Komende dagen ‘lichtgevend water’ te zien in de Noordzee: zeevonk
De komende periode zal er soms een mysterieus blauw licht te zien zijn in de Noordzee. Het fenomeen wordt ook wel zeevonk genoemd. Het verschijnsel wordt veroorzaakt door een algensoort die reageert op het zonnige weer.
Op zomerse dagen waarop de temperatuur boven de 25 graden uitstijgt, warmt het water langs de kust van de Noordzee snel op, wat weer kan zorgen voor een explosieve vorming van zeevonk. Als het dan donker wordt en het water (en daarmee de algen) beweegt, ontstaat er een chemische reactie waardoor de zeevonk felblauw oplicht.
Dit kun je doorgaans pas waarnemen vanaf een half uur na zonsondergang. Zodra je heel veel algen bij elkaar hebt drijven, ‘verspringt’ die chemische reactie als het ware van alg naar alg en zo kan zich een waar schouwspel van ‘lichtgevend water’ ontwikkelen.
Hotspots
Volgens WeerPlaza zijn er verschillende hotspots om zeevonk te aanschouwen. Het lichtgevend water is vooral te zien in water dat overdag weinig beweegt, want daar is de opwarming het sterkst. Denk daarbij aan aparte afwatering in stilstaand water, haventjes of sluizen die uit de wind liggen.
Zeevonk komt het meest voor in de omgeving van het Waddengebied, de Maasvlakte en de Oosterschelde in Zeeland. Ook op sommige locaties in Noord- en Zuid-Holland is het fenomeen te zien.
Bekijk hier onze video’s over het weer:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Waarom je wel en niet je huis zou moeten verhuren
Je kunt er een aardige bijverdienste aan hebben, maar het idee dat er vreemden in je bed slapen is voor jou misschien een stap te ver. De voors en tegens van je huis verhuren. -
PREMIUM
Bouw dreigt te stagneren door tekort aan zand en grind vanwege laagwater
De bouw in Nederland dreigt te stagneren door een tekort aan bouwmaterialen. Door de lage waterstand in de grote rivieren kan er onvoldoende zand en grind uit Duitsland aangevoerd worden. -
Heb jij vannacht de magische lichtende nachtwolken gezien?
Afgelopen twee nachten konden we weer genieten van magische taferelen in de lucht: lichtende nachtwolken. Rond deze tijd van het jaar is er veel kans om het zomerse weerfenomeen te aanschouwen. -
PREMIUMmet video
Veel aardbeien met slagroom en ranja, maar geen wespen: dit is het geheim van Hardrik
MANDERVEEN - Het terras van de Manderveense Aardbei wordt omschreven als het toppunt van zoetigheid. Volwassenen eten aardbeien met slagroom, kinderen drinken ranja en fristi. Van hinderlijke wespen ontbreekt elk spoor. Rara hoe kan dat? -
PREMIUM
Acute kiespijn ’s nachts? Dan kan je zomaar een flinke rit staan te wachten
Acute kiespijn of tandpijn? Tand afgebroken of een kroon eruit gevallen? Door personeelsproblemen bij spoedartsen moet je voor hulp buiten de reguliere openingstijden van de tandarts regelmatig steeds verder rijden. Het overkwam René Heus uit Apeldoorn. ,,Naar Deventer? Kan dat niet gewoon in Apeldoorn?”
-
Duurder tijdens levertijd: prijzen nieuwe auto’s blijven maar stijgen
Nieuwe auto’s zijn de afgelopen maanden rap duurder geworden, meldt dataleverancier Autotelex. Prijsverhogingen van vijf of zelfs tien procent zijn geen uitzondering en kunnen ook plaatsvinden ná het tekenen van het koopcontract. -
Burgemeester Ter Apel: ‘Voor het azc lopen nu mensen met steekwapens rond’
Voor het aanmeldcentrum in Ter Apel lopen mensen met steekwapens rond. Dat stelt burgemeester Jaap Velema van Westerwolde, die het terrein voor het azc als risicogebied heeft aangewezen. Hij wil dat het kabinet ‘de komende dagen’ met maatregelen komt die het aanmeldcentrum ontlasten. Anders komt gedeeltelijke sluiting dichterbij. -
PREMIUMasielcrisis
Opnieuw protest bij asiel-hotel in Albergen, kabinet gaat nog meer gemeenten dwingen om asielzoekers op te vangen
Bij het hotel in Albergen in de gemeente Tubbergen waar mogelijk asielzoekers worden gehuisvest, demonstreerden gisteravond opnieuw tientallen mensen. Het verliep rustig, mensen hielden bordjes omhoog met daarop: Azc nee. Tubbergen kent de twijfelachtige eer als eerste getroffen te worden door de opvang-oekaze van het kabinet.