Standwerkers kleuren de jaarmarkt in Chaam
VIDEOCHAAM - ,,U hóeft dit product niet te kopen. Als u zegt; ik woon liever in een vuil huis, mag dat wat mij betreft ook." Standwerkers, enthousiast en overtuigd van het succes van hun product zijn de smaakmakers op elke jaarmarkt. Zo ook in Chaam waar zondagmiddag zo'n 10.000 bezoekers op af komen.
Hier passeren ze zo'n 110 marktkraampjes, verschillende eet- en drankwagens, een draaimolen en achttien standwerkers in hun eigen kraam. Met name deze laatste groep doet van zich horen.
Sommige producten verkopen zichzelf op de markt. Speelgoed en snoep hebben hun eigen aantrekkingskracht. Ook de kinderpyamaverkoper doet goede zaken zonder promotie. Bij de 10-literemmers sambal oelek zal geen enkel verkooppraatje leiden tot een impulsaankoop, zo schatten we in.
Dit geldt wel voor de blaasstiften, voetencrème, raamwissers en wonderschilmachines. Grofweg zouden we de bezoekers in twee groepen kunnen verdelen. Met mensen als Hein Vermeulen aan de ene zijde, wiens vrouw net even deelgenoot wordt gemaakt van een wisserdemonstratie. ,,Nee, nee,", zegt hij. ,,Ik denk niet dat we iets gaan kopen. Ze weten het mooi te brengen, maar thuis werkt het toch nooit zoals ze het hier laten zien."
Overhalen
Aan de andere zijde van het spectrum staat Stefanie de Veld. Ze heeft zojuist al een levensechte babypop op een kussentje aangeschaft en liet zich door stofzuigermondverkoper - ,,Hoogpolig tapijt? Vindt 'ie heerlijk" - Rob Drikzwager overhalen een nieuw opzetstuk voor de stofzuiger te kopen. ,,Je weet nooit wat je tegenkomt op een markt", zegt ze.
,,Standwerker zijn is het mooiste beroep ter wereld", zegt Jan van Rooij. ,,Je bent altijd ergens anders, je ziet altijd andere mensen en het is altijd maar de vraag of je wat gaat verdienen." Op de vraag of dat laatste daadwerkelijk een voordeel is zegt hij: ,,Natuurlijk, dat is de kunst van het vak. Je moet elke dag laten zien dat je in staat bent je product aan de man te brengen." Van Rooij staat dit jaar op de markt met siliconen reinigers 'schuurt wel, krast niet'
Bijzonder schilmesje
Jaarlijks is er in Chaam een prijs voor de beste standwerker. Dit jaar bestond de jury uit een afvaardiging van de ZLTO. Zij riepen Marc de Meijer, verkoper van een bijzonder schilmesje uit tot winnaar. Deze Belg ging er vorig jaar ook al met de eerste prijs vandoor in Chaam. De winnaar ontvangt de eeuwige roem, een wisseltrofee en een mooi bierpakket.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Alles werd afgewimpeld, maar dit evenement mag wel doorgaan in De Schroef, waarom?
Zundert -
PREMIUMWaarvan Akte
Met kneepjes passen we zijn testament aan, drie dagen later krijg ik bericht van zijn overlijden
Wat als een cliënt nog helder van geest is, maar niet kan praten? Deze notaris lost het op met kneepjes in de hand. Een kneepje is 'ja’, twee kneepjes ‘nee’. Elke week tekent journalist Johan Nebbeling waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk op in deze rubriek. -
PREMIUM
Lopers genoeg voor de avondvierdaagse, maar hoe krijg je de broodnodige vrijwilligers? ‘Je moet brutaal zijn’
BREDA/ROOSENDAAL - Tijdens de avondvierdaagsen is het regelen van vrijwilligers een aandachtspuntje. Zo ook in West-Brabant en Tholen, waar een dorp als Oud-Vossemeer het maar net redt, terwijl ze in Made een overvloed aan vrijwilligers hebben. Hoe kan dat?Breda -
PREMIUM
‘Krobba’ droomt met Chaam van historische promotie: ‘Wij doen niks voor hen onder’
Chaam begint morgenmiddag aan een historische nacompetitie. De derde klasse lonkt voor de oranjehemden. Martijn van den Broek hoopt dat zijn ketchupfles leeg blijft lopen. ,,Deze potjes zijn de kers op de taart.”Chaam -
PREMIUM
Huilen: teken van zwakte of genetisch bepaald? ‘Traankanaal zit lager bij mannen’
Huilen, janken, wenen, snikken en snotteren. Niks fijner dan ongecontroleerd de tranen laten stromen. Maar wat is nu de precieze functie van al die tranen? En waarom huilt de ene persoon al bij een tv-commercial en kan de ander geen traan laten op een begrafenis? Hoogleraar Ad Vingerhoets: ,,Het hormoon testosteron maakt het moeilijker om te huilen.’’
-
PREMIUM
Ouderen in belabberde toestand naar verpleeghuis: na opname volgt al snel het overlijden
Breda -
-
-
PREMIUMmet video
Trotse Hyballa over emotionele maanden: ‘We zijn echt een familie geworden, Breda denkt weer positief over NAC’
NAC-trainer Peter Hyballa spreekt van ‘realistische teleurstelling’ na de uitschakeling van zijn ploeg in de play-offs. Het seizoen eindigde in de halve finale, de gepassioneerde trainer blikt terug op de wedstrijd en het bijzondere halfjaar onder zijn leiding.Breda -
PREMIUMEnergierekening
Frank: ‘De elektrische auto verbruikt per maand net zoveel als ons huis in de wintermaanden’
Frank Deleij (44) uit Alphen aan den Rijn investeerde flink en ging van het gas af: ,,Het geeft soms bijna een soort schuldgevoel.’’ Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander.