Dit gebeurde er vannacht: Zelenski verwacht nieuwe zware wapens en Rusland staat export graan toe
Oorlog OekraïneDe Oekraïense president Volodimir Zelenski gaat ervan uit dat zijn land op korte termijn nieuwe zware wapens ontvangt uit het Westen. Zelenski zei in zijn videotoespraak hoop te hebben dat er volgende week ‘goed nieuws’ naar buiten komt over nieuwe wapenleveranties. Hij doelt daarmee zo goed als zeker op de komst van een Amerikaans geavanceerd raketsysteem.
Het gaat om het zogeheten Multiple Launch Rocket System (MLRS), dat is een meervoudige raketwerper met een bereik tot zo’n 300 kilometer. ‘Het is lastig vechten als je wordt aangevallen van 70 kilometer afstand en je niks hebt om je mee te verdedigen. Oekraïne kan Rusland terugdringen tot achter het IJzeren Gordijn, maar dan moeten we daarvoor effectieve wapens hebben’, schrijft presidentieel adviseur Michailo Podoljak op Twitter. ‘Als het Westen werkelijk wil dat Oekraïne de oorlog wint, is het dan misschien niet eens tijd om ons MLRS te geven?’
Volgens Amerikaanse media overweegt het Witte Huis de levering van deze wapens momenteel en kan een besluit in de komende dagen vallen. Tot nu toe waren de Amerikanen huiverig om het geavanceerde systeem te leveren, aangezien het de Oekraïners mogelijkheden geeft makkelijker doelen in Rusland aan te vallen.
Destabilisatie
De Russische president Vladimir Poetin waarschuwde gisteren voor een verdere ‘destabilisatie’ van de situatie door de aanhoudende leveringen van westerse wapens aan Oekraïne. Oekraïne krijgt namelijk nog veel meer wapentuig uit het Westen, zoals houwitsers uit de Verenigde Staten en Harpoon-raketten uit Denemarken, waarmee vijandelijke schepen kunnen worden aangevallen.
Door Russische aanvallen zijn volgens de Oekraïense autoriteiten vannacht op verschillende plekken burgers gedood en gewond geraakt. De slachtoffers vielen vooral in en rond de stad Severodonetsk in de Donbas. Rusland zegt de stad inmiddels volledig te hebben ingenomen, maar Oekraïne spreekt dat tegen.
Nieuwe terreur
In zijn videotoespraak beschuldigde Zelenski Rusland van nieuwe terreur. Het gaat volgens hem om ‘zinloze, barbaarse aanvallen’ met raketten en mortieren. ,,Ik zal de wereld eraan blijven herinneren dat Rusland eindelijk officieel erkend moet worden als een terroristische staat, als sponsor van terrorisme.’’
Ondanks de gestage opmars van de Russen in de Donbas, meldt het Oekraïense leger afgelopen nacht verschillende Russische aanvallen te hebben afgeslagen. Daarbij zouden 33 Russen zijn gedood en zes gepantserde voertuigen zijn vernietigd. De informatie valt niet onafhankelijk te verifiëren.
Volgens burgemeester Vadim Bojtsjenko van Marioepol, de zuidelijke havenstad die na een zware strijd is veroverd door de Russen, dreigen er infectieziektes uit te breken. Het rioleringssysteem en de vuilophaal van de stad zijn buiten bedrijf en de temperaturen stijgen. ,,Daarom melden onze artsen het gevaar dat deze zomer kan ontstaan: uitbraken van infectieziekten zoals dysenterie”, aldus Bojtsjenko.
Tactische kernwapens
De Russische ambassadeur in Groot-Brittannië heeft tegen de BBC gezegd dat hij niet gelooft dat zijn land tactische kernwapens zal gebruiken in Oekraïne. Ambassadeur Andrei Kelin zei dat dergelijke wapens volgens de Russische militaire regels niet worden gebruikt in conflicten zoals deze.
Volgens Kelin worden ze alleen gebruikt als het voortbestaan van de Russische staat wordt bedreigd. ,,Daar is in de huidige situatie geen sprake van.’’ Tactische kernwapens zijn kernwapens die op relatief korte afstand kunnen worden gebruikt op het slagveld. Hij herhaalde in het BBC-interview ook dat internationale beschuldigingen van oorlogsmisdaden door de Russen in de stad Boetsja in Oekraïne een ‘verzinsel’ zijn.
Graanexport
Rusland is bereid mee te werken aan de ‘onvoorwaardelijke’ export van graan uit Oekraïne, meldde het Kremlin zaterdag. Dat aanbod is gedaan in een driehoeksgesprek per telefoon tussen president Poetin en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron en de Duitse bondskanselier Olaf Scholz. Het was voor het eerst sinds maart dat het drietal op deze wijze overleg voerde.
,,Rusland staat klaar om te helpen bij het vinden van opties voor ongehinderde export van graan, ook van Oekraïens graan uit havens aan de Zwarte Zee”, aldus de verklaring van het Kremlin. Van Duitse zijde werd gemeld dat Poetin bereid zou zijn mijnen op te ruimen om schepen toegang te verschaffen tot havens in de Oekraïne. Dat zou niet leiden tot vijandelijke Russische acties. De Verenigde Naties moeten een centrale rol spelen bij het bereiken van een overeenkomst en de uitvoering ervan.
In het tachtig minuten durende gesprek hebben Macron en Scholz er omgekeerd bij Poetin op aangedrongen rechtstreeks te gaan onderhandelen met president Zelenski. Macron en Scholz riepen op tot een onmiddellijk staakt-het-vuren en terugtrekking van het Russische leger uit het oosten en zuiden van Oekraïne. Ook deden zij een beroep op Poetin om de 2500 strijders vrij te laten die gevangen werden genomen bij de inname van het Azovstal-complex in Marioepol.
Oekraïne geldt als een belangrijke exporteur van vooral maïs en tarwe, maar ziet de productie en uitvoer ernstig gehinderd door de gevechten. Ook Rusland komt moeilijk van zijn graan en kunstmest af door de geldende westerse sancties. De twee landen produceren een derde van de tarwe in de wereld, wat leidt tot problemen op de wereldwijde voedselmarkt.
Bekijk hier onze video’s over de oorlog in Oekraïne:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Getest: Dit is de beste wasmachine voor grotere huishoudens
-
PREMIUM
Halve vloot ligt aan wal door dure brandstof: ‘Dit is een ramp’
Door de hoge brandstofprijzen bevindt de Nederlandse visserijsector zich in zwaar weer. De helft van de vissersvloot vaart niet uit vanwege te hoge kosten. Voor 50 man van de visveiling in Urk is arbeidstijdverkorting aangevraagd. -
‘Biden kiest luchtmachtchef als nieuwe Amerikaanse topgeneraal’
President Joe Biden heeft de chef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Charles Brown, uitgekozen om de hoogste Amerikaanse militaire officier te worden. Brown moet de met pensioen gaande generaal Mark Milley opvolgen. -
PREMIUM3
Gewone fiets bijna twee keer zo gezond als e-bike: zoveel calorieën verbrand je per uur
Drie op de tien Nederlanders rijden inmiddels op een elektrische fiets. Ook relatief jonge fietsers zijn overstag. Is dat nou goed nieuws? Want trappen met ondersteuning is toch lang niet zo gezond als jezelf verplaatsen op een gewone fiets? De Fietsersbond en een bewegingswetenschapper zetten op een rij wat de verschillen zijn. -
Lawine doodt 11 leden van nomadische stam in Pakistan, president waarschuwt voor meer natuurrampen
Een groep nomaden die in het noorden van Pakistan met hun kuddes door de bergen trok, is getroffen door een lawine. Daarbij zijn zeker 11 mensen om het leven gekomen, onder wie een 4-jarig jongetje. Nog eens 25 mensen raakten gewond, zo heeft de rampenbestrijdingsdienst van het land zaterdag bekend gemaakt.
-
Biden voorkomt op het nippertje ‘catastrofaal’ faillissement van de VS met akkoord over schuldenplafond
-
-
-
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
Harmen Visser (28) uit Eindhoven heeft twee verschillende energiecontracten omdat dit voor hem voordeliger is. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
PREMIUM
Ooit was de Krim een ideaal vakantieoord, nu is het ‘symbool van de Russische agressie’
De Krim lijkt een belangrijk doelwit te worden in het verwachte voorjaarsoffensief van Oekraïne. Deze ‘blindedarm’ kent een bijzondere geschiedenis. ,,Het is de minst Oekraïense plek van Oekraïne.”