Luchtmacht scheert laag met F-16's over dierentuin Wildlands, burgemeester Emmen woedend
Mens en dier schrokken zich gisteren een ongeluk toen F-16's op minder dan honderd meter hoogte over dierentuin Wildlands in Emmen scheerden. Volgens de luchtmacht gaat het om belangrijke oefenvluchten voor een prestigieuze instructeursopleiding.
Onverantwoord noemt Eric van Oosterhout, burgervader van Emmen, de laagvliegende straaljagers boven zijn stad en Wildlands. ,,Ik snap dat de Koninklijke Luchtmacht moet oefenen, maar met straaljagers heel laag over een drukbezochte dierentuin vliegen, is onverantwoord,” schrijft hij op Twitter.
Zijn ergernis wordt door inwoners van Emmen en Drenthe breed gedeeld. ,,Defensie doet wat ze wil”, foetert Johan Roland. ,,De luchtmacht moet oefenen, maar niet op 20 meter boven bewoonde gebieden. Dit is ronduit asociaal en moet stoppen.” Twitteraar Eddechien heeft een klacht ingediend. ,,Ze vlogen ontzettend laag over mijn huis. Nu heb ik een piep in mijn oor.”
Spijtig
De Koninklijke Luchtmacht zegt de overlast te betreuren en noemt die spijtig. ,,We proberen uiteraard overlast zoveel mogelijk te vermijden en hebben begrip voor burgemeester Eric van Oosterhout”, vertelt Jayme Tol, woordvoerder van vliegbasis Leeuwarden.
De F-16's vlogen overigens op circa 80 meter hoogte over, legt hij uit, niet lager. ,,Maar als je in de dierentuin naar de tijgers zit te kijken en uit het niets F-16's ziet en hoort overvliegen, dan lijkt het al snel alsof onze straaljagers op slechts twintig meter overvliegen,” erkent Tol.
Lees door onder de tweet
Hij beklemtoont het enorme belang van de laagvliegende F-16's voor Defensie. ,,De oefeningen vinden plaats in het kader van onze Weapon Instructor Course, waarbij onze meest talentvolle vliegers en die van België en Noorwegen worden opgeleid in tactieken, wapensystemen en luchtgevechten. Zij bepalen op onze missies in Irak, Syrië en Afghanistan onze tactiek. Voor ons is dat zeer belangrijk, we investeren daar veel in.”
Terughoudend
In het eerste blok van eind mei tot medio juli trainden de piloten luchtgevechten op de Noordzee. ,,In het tweede blok dat deze maand van start ging oefenen we met gronddoelen,” zegt woordvoerder Tol. ,,We simuleren dan hoe je met het boordkanon doelen uit kunt schakelen. Het is daarvoor nodig om uit alle richtingen laag aan te komen vliegen.”
Lees door onder de foto
Normaliter doet de Koninklijke Luchtmacht dat op oefenterreinen de Vliehors op Vlieland en bij het Groningse Lauwersoog (Marnewaard). ,,We hebben echter soms meer gebieden nodig om te oefenen. Een van de weinige plekken waar dat kan is boven Emmen. Daar mogen we al vanouds laag vliegen.”
De Koninklijke Luchtmacht zegt zeer terughoudend te zijn met de vluchten. ,,Enkele jaren terug deden we dat op talloze dagen, dit jaar alleen donderdag en vandaag.” Hij erkent dat er een aantal klachten is ontvangen. ,,We kunnen ons dat goed voorstellen, zo'n straaljager maakt veel geluid voor wie dat niet gewend is.”
Dierenarts
Desalniettemin belooft Defensie de oefeningen te evalueren en te kijken of de Emmense dierentuin een volgende keer kan worden overgeslagen. Ook is contact gezocht met de dierenarts van Wildlands. ,,We zijn met hem in gesprek gegaan.” Beleid is om overlast voor burgers zoveel mogelijk te vermijden. ,,Tegelijk hebben onze gevechtspiloten over drie weken wel hun eindexamen.”
Lees door onder de tweet
Niet alle Emmenaren en Drenten balen ondertussen van de laagscherende F-16's. ,,Het zal allemaal wel, maar ik heb er in ieder geval van genoten”, reageert Brian Roeten op de tweet van burgemeester Eric van Oosterhout. ,,En onweer vinden sommige mensen en dieren ook erg eng. Dat kunnen we ook niet uit zetten. Begin je druk te maken als deze apparaten vanuit een vijandig gebied komen en er niet op gereageerd kan worden.”
F-16's
Oplettende lezers zullen zich overigens afvragen hoe het komt dat de van vliegbasis Leeuwarden afkomstige gevechtsvliegtuigen F-16's betreffen en niet F-35's. Onlangs nam vliegbasis Leeuwarden immers nog met veel fanfare afscheid van zijn laatste F-16 jachtvliegtuigen.
,,Normaal vliegen we vanaf Leeuwarden inderdaad enkel met de nieuwe F-35's”, doceert Tol. ,,Maar als Koninklijke Luchtmacht vliegen we vanaf Volkel in Brabant gewoon nog met F-16's en dat blijven we tot 2024 doen. Vandaar dat we voor onze opleiding tot wapeninstructeur ook nog gebruik maken van enkele F-16's. Tijdens de opleidingsduur vliegen er dus 'toch weer F-16's vanaf Leeuwarden.”
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Man opgepakt die op Apache-helikopter van Defensie schoot: ‘Zeer zorgelijk incident’
De Koninklijke Marechausse heeft donderdagavond een man in Apeldoorn opgepakt die een Apache-gevechtshelikopter van Defensie heeft beschoten. -
PREMIUMMet video
Statiegeld op blikjes, zo krijg je je geld terug
Na de kleine plastic flesjes zijn nu de blikjes aan de beurt. Vanaf deze week betaal je daar ook 15 cent statiegeld voor. Maar waar is dat goed voor en ook niet onbelangrijk: hoe krijg je je centjes weer terug? -
Kabinet woest: Heineken en Grolsch gaan nog weken door met blikjes zonder statiegeld
Brouwers Grolsch en Heineken halen zich de woede van het kabinet op de hals, omdat ze ook na 1 april doorgaan met het vullen van blikjes zonder statiegeld. Dat blijkt uit navraag van deze site. Daarmee overtreden zij de wet, stelt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Aangifte tegen de bedrijven dreigt. -
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras. -
PREMIUM
Michelle liet héél even haar auto draaien toen dieven toesloegen: ‘M’n man draaide zich stomverbaasd om’
Ze stonden raar te kijken: eerst Zoe Meijer in Losser en een halfuur later ook Michelle Groenhuijzen een stukje verderop in Enschede. Terwijl ze héél even hun auto’s stationair lieten draaien, werden ze onder hun neus vandaan gestolen. Vlak na elkaar in dezelfde regio: dat lijkt té toevallig, vindt ook de politie.Losser, Enschede
-
Nederlandse landmacht gaat grotendeels op in Duitse leger
Nederland en Duitsland zetten een nieuwe stap in de samenvoeging van hun strijdkrachten. De 13de Lichte Brigade uit Oirschot gaat donderdag op in de Duitse 10de Pantserdivisie. Daarmee valt dan het overgrote deel van de gevechtseenheden van de Nederlandse landmacht onder Duits bevel. -
-
-
PREMIUM
Domineeskinderen klagen hun ouders aan vanwege 29 jaar lange mishandeling: ‘Het was een hel’
Zes kinderen van een dominee uit Ouddorp hebben hem en hun moeder voor de rechter gesleept omdat ze zeggen jarenlang door hen te zijn mishandeld, onder meer door ze te slaan met een broodmes. ,,Hun leven was een hel”, zei de officier van justitie dinsdag in een regiezitting.Ouddorp -
PREMIUM
Met deze bomen heb je snel een koeler terras
De beste remedie tegen een hete zomer? Onze tuinexpert Laurence Machiels weet raad: plant nu nog bomen! Afhankelijk van de grootte van je tuin, legt ze uit welke bomen het best tot hun recht komen en welke genoeg (maar ook niet te veel) schaduw geven. ,,Strooi een mulchlaag van compost of bladaarde onder de boom, dat houdt de verdamping tegen.’’