Nederlands straatvoetbalicoon werd vroeger gepest: ‘Ik zag een manwijf in de spiegel’
videoDe koningin van het straatvoetbal, de Amsterdamse Roxanne Hehakaija, is vroeger gepest omdat zij als jong meisje aan de sport deed. Dat bekent de internationaal geroemde voetbalster in de serie Fit met Arie op deze site. Hehakaija werd door leeftijdsgenoten uitgelachen en uitgemaakt voor ‘manwijf’. ,,Dat is het beeld waar ik tot op de dag van vandaag nog weleens last van heb.”
De 35-jarige Roxanne Hehakaija is een van de beste straatvoetballers ter wereld en vergaarde internationale bekendheid door als eerste vrouw toe te treden tot het befaamde straatvoetbalgezelschap Street Legends, met onder anderen Jermaine Vanenburg en Edgar Davids in de gelederen. Met hen reisde ze van Londen tot Nairobi om demonstraties te geven en wedstrijden te spelen.
Vroeger had Hehakaija, beter bekend als Rocky, het aanzienlijk minder makkelijk. Het feit dat ze continu met straatvoetbal bezig was, zorgde in haar omgeving voor wisselende reacties. ,,Vroeger zeiden mensen tegen mij: ‘hey manwijf, ben je nou een meisje of een jongen?’ Ik was daardoor heel onzeker. Ik zag een manwijf in de spiegel.”
Rocky heeft hier tot op de dag van vandaag last van, al probeert ze er nu alles aan te doen om zichzelf zelfverzekerdheid mee te geven. Hiermee wil Rocky laten zien dat zij meer is dan een goede straatvoetbalster. ,,Ik liet me niet op mijn kop zitten. Ik liet ook mijn voeten spreken. Ik ben wel een manwijf dat jou een panna geeft, dus ik laat het ook zien.”
‘Voetbal is mijn paspoort’
Tegenwoordig zet Hehakaija zich in voor kansarme jongeren in landen als Curaçao en Brazilië - met de kracht van straatvoetbal. ,,Voetbal is mijn paspoort, mijn Google Translate, het is alles”, vertelt ze glunderend aan Arie Boomsma. ,,Overal waar ik ga, neem ik mijn bal mee. De magie rondom het doen van straatvoetbaltrucjes, die kan ik altijd en overal inzetten.”
Met haar unieke voetbalskills en sterke boodschap voor vrouwenemancipatie in het voetbal inspireert de Amsterdamse veel sportliefhebbers. In 2017 werd Rocky zelfs door de Britse omroep BBC opgenomen in de ‘BBC 100 Women’: een lijst met honderd innovatieve en inspirerende vrouwen van over de hele wereld.
Ik liet mijn voeten spreken. Ik ben wel een manwijf dat jou een panna geeft
Voetbalschoenen aan de wilgen
Rocky schopte het vroeger tot Jong Oranje, maar werd op haar 22ste medisch afgekeurd vanwege een ernstige knieblessure. In plaats van bij de pakken neer te zitten, richtte Hehakaija samen met Philip Veldhuis de stichting Favela Street op. Hiermee hoopt ze jongeren ‘met de voet aan de bal een betere kans te geven in hun leven en het beste uit zichzelf te laten halen’.
De Amsterdamse Edward van Gils, een wereldwijd bekend grondlegger van het straatvoetbal, raadde de gamemakers van EA Sports aan hun pijlen te richten op Rocky als een van de ‘straatvoetbalpioniers’ voor de nieuwe FIFA-game. ,,Toen ging het balletje rollen”, lacht Hehakaija. ,,In januari is een team langsgekomen met een soort scanapparaat om mijn skills vast te leggen, dat was een toffe ervaring.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Waarom zoenen gezond is: ‘Bij een zoen gaan 1 miljard bacteriën van de ene naar de andere mond’
Vandaag is het Wereld Kusdag. Gezondheidsjournalist Tijn Elferink schreef het boek Kusje erop, de waarheid achter 70 gezondheidsmythes. Wat is er waar van: ‘zoen in het rond, dan word je gezond?’ -
PREMIUM
Bejaarde (78) met bruut geweld verkracht, verdachte: ‘Ik ben gigolo, het was betaalde seks’
Een 78-jarige vrouw werd afgelopen januari in haar woning bruut verkracht en met zo veel geweld mishandeld dat ze het ternauwernood overleefde. De verdachte die voor het gruwelijke misdrijf vastzit, zegt dat hij gigolo is en een seksafspraak met het slachtoffer had. Hij wordt in het Pieter Baan Centrum onderzocht. -
PREMIUM
Amazon Nederland ‘obsessief bezig met wensen klant', maar is bol.com nog niet voorbijgestreefd
Toen Amazon de Nederlandse markt betrad, werd zo ongeveer het einde van de andere Nederlandse webwinkels voorspeld. Maar twee jaar later blijkt dat het Amerikaanse bedrijf bol.com nog niet van de troon heeft kunnen stoten. Maakt de baas zich zorgen? -
PREMIUM
Samen slapen met je baby of kind: ‘Als je zoon van 16 verdrietig is, waarom niet?’
Veel ouders doen het: met hun baby in bed slapen. Uit gewoonte, voor de gezelligheid en vooral ook uit gemak. Toch wordt het afgeraden door de JGZ, VeiligheidNL en internationale organisaties. Pedagoog Philippe Noens geeft zijn professionele mening: ,,Er bestaat geen hard, wetenschappelijk bewijs tégen, noch vóór samen slapen.” -
PREMIUMinterview
Advocaten Nabil B.: ‘Zorg dat wij niet vermoord worden omdat we ons werk doen’
Hun werk voor kroongetuige Nabil B. ging verder na de moord op vriend en collega Peter R. de Vries. De één vindt hen heldhaftig, de ander mijdt hen liever. Advocaten Peter Schouten en Onno de Jong over hun veiligheid én een toekomst die ‘hoogst onzeker’ is.
-
WhatsApp wil laten verbergen of je online bent
Een nieuwe functie in WhatsApp moet het mogelijk maken je online status te verbergen, zodat vrienden niet kunnen zien of je de app open hebt staan. -
Politie deelt 200 boetes uit voor boerenblokkades op maandag, minstens zeven aanhoudingen
Bij de boerenprotestacties op maandag zijn tot dusver zo’n tweehonderd boetes uitgedeeld, met name aan mensen die op de snelweg reden met trekkers. Dat zei politiecommandant Willem Woelders bij talkshow Op1. Ook zijn er zeker zeven mensen aangehouden bij blokkades van distributiecentra in Friesland. -
Fit met Arie Boomsma
Arie Boomsma: Ik lig iedere avond om tien uur in bed
Gezin, tv-carrière en drie sportscholen: tijd moet een schaars goed zijn voor Arie Boomsma. En dan heeft hij op donderdag nog vrij ook. Wat kunnen wij van hem leren? In zijn serie FIT... met Arie Boomsma interviewt hij zes BN’ers over hun sportroutines. Van rapper Willem de Bruin tot wetenschapper Erik Scherder.