwijggeld betaalde na een affaire
De Amerikaanse justitie onderzoekt een tweede zaak waarbij ex-president Donald Trump zwijggeld zou hebben betaald om een affaire te verhullen. Het gaat om 150.000 dollar voor voormalig Playboy-fotomodel Karen McDougal die zelf beweert dat ze in 2006 een relatie had met Trump, meldt de krant The Wall Street Journal. -
PREMIUM
Westen niet bang voor kernwapens in Belarus: ‘We laten ons niet intimideren na een zoveelste poging uit Moskou’
Washington heeft geen aanwijzingen dat Moskou voorbereidingen treft voor het gebruik van kernwapens op korte termijn. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Defensie nadat de Russische president Vladimir Poetin bekendmaakte nucleaire wapens in Belarus te gaan stationeren. Analist Paul van Hooft verklaart de ‘kalme’ reactie van het westen. -
PREMIUMMet video
Statiegeld op blikjes, zo krijg je je geld terug
Na de kleine plastic flesjes zijn nu de blikjes aan de beurt. Vanaf deze week betaal je daar ook 15 cent statiegeld voor. Maar waar is dat goed voor en ook niet onbelangrijk: hoe krijg je je centjes weer terug?
-
Terrorist die kerstmarktbezoekers doodreed nam selfie voor woning Angela Merkel
De Tunesische terrorist die in 2016 met een vrachtwagen inreed op een kerstmarkt in Berlijn, heeft eerder een selfie genomen voor de woning van bondskanselier Angela Merkel. Anis Amri nam de foto ongeveer twee maanden voordat hij zijn aanslag pleegde, meldden Duitse media die de selfie hebben gepubliceerd. -
-
-
PREMIUM
Met deze bomen heb je snel een koeler terras
De beste remedie tegen een hete zomer? Onze tuinexpert Laurence Machiels weet raad: plant nu nog bomen! Afhankelijk van de grootte van je tuin, legt ze uit welke bomen het best tot hun recht komen en welke genoeg (maar ook niet te veel) schaduw geven. ,,Strooi een mulchlaag van compost of bladaarde onder de boom, dat houdt de verdamping tegen.’’ -
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras.