Vliegtickets fors duurder door tariefexplosie Schiphol
Schiphol houdt vast aan een forse verhoging van zijn tarieven, waardoor vliegtickets de komende jaren flink duurder worden. De luchthaven heeft de aanvankelijke verhoging wel naar beneden bijgesteld, maar dat vinden de maatschappijen volstrekt onvoldoende.
Schiphol wil de havengelden de komende drie jaar met 37 procent verhogen. Dat betekent dat de kosten voor een vliegticket flink zullen stijgen. Per passagier moeten maatschappijen in 2024 38 euro havengelden betalen, 10 euro meer dan nu. Voor overstappende reizigers stijgen de tarieven van 13,50 naar 18,50 euro.
Volgens de luchthaven is het onvermijdelijk dat de vliegmaatschappijen meebetalen aan de enorme coronaverliezen. ,,We hebben tijdens de pandemie 1,6 miljard euro verloren, waarvan 1,2 miljard aan havengelden”, zegt financieel topman Robert Carsouw.
42 procent omhoog
Aanvankelijk wilde de luchthaven tussen 2022 en 2025 de havengelden met 42 procent verhogen. Dat is na felle kritiek van de maatschappijen verlaagd. ,,Wij vragen nu 318 miljoen euro bijdrage aan de maatschappijen. Dat is een kwart van de gederfde havengelden. Dat vinden we redelijk.”
Volgens de topman is het onmogelijk dat Schiphol alle verliezen op zich neemt. ,,Wij mogen van de wet in goede tijden geen winst maken uit havengelden. Dat betekent dat we in slechte tijden eigenlijk geen verlies kunnen accepteren. Vanwege de uitzonderlijke situatie doen we dat toch.”
Volgens de maatschappijen is de ‘geste’ volstrekt onvoldoende. Volgens brancheorganisatie Barin komen de coronaverliezen van Schiphol per saldo voor bijna driekwart voor rekening van de vliegbedrijven. ,,Ik begrijp niet dat de cfo van Schiphol tot een andere rekensom komt”, zegt voorzitter Marnix Fruitema van Barin, de branchevereniging van luchtvaartmaatschappijen.
Uit de markt prijzen
Hij wijst op de miljoeneninkomsten uit vastgoed en de verkoop van aandelen in het Franse ADP, die Schiphol voor zichzelf houdt. De luchthaven prijst zich hiermee uit de markt, volgens Fruitema. ,,In de rest van Europa gaan de tarieven tussen de 0 en 5 procent omhoog, op Schiphol 37 procent. Terwijl we hier juist competitief moeten blijven, omdat de aantrekkingskracht van Schiphol minder is dan die van Londen, Frankfurt of Parijs.”
Toezichthouder ACM zal zich over het tariefvoorstel en de bezwaren van de maatschappijen buigen. Voor het einde van het jaar volgt daarover een uitspraak. De nieuwe tarieven gaan op 1 april in.
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Luister ook naar onze podcast Geld Dichtbij:
Bekijk hier al onze video’s over de economie:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
de zaak x
Sophie ging naar een healer die haar moest helpen, maar werd door hem verkracht
Den Haag -
PREMIUM
Wat doe je met je placenta? Anne en Ilja maken er een beeldje van
De moederkoek wordt het ook wel genoemd: de placenta, het o zo belangrijke orgaan in de baarmoeder tijdens de zwangerschap. De een gooit het gelijk weg, de ander begraaft het of laat er pillen van maken, maar Anne Yntema-Ordelman en Ilja de Vos doen er iets heel anders mee. ,,Het is het orgaan dat mij moeder heeft gemaakt.”Oud-Beijerland -
Vliegmaatschappijen komen in opstand tegen tariefstijging Schiphol
Luchtvaartmaatschappijen op Schiphol komen in opstand tegen de tariefstijging die de vliegveldmonopolist de komende jaren in petto heeft. Schiphol wil haar coronaverliezen omslaan over de vliegbedrijven, maar die zitten zelf diep in de problemen. Bovendien worden de vliegtickets daardoor duurder. -
1
Vraag naar tweedehands dieselauto’s stijgt: dit is de reden
Gebruikte diesels zijn weer meer in trek, zo blijkt uit cijfers die het moederbedrijf van verkoopsites Autotrack en Gaspedaal vrijgeeft. De toenemende populariteit van tweedehands dieselauto’s hangt zeer waarschijnlijk samen met het groeiende prijsverschil tussen de benzine- en dieselprijzen. -
PREMIUM
Zo ben je de buxusmot te slim af: ‘Timing van de behandeling is cruciaal’
Buxusliefhebbers, let op, de rupsen van de buxusmot zijn al volop aan de vraat. Rond deze tijd verpoppen ze tot mot, met een nieuwe generatie tot gevolg. Ingrijpen is de boodschap! Hoe roep je de plaag een halt toe en houd je je geliefde planten gezond? Tuinexpert Laurence Machiels weet raad: ,,Een feromoonval lokt de mannetjes en kan voorkomen dat de buxusmotten paren.’’
-
PREMIUMMet video
‘Op Tinder staat dat ik aseksueel ben, maar soms beginnen ze alsnog aan me te friemelen’
-
-
-
PREMIUM
20.000 euro boete dreigt voor Bruno (74) en Marianne (73): hun volkstuintje is een puinhoop
Een boete van 20.000 euro hangt als een donderwolk boven Bruno (74) en Marianne Tidu (73). De twee moeten hun volkstuintje opruimen vanwege de ‘uitstraling’. Het is er een puinhoop, betoogde de gemeente Enschede bij de Raad van State. Het raakt de Tidu’s hard. „We doen niks verkeerd.”Enschede -
PREMIUMkinderrechters
‘Tegen vechtscheidende ouders moet vaker gezegd worden: kappen nou, je zit je kind kapot te maken’
Ze krijgen al jaren de meest schrijnende vechtscheidingen voor hun neus en moeten aanzien hoe kinderen daaronder lijden. Kinderrechters Peter Björn Martens en Marjolein Rietbergen willen ouders een spiegel voorhouden en leggen uit waarom. ,,De vader en moeder huilden toen ze hoorden wat hun dochter had gezegd.”
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer