Urenlang kijken naar putters, die net zo behendig zijn als kleine aapjes
BoswachterscolumnAllereerst wens ik alle lezers een fantastisch, gezellig en gezond nieuwjaar toe. Hopelijk komen de dromen uit voor eenieder en stijgt de biodiversiteit in ons land.
Terwijl ik dit schrijf, is het buiten 14 graden. En dat in januari! De grote bonte spechten zijn al volop aan het roffelen en ‘mijn tuinroodborst’ zingt momenteel elke ochtend het hoogste lied. Beide vogels zijn al met hun territorium bezig en ik moet nog uit een soort winterslaap komen.
Roodborsten
Overigens is het elke dag een drukte van jewelste in mijn tuin. Roodborsten en heggenmussen scharrelen tussen de diverse struiken, en de merels keren elk blad om. De Turkse tortels hebben de tuin tot hun gebied verklaard en jagen alle stadsduiven, kauwen en soms zelfs de eksters weg. Dit laatste zeker, als ik ook in de tuin aanwezig ben.
Overigens is het elke dag een drukte van jewelste in mijn tuin. Roodborsten en heggenmussen scharrelen tussen de diverse struiken
Andere bezoekers zijn eekhoorns, koolmezen, pimpelmezen, boomklevers, boomkruipers, vinken, groenlingen, soms een groene specht en een grote bonte specht.
Veel lezers zullen ondertussen wel weten dat ik de tuin niet winterklaar maak. Toch noem ik wat ik doe (of niet doe) toch ook winterklaar maken. Blad blijft overal liggen en soms maak ik wat hoopjes, goed voor de egel en huismuizen.
Teunisbloemen
Daarnaast laat ik alle stengels van de diverse planten staan. Vooral die van de teunisbloemen. Dat is zo mooi, want daar komen de putters oftewel de distelvinken op af.
Uren kan ik er naar kijken hoe die putters hangend aan zo’n stengel, de zaadjes uit de zaaddozen halen. Het zijn net kleurrijke aapjes, zo behendig zijn ze.
Uren kan ik er naar kijken hoe die putters hangend aan zo'n stengel, de zaadjes uit de zaaddozen halen
Maar waar komt die naam putter vandaan? Al vanaf de Romeinse tijd werden putters gehouden in kooitjes. In die kooitjes trokken zij met hun snavel emmertjes water omhoog (putten) en hielden ze vast met hun pootjes. Later werden er speciale puttershuisjes gebouwd en was er bij dat huisje behalve het emmertje een voederwagentje dat de putters naar binnen trokken. Onuitputtelijk slim en behendig zijn die dieren. Het is een genot om er naar te kijken.
2022 moet het jaar worden met meer aandacht voor het behoud van alle dieren in ons prachtige landje.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Miljoenen extra naar Brabant en Zeeland om zware drugscriminaliteit aan te pakken
BREDA - De provincies Noord-Brabant en Zeeland krijgen samen tussen zes à zeven miljoen euro extra van het kabinet voor de bestrijding van de georganiseerde (drugs)criminaliteit. -
PREMIUM
Textielketen KiK opent winkel in Chaam
CHAAM - De van origine Duitse textielketen KiK komt naar Chaam. Vrijdag (27 mei) om 09.00 uur gaan de deuren open van de zaak aan de Brouwerij. KiK heeft een deel gehuurd van de ruimte waar vroeger supermarkt Lidl zat. Het gaat om ruim 600 vierkante meter. -
Hoeveel minuten pauze mag je nemen op een werkdag?
Even een rondje wandelen, een broodje eten of snel het nieuws checken op je telefoon; werknemers hebben recht op pauze, maar hoe zit het precies? Mag je zomaar pauze nemen en krijg je dan doorbetaald? Experts beantwoorden zes veelgestelde vragen over het recht op pauze. -
PREMIUM
Voorjaarsontmoeting Baarle zet verenigingen, sportkampioenen én oud-wethouder in zonnetje
BAARLE-NASSAU - Het was gezellig druk, zaterdagmiddag op het St. Annaplein in Baarle-Nassau. Lokale politici spraken met bewoners en verenigingen presenteerden zich in de hoop wat leden te werven. -
PREMIUM
Is een video echt of een deepfake? Zo kun je het zien
De politie zette er deze week een in om de dader van een cold case-moord op te sporen: een deepfake-video. Daarmee kun je mensen van alles laten zeggen of laten doen. Maar dat brengt risico’s met zich mee. Hoe herken je zulke nepfilmpjes?
-
Salderingsregeling zonnepanelen wordt pas vanaf 2025 afgebouwd
Huizenbezitters met zonnepanelen kunnen hun teveel aan opgewekte stroom langer tegen markttarieven terugleveren aan het net. Het kabinet wil de zogeheten salderingsregeling pas vanaf 2025 versoberen, waar dat eerder al vanaf 2023 het geval zou zijn. -
Eerste ‘congrestival’ van Avans in het teken van schaamte: ‘Zet het om in kracht’
BREDA - Iedereen schaamt zich weleens. En om te laten zien dat dit helemaal niet erg is, organiseert Avans Extra op 25 mei in de Avenue in Breda het congrestival ‘Proud to be ashamed’. Verschillende sprekers, kunstenaars en muzikanten helpen zo het taboe op schaamte te doorbreken. -
PREMIUM
Doorbraak in overleg omwonenden vliegbasis en Defensie: harde afspraken op papier
GILZE-RIJEN - Eind dit jaar liggen er harde afspraken tussen Defensie en de gemeente Gilze en Rijen over de overlast die de vliegbasis Gilze-Rijen veroorzaakt. René Peerenboom, die de gesprekken leidt en begeleidt, verwacht met dit convenant een doorbraak te maken. ,,Het is een primeur in Nederland. We zijn al aan het schrijven.”
In samenwerking met indebuurt Breda