Onderzoek naar herkomst Nederlandse coronahamsters in Hongkong: ‘We doen ons best’
updateDe Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) gaat de herkomstadressen traceren van de met corona besmette hamsters uit Nederland die in Hongkong moeten worden afgemaakt.
Afgelopen weekend bleek de eigenaresse van een dierenwinkel in de Chinese stad besmet met de deltavariant van het coronavirus. Terwijl Hongkong eigenlijk al maanden geen last meer had van deltabesmettingen.
Doen ons best
Nadat bij de bewuste knaagdierwinkel vervolgens 11 dieren positief testten op corona, rees het vermoeden dat uit Nederland geïmporteerde hamsters verantwoordelijk waren. De twee ladingen Hollandse hamsters werden op 22 december en 7 januari vanuit Nederland vervoerd, bevestigt het Nederlandse ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) aan deze site.
,,Maar het is nog niet duidelijk of de hamsters de besmetting in Nederland hebben opgelopen, tijdens het vervoer of in Hongkong”, aldus het LNV. De Voedsel- en Warenautoriteit zal nagaan waar de hamsters vandaan komen. Volgens Chinese media waren de twee hamsterladingen van hetzelfde Nederlandse bedrijf.
,,Of in dit geval een hamster een persoon besmet heeft of een persoon een hamster, zullen we waarschijnlijk nooit zeker weten”, voegt het LNV toe. ,,Die volgorde is namelijk zeer lastig te achterhalen. Maar we doen ons best daar achter te komen.”
RIVM
Het ministerie zegt de berichten over de hamsters te hebben gelezen en in nauw contact te staan met de autoriteiten in Hongkong. ,,Daarbij is ook het RIVM betrokken.” Het is bekend dat sommige huisdieren, zoals katten, fretten en ook hamsters, corona kunnen oplopen. ,,Het lijkt in ieder geval maar erg weinig voor te komen dat dieren ook mensen besmetten.”
Photoshop
Sinds het nieuws is er een invoerverbod voor kleine huisdieren en geldt in Hongkong het advies om onlangs aangeschafte hamsters in te leveren voor ruiming. Zeker 150 klanten die laatst een hamster in huis hebben gehaald, moeten in quarantaine. Het is volgens de lokale overheid aannemelijk dat het virus dit keer oversprong van dier op mens.
Op sociale media leidt het verplicht doden van zo'n 2000 hamsters tot beroering. De Washington Post schrijft zelfs over behendige fotobewerkers in Hongkong die de datum op aankoopbewijzen willen vervalsen. Zodat het lijkt alsof de eigenaar de hamster al veel langer in huis heeft.
Kijk hier onze video's over de coronacrisis:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
met video
Zomerweer maakt plaats voor frisse wind, plensbuien en onweer
Na een zonnige zondag verandert het weer. Morgen krijgen we te maken met stevige buien, met kans op donder en bliksem. Vanaf morgenavond steekt een frisse wind op. -
Hamsters uit Nederland testen in Hongkong positief op deltavariant
In een dierenwinkel in Hongkong zijn met corona besmette hamsters ontdekt nadat de eigenaresse klachten kreeg. De dieren waren uit Nederland geïmporteerd. -
PREMIUM
Feestje in Utrechtse flat eindigt catastrofaal: 22-jarige Jacky werd verstikt door mede-feestgangers
De dood van FC Utrecht-fan Jacky Vermeulen is volgens het Openbaar Ministerie het gevolg van een misdrijf. Een 24-jarige Utrechter en een 27-jarige Woerdenaar worden vervolgd wegens dood door schuld. Twee jaar geleden ging het vreselijk mis op een uit de hand gelopen (lachgas)party in een Overvechtse flat. -
Coronabesmettingen op nóg vier nertsenbedrijven
Onderzoek heeft op nog vier nertsenbedrijven besmettingen met het coronavirus aan het licht gebracht. In totaal is het virus nu op dertien bedrijven vastgesteld, melden de ministers Hugo de Jonge (Volksgezondheid) en Carola Schouten (Landbouw) aan de Tweede Kamer, vooruitlopend op het debat dat morgen wordt gehouden. -
MET VIDEO
Arrestatie op treinstation Leiden, perrons weer vrijgegeven door politie
De politie heeft een persoon opgepakt na een melding van een verdacht persoon met een wapen in een trein. De perrons op station Leiden Centraal werden uit voorzorg leeggehaald voor de politieactie. Er is geen wapen aangetroffen bij de verdachte.
-
PREMIUMVijf vragen
Waarom sommige mensen grof geld over hebben voor een digitaal eigendomsbewijs
Wereldwijd schaffen steeds meer mensen NFT's aan. Dit zijn unieke, digitale eigendomsbewijzen, vaak aangeschaft met cryptomunten. En ze zijn al lang veel meer dan kunstwerken of kattenplaatjes. Waarom zou je ze kopen en wat zijn de risico's? Vijf vragen over NFT’s. -
Hoeveel minuten pauze mag je nemen op een werkdag?
Even een rondje wandelen, een broodje eten of snel het nieuws checken op je telefoon; werknemers hebben recht op pauze, maar hoe zit het precies? Mag je zomaar pauze nemen en krijg je dan doorbetaald? Experts beantwoorden zes veelgestelde vragen over het recht op pauze. -
PREMIUM
Is een video echt of een deepfake? Zo kun je het zien
De politie zette er deze week een in om de dader van een cold case-moord op te sporen: een deepfake-video. Daarmee kun je mensen van alles laten zeggen of laten doen. Maar dat brengt risico’s met zich mee. Hoe herken je zulke nepfilmpjes?