Pasgeboren pandaatje voor het eerst naar buiten in Artis
In die Amsterdamse dierentuin Artis is een pasgeboren kleine panda-jong voor het eerst naar buiten gegaan. Geheel zelfstandig was de trip niet: moeder droeg het jong aan haar nekvel door het verblijf. Volgens Artis doet de moeder dit zodat het dier al aan haar nieuwe omgeving kan wennen.
Het jong, een vrouwtje, is een zogeheten ‘kleine panda, rode panda of katbeer’ en heet officieel Ailurus fulgens, wat ‘vuurkleurige kat’ betekent. Een kat is het echter niet, en ook de vuurrode kleur heeft het negen weken oude jong nog niet. Ze is nu vooral rossig. Later zal haar vacht net zo’n kenmerkende rode kleur krijgen als die van haar ouders. Er leven nu drie kleine panda’s in Artis; vader, moeder en het jong.
De kleine panda werd negen weken geleden geboren, maar zat tot nu in het nest. Het is voor het eerst sinds vijf jaar dat de kleine panda's in Artis een jong hebben gekregen. Lang zijn kleine panda’s niet zwanger: ze hebben een draagtijd van ongeveer vierenhalve maand, waarna ze één tot vier jongen werpen. Na 12 maanden zijn de jongen volgroeid, vurig rood van kleur en hebben ze een pluimstaart tot wel 50 cm lang.
Schattig
Kleine panda’s leven voornamelijk in bomen. Wanneer ze uit een boom klimmen, doen ze dat op een onverwachte manier, namelijk met hun kop naar beneden. Door hun wollige vacht, grote staart en brede kop, zien ze er erg schattig uit.
Toch hebben ze scherpe klauwen en tanden, het blijven immers roofdieren. Ze eten vooral fruit, insecten en eieren maar ook, zoals een echte panda betaamt, een hele hoop bamboe. Kleine panda’s maken niet vaak geluid, maar kunnen wel verschillende geluiden produceren. Het geluid dat de dieren in de paartijd maken, wordt ‘twitteren’ genoemd.
Leefgebied
Kleine panda’s leven oorspronkelijk in de Himalaya tussen de 1.500 en 4.000 meter hoogte, in een gebied dat reikt van Nepal tot diep in China. In dat enorme gebied leven naar schatting slechts 2.500 tot 10.000 kleine panda’s.
Bossen met bamboe zijn essentieel voor het voortbestaan van deze soort. Artis steunt daarom een lokaal natuurbehoudproject in Noordoost-Nepal, het Forest Guardian Programma, bij het inzetten van bosbeschermers. Ook wordt de plaatselijke bevolking betrokken bij het project. Zo wordt onder meer gezorgd voor efficiëntere houtovens zodat de bevolking minder hout nodig heeft voor het koken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Geheim rapport: ProRail blokkeerde variant waarbij Eurostar in 2024 wél grotendeels blijft rijden
-
PREMIUM
Heidi en Yvonne overleefden pontdrama: ‘Je hoorde onder water de paniek’
Wat de jaarlijkse schoonmaak van een natuurgebied moest worden, liep uit op een drama. Het pontje sloeg om, waardoor minstens tien mensen in het water en onder het veer terecht kwamen. Slachtoffers Heidi en Yvonne blikken nu voor het eerst terug op het ongeluk. ,,Toen ik mijn ogen open deed, zag ik alleen gelig water’’.Zuidland, Rotterdam -
PREMIUMEnergierekening
Frank: ‘De elektrische auto verbruikt per maand net zoveel als ons huis in de wintermaanden’
Frank Deleij (44) uit Alphen aan den Rijn investeerde flink en ging van het gas af: ,,Het geeft soms bijna een soort schuldgevoel.’’ Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
met video
Warm en zonnig komende week: kans(je) op eerste tropische dag van het jaar
Er is zomers weer in aantocht. De temperaturen lopen de komende dagen naar verwachting op. Tegen het einde van komende de week kan het zelfs tropisch warm worden, al is de kans daarop nog niet héél groot: zo'n 10 procent. Maar met 24 tot 28 graden wordt het na woensdag hoe dan ook een stuk warmer. -
PREMIUM
Huilen: teken van zwakte of genetisch bepaald? ‘Traankanaal zit lager bij mannen’
Huilen, janken, wenen, snikken en snotteren. Niks fijner dan ongecontroleerd de tranen laten stromen. Maar wat is nu de precieze functie van al die tranen? En waarom huilt de ene persoon al bij een tv-commercial en kan de ander geen traan laten op een begrafenis? Hoogleraar Ad Vingerhoets: ,,Het hormoon testosteron maakt het moeilijker om te huilen.’’
-
PREMIUMWaarvan Akte
Met kneepjes passen we zijn testament aan, drie dagen later krijg ik bericht van zijn overlijden
-
-
-
PREMIUM
Koos en Jolentha spelen uitvaartliedjes eerst voor de patiënt: ‘Zo zijn ze op hun eigen begrafenis’
Getuige zijn van je eigen begrafenis: het kan dankzij het muzikale duo Koos Sekreve en Jolentha Zaat. Ze komen langs in het hospice om voor patiënten de nummers te zingen die op hun uitvaart ook te horen zullen zijn. En dat is spannender dan optreden op een begrafenis, merken ze. ,,Een vader begon met zijn huilende dochter te knuffelen. Dat was wel een dingetje.”Westland -
Pandatweeling geboren in België
In het Belgische dierenpark Pairi Daiza is een reuzenpandatweeling geboren. De dierentuin, 40 kilometer ten zuidwesten van Brussel, heeft op Facebook gemeld dat pandamama Hao Hao het leven heeft geschonken aan een in goede gezondheid verkerende tweeling.