Agent die knie in nek George Floyd drukte voor de rechter: borgsom bedraagt 1,2 miljoen
De ex-agent die tijdens de fatale arrestatie van George Floyd in de Amerikaanse stad Minneapolis minutenlang met zijn knie op de nek van de zwarte Amerikaan drukte, moet een borgsom van 1,25 miljoen dollar (zo'n 1,1 miljoen euro) betalen om vrij te komen uit voorarrest. Derek Chauvin werd eerst nog verdacht van doodslag, maar aanklagers stellen nu dat hij schuldig is aan moord.
Delen per e-mail
De borgsom die de rechter hem heeft opgelegd is aanzienlijk hoger dan de borgsom van 75.000 dollar (ruim 66.000 euro) voor de andere drie politieagenten die beschuldigd worden van medeplichtigheid aan Floyds dood, meldt The New York Times.
Mocht de borgsom worden betaald dan mag Chauvin onder meer de staat Minnesota niet verlaten, geen contact opnemen met de familie van Floyd en moet hij zijn vuurwapens inleveren.
Zwaar bewaakte gevangenis
In een oranje gevangenispak verscheen Chauvin voor de rechtbank via een videoverbinding. Hij verblijft in de zwaar bewaakte gevangenis in Oak Park Heights, 40 kilometer ten oosten van Minneapolis. Amerikaanse media melden dat de zitting een formaliteit is. Er zijn drie aanklachten, inclusief moord.
Chauvin wordt ervan beschuldigd niet opzettelijk de dood te hebben veroorzaakt, maar de aanklagers spreken wel van moord. Ze hebben het in het Amerikaanse rechtstelsel over ‘moord in de tweede’ graad. Daarbij heeft de dader wel de intentie om te doden, maar zonder voorbedachte rade. Er kan 40 jaar cel op staan.
Hij wordt ook beschuldigd van het veroorzaken van de dood door gevaarlijk optreden tegen anderen in een kwaadaardige gemoedstoestand zonder respect voor mensenlevens. Het gaat dan in Minnesota over moord in ‘de derde graad’. En Chauvin wordt bovendien beschuldigd van doodslag.
De 44-jarige Chauvin hield Floyd bij zijn aanhouding tegen de grond gedrukt door zijn knie op Floyds nek te drukken. Dat duurde bijna 9 minuten lang en de laatste circa 3 minuten vertoonde Floyd geen teken van leven meer. Over de precieze doodsoorzaak zijn nog onduidelijkheden mede omdat Floyd medische problemen had en mogelijk drugs had gebruikt. Maar zonder de ruwe aanhouding was hij nog in leven geweest.
Correcte manier
Op videobeelden is te zien hoe een agent minutenlang met zijn knie op de nek drukte van Floyd, die geboeid op de grond lag. Hij kreunt herhaaldelijk ,,alsjeblieft, ik kan niet ademen”.
Floyd werd verdacht van het betalen met vals geld en zou zich tegen zijn arrestatie hebben verzet. Chauvin en zijn drie collega’s zijn na de dood van Floyd ontslagen en later zelf opgepakt.
De drie andere agenten (Thomas Lane, J. Alexander Kueng en Tou Thao) die bij de arrestatie van 46-jarige Floyd betrokken waren, worden beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord. Zij verschenen donderdag al voor de rechter. De advocaat van Lane stelde dat zijn cliënt meende dat hij op een correcte manier zijn werk deed.
De drie wezen in hun eerste rechtbankzitting vooral beschuldigend naar Chauvin, de meest ervaren van de betrokken politiemannen. Hij was al negentien jaar agent en trainde beginnelingen. ,,Wat kan mijn cliënt anders dan volgen wat de trainingsagent zegt?”, vond de advocaat van Thomas Lane, een beginner die aan zijn vierde dag als voltijds agent was begonnen toen hij bij de arrestatie van Floyd uitkwam. Ook Alexander Kueng, een tweede betrokkene, was pas een paar dagen fulltime agent.
De straat op
De dood van Floyd leidde tot een golf aan protesten tegen politiegeweld en racisme, ook buiten de Verenigde Staten. Mensen over de hele wereld gingen de afgelopen weken de straat op om hun ongenoegen te uiten over raciale ongelijkheid en politiegeweld. Dat leidde ook tot plunderingen.
Voor miljoenen mensen is de dood van Floyd als gevolg van keihard optreden van blanke politieagenten, de druppel die de emmer doet overlopen. Betogers zijn in hun gedachten niet alleen bij George Floyd, maar ook bij alle voorvallen die henzelf of anderen in hun nabije omgeving zijn overkomen.
Afschaffen politie
De massademonstraties hebben in de VS een debat op gang gebracht over de financiering van politiekorpsen. ‘Defund the police’, scandeerden deelnemers aan de protesten de afgelopen dagen – schrap de politiebudgetten.
Het gaat de meeste activisten niet letterlijk om het afschaffen van de politie. Ze willen vooral korpsen radicaal anders inrichten. Zo zou minder geld moeten gaan naar militaire uitrusting voor agenten, en meer naar sociale programma’s voor onder meer onderwijs en mentale gezondheid. Nu worden vaak gewapende agenten ingezet bij problemen met bijvoorbeeld dakloosheid of geweld onder jongeren.
Kijk hier naar beelden van de protesten in Amerika:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMCaravaggio
Waarom de waarde van dit kunstwerk van 1500 euro naar 150 miljoen euro schoot
De ontdekking van een ‘nieuwe’ Caravaggio van misschien wel 150 miljoen euro zet de kunstwereld op z’n kop. Acht redenen waarom het volgens Liesbeth Helmus, Caravaggio-fan en conservator van het Centraal Museum in Utrecht, zo bijzonder is. -
‘Gevaarlijk en mysterieus beest’ in boom blijkt croissant
Een Poolse dierenhulporganisatie kreeg deze week een mysterieuze oproep binnen over een vreemd beest dat in een boom op de loer zou liggen. ,,Mensen openen hun ramen niet meer, omdat ze bang zijn dat het hun huis binnensluipt”, meldde een paniekerige beller. Uiteindelijk bleek het ‘gevaarlijke dier’ een onsmakelijke croissant. -
Advocaat agent George Floyd: hij dacht dat hij correct zijn werk deed
Drie van de agenten die betrokken waren bij de arrestatie van George Floyd zijn vandaag voor het eerst voor de rechter verschenen. Die stelde hun borg vast op 1 miljoen dollar (ongeveer 880.000 euro). -
Strijd om de opvolging van Merkel: CDU en CSU moeten uit twee kroonprinsen één kiezen
De Duitse regeringspartijen CDU en CSU hebben er naast het breken van de derde coronagolf een probleem bij. Ze moeten een gezamenlijke kandidaat kiezen voor de opvolging van bondskanselier Angela Merkel, maar de zusterpartijen steunen elk hun eigen ‘kroonprins’. -
video
Dode en gewonde na schietincident voor ziekenhuis Parijs: ‘Dader schoot man van dichtbij in het hoofd’
Voor een ziekenhuis in de westrand van Parijs zijn maandagmiddag twee mensen beschoten. Een van hen, een man, bezweek aan zijn verwondingen. Een vrouwelijke beveiligingsmedewerker van het Henry Dunant-ziekenhuis raakte ernstig gewond. De schutter verdween op een scooter die klaarstond. Een terreurdaad lijkt weinig waarschijnlijk, melden Franse media.
-
video
Biden wil conflict met Rusland ‘de-escaleren’
De Amerikaanse president Joe Biden heeft donderdag na het afkondigen van sancties tegen Rusland gezegd dat voor beide landen het moment daar is om ,,te de-escaleren’’. Eerder op donderdag maakten de VS bekend tien medewerkers van de Russische ambassade in Washington uit te wijzen en tegen meer dan dertig Russen of Russische instellingen sancties af te kondigen. Die acties kwamen wegens Russische pogingen om met hackers de Amerikaanse verkiezingen van 2020 te beïnvloeden. Rusland heeft woedend gereageerd op de harde sancties en de Amerikaanse ambassadeur ontboden. -
Wereldwijd demonstraties
Tienduizenden betogen in Washington tegen racisme en politiegeweld, minder dan verwacht
Over de hele wereld gingen mensen de afgelopen weken de straat op om hun ongenoegen te uiten over raciale ongelijkheid en politiegeweld. Aanleiding is de dood van de zwarte Amerikaan George Floyd, die bijna twee weken geleden stierf tijdens een gewelddadige aanhouding door een witte politieagent. In Washington waren tienduizenden mensen de straat opgegaan voor ‘een van de grootste demonstraties ooit’. -
Rusland woest over nieuwe Amerikaanse sancties
Rusland heeft de Amerikaanse ambassadeur ontboden, nadat Washington vandaag nieuwe en ongekend harde sancties had afgekondigd. Moskou stelt tegensancties in het vooruitzicht. ,,Het zal voor de Amerikaanse kant (de ambassadeur, red.) een zwaar gesprek worden’’, stelde woordvoerster Maria Zacharova van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken dreigend.