Eindhovense vaatchirurg: Tabaksfabrikanten zijn massamoordenaars
EINDHOVEN - De Eindhovense vaatchirurg Joep Teijink hoopt dat de verkoop van tabak wordt verboden en dat de directies van fabrikanten celstraf krijgen.
"Tabaksfabrikanten zijn de grootste criminelen die er zijn. Het zijn massamoordenaars." Dat zegt vaatchirurg Joep Teijink, verbonden aan het Catharina Ziekenhuis Eindhoven.
Donderdag moet duidelijk worden wat het Openbaar Ministerie doet met de aanklacht die advocate Bénédicte Ficq heeft ingediend tegen vier Nederlandse tabaksfabrikanten namens tal van medische verenigingen, instellingen en vakbladen. De aanklacht trekt internationaal veel aandacht.
Rokers zijn niet schuldig, zij zijn verslaafd gemaakt
Teijink schaarde zich achter de aangifte namens de stichting ClaudicatioNet, waarvan hij voorzitter is. Deze stichting komt op voor de circa 800.000 Nederlanders die lijden aan vaatziekten, zoals etalagebenen en ischemie. Rokers hebben een vijf maal grotere kans op deze ziekten. Bij de stichting zijn ruim achttienhonderd fysiotherapeuten aangesloten die zijn gespecialiseerd in het behandelen van deze patiënten.
"Rokers zijn niet schuldig, zij zijn verslaafd gemaakt", zegt Teijink. "Het gaat er niet om dat we de huidige rokers dwars willen zitten. Die zijn verslaafd gemaakt als puber, in de tijd dat nog niet alle bouten en moeren van hun brein goed waren aangedraaid. Het gaat om de generaties die na ons komen. Aan sigaretten worden honderden stoffen toegevoegd om tabak meer verslavend te maken."
Strafbaar
Het gaat bij deze zaak niet om schadevergoeding voor mensen die door roken ziek zijn geworden, benadrukt Teijink. ,,Ik zou graag zien dat de tabaksindustrie strafbaar wordt gesteld, dat de directeuren gevangenisstraf krijgen en dat de verkoop van tabak wordt verboden." Volgens hem overtreden de fabrikanten de wet met de productie van 'sjoemelsigaretten'. Die zorgen ervoor dat rokers twee tot driemaal hogere concentraties van kankerverwekkende stoffen binnenkrijgen dan wat tijdens laboratoriumtests wordt gemeten.
In Nederland roken vier miljoen mensen, dat is een kwart van de bevolking. Dat leidt jaarlijks tot rond de twintigduizend sterfgevallen, vooral als gevolg van hart- en vaatziekten en kanker. Maandag schaarden de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie (NVVC) en de Koninklijke Nederlands Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (KNMT) zich ook achter de aanklacht.
De vereniging van tabaksfabrikanten VNK zegt er vertrouwen in te hebben dat het OM de klacht naast zich neerlegt omdat de aangesloten bedrijven zich aan de wet houden. Volgens de VNK is verkoop van een legaal product geen misdaad.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
‘Bah, lust ik niet!’: deze strategie moedigt kieskeurig etertje aan tot proeven
Aan menig keukentafel is het iedere avond een strijd: ouders hebben hun uiterste best gedaan een gezonde maaltijd met groente te bereiden, maar kindlief weigert ook maar een hapje te proeven. Hoe zorg je dat je kind later meer lust dan patat en pannenkoeken? Onderzoekers van Maastricht University bestuderen het en kwamen onlangs tot een interessante ontdekking. -
Vrouw aangehouden tijdens verkeerscontrole in Breda: bleek nog gevangenisstraf open te hebben staan
BREDA - Een opvallende aanhouding tijdens een verkeerscontrole aan de Rat Verleghstraat in Breda vrijdag: een vrouw bleek nog een gevangenisstraf open te hebben staan van 118 dagen, toen agenten haar voertuig controleerden.Breda -
PREMIUMZaterdag 3C
Zwaluwe komt in slotfase tekort tegen koploper IFC, De Fendert gelooft er niet meer in
Zwaluwe had het er op staan om koploper IFC een hak te zetten. Het team van trainer Jack Beusenberg was strijdvaardig, maar moest in de slotfase toch het hoofd buigen. De Fendert kreeg bij Rhoon een oorwassing en ging met een 5-0 nederlaag huiswaarts.Klundert, Fijnaart, Lage Zwaluwe, Zevenbergen -
PREMIUMEnergierekening
Laura: ‘We willen tot ons pensioen hier wonen, dus maandlasten zo laag mogelijk krijgen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Laura Baas (32) uit Siddeburen in Groningen. -
PREMIUM
Theatermaker Ruth Bruyneel wint met DEVICKY. stimuleringsprijs De Troffel
Ruth Bruyneel (36) uit Antwerpen ontving deze week De Troffel, de jaarlijkse stimuleringsprijs van Festival Cement in Den Bosch. 7500 euro voor het beste concept voor een theatervoorstelling, performance of tekst van een beginnend maker. De titel: DEVICKY. (wax the pain away).'s-Hertogenbosch
-
Breda opent jacht op verkeershufter: ‘Voor deze aso’s is geen ruimte’
BREDA - Breda gaat verkeershufters aanpakken. De gemeente onderzoekt welke maatregelen ze kan treffen tegen overlastgevende weggebruikers.Breda -
-
-
eigen tuin eerst
Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus
Zevenblad. Als dat in je tuin groeit ben je niet blij. Het woekert als een gek. Zo kom je er vanaf volgens tuingoeroe Romke van de Kaa. -
PREMIUMZaterdag 3B
Koploper MOC’17 blijft steken op 0-0, Kogelvangers redt punt dankzij opvallende invaller
Kogelvangers sleepte na een slechte start bij Den Bommel alsnog een 3-3 gelijkspel uit het vuur, mede dankzij twee treffers van de jonge invaller Tim van der Stel. Tholense Boys en MOC’17 deelden de punten: 0-0.Bergen op Zoom, Willemstad
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer