Amnesty: ruim 80 mensen gedood bij protesten in oosten Iran
De Iraanse veiligheidsdiensten hebben in de afgelopen dagen in de oostelijke stad Zahedan ten minste 82 mensen gedood. Amnesty International meldt dat tijdens een protest na het vrijdaggebed op 30 september zeker 66 mensen, onder wie kinderen, zijn gedood en dat in de dagen daarna nog eens zestien mensen om het leven kwamen.
Vermoedelijk ligt het daadwerkelijke dodental hoger, stelt de mensenrechtenorganisatie. Bewijs dat Amnesty heeft verzameld toont naar eigen zeggen aan dat de meeste slachtoffers ‘in het hoofd, het hart, de nek en de romp zijn geschoten, waaruit een duidelijke intentie blijkt om te doden of ernstig te verwonden’.
De Iraanse president Ebrahim Raisi stelde donderdag een onderzoek in naar de gebeurtenissen in de hoofdstad van de zuidoostelijke provincie Sistan en Beloetsjistan. Ook zes militairen zouden er zijn gedood.
Verkrachting meisje
De protesten in Zahedan volgden op het nieuws over de verkrachting van een 15-jarig meisje door een politiecommissaris. Volgens lokale religieuze leiders is er toen op ongewapende burgers geschoten. Iraanse staatsmedia meldden echter dat de onrust werd veroorzaakt door ‘extremisten’ die politiebureaus aanvielen.
Vanwege de onrust in Zahedan heeft de president de Iraanse minister van Binnenlandse Zaken de opdracht gegeven ter plaatse ‘grondig onderzoek te doen naar de start en oorzaken van het incident’.
Ook elders in het land is het al dagen onrustig vanwege de dood van de 22-jarige Mahsa Amini na haar arrestatie. Zij werd gearresteerd door de politie omdat ze haar kleding niet volgens de religieuze voorschriften droeg. Sindsdien wordt in meerdere steden in het hele land gedemonstreerd voor vrouwenrechten en tegen politiegeweld. Duizenden mensen zijn opgepakt.
Bekijk alle nieuwsvideo's in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Met video
Bosbranden in Chili eisen tientallen levens, honderden mensen gewond
Zeker 22 mensen zijn om het leven gekomen door bosbranden in Chili. Volgens de autoriteiten in het Zuid-Amerikaanse land raakten minstens 554 mensen gewond en zijn er zeker tien vermisten. Bijna vijftienhonderd mensen zijn dakloos geworden. -
Getest: Dit is de beste vrijstaande vaatwasser
Wat is de beste vrijstaande vaatwasser? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
PREMIUM
Zesduizend jaar oude stad Gaziantep grotendeels in puin: ‘Aangezicht is voor altijd veranderd’
Culinaire hoofdstad van Turkije. Economisch hart van de regio. Een plek waar onder meer Perzen, Romeinen en Ottomanen hun sporen nalieten. Maar helaas is Gaziantep ook het epicentrum van de aardbeving die de stad grotendeels heeft verwoest. -
IN BEELD
Enorme schade van aardbeving in Turkije en Syrië
Er zijn duizenden doden en gewonden gevallen bij de zware aardbeving in Turkije en Syrië. De eerste schok had een kracht van 7,8 op de schaal van Richter. Daarna waren er nog een reeks bevingen, waaronder eentje met een kracht van 7,5. Dat heeft ook voor zware schade gezorgd aan gebouwen en infrastructuur. Dat tonen videobeelden gemaakt met drones in de Turkse stad Çukurova. -
Ook tijdens presidentschap Trump vlogen Chinese ballonnen boven VS
Ook in de jaren dat Donald Trump president was van de Verenigde Staten, vlogen er verschillende Chinese ballonnen over Amerikaans grondgebied. In de afgelopen jaren zou zeker vijf keer zo’n ballon zijn gedetecteerd, onder meer boven Texas, Florida, Hawaï en Guam, waar de Amerikanen militaire bases hebben.
-
column
Om vijf uur ’s ochtends je bed uit, net als Obama: waarom we graag succesvolle mensen nadoen
Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: routines van succesvolle mensen -
-
-
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan. -
Iran zegt tienduizenden gevangenen gratie te gaan verlenen
De hoogste leider van Iran heeft gratie verleend aan ‘tienduizenden’ gevangenen, onder wie vele die tijdens recente protesten tegen het islamitische regime om veiligheidsredenen zijn gearresteerd, meldt de staatstelevisie. Ayatollah Ali Khamenei kondigde dat aan ter ere van de verjaardag van de islamitische revolutie van 1979.