Kaag spreekt bij rechtszaak tegen haar bedreiger: ‘Ik ben angstiger dan ik ooit ben geweest’
Straf: drie maanden celD66-fractieleider Sigrid Kaag werd ‘stil en bang’ van de dreigementen van de man die op internet zei haar te gaan vermoorden. ,,Ik ken u niet, waarom deze agressie,” zei ze vandaag als inspreker tijdens de rechtszaak tegen haar bedreiger Erik van Z. ,,Ik ben in Nederland soms angstiger dan ik ooit ben geweest.” De rechter legde Van Z., die erg zijn best deed spijt te betuigen, vanmiddag een gevangenisstraf op van vijf maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk.
Kaag sprak vanmiddag zelf in tijdens de rechtszaak tegen de man die haar bedreigde. Erik van Z. zit inmiddels 12 dagen in hechtenis. Hij heeft al een strafblad.
Kaag vertelde dat ze bang was geworden om de post te openen en de hond uit te laten. ,,Ik ken u niet en u kent mij niet, ik heb u geen kwaad gedaan.” Ze vertelde dat haar kinderen bang waren geworden om naar huis te komen. Dat het niet voor te stellen is dat dat komt door de baan van je moeder.
Kaag vertelde dat veel mensen tegen haar zeggen dat ze zich er niets van moet aantrekken, maar dat woorden wel degelijk kunnen verwonden. Ze vertelde het vreselijk te vinden dat haar kinderen niet meer naar huis durfden te komen. De de-humanisering van het publieke debat is daar de oorzaak van, zei ze. Dat is niet waar Nederland naartoe moet, zei ze. ,,We moeten het niet wegwuiven als iets wat erbij hoort. Toen ik hoorde dat de heer Van Z. in hechtenis was genomen, was ik opgelucht. Maar mijn man vroeg terecht: en wat als hij straks weer vrij is?”
Vrouwenhaat
Schuin voor haar keek Erik van Z. met gebogen hoofd voor zich uit. Hij barst van de spijt, zo probeerde hij althans te laten blijken. Hij keek geen seconde om naar Kaag die ook nog zei dat dit soort dreigementen vooral vrouwen treft met ideeën, talent en ambitie. ,,Die allemaal ontmoedigd raken door de onversneden en verlammende vrouwenhaat online.”
De 43-jarige Erik van Z. stond vanmiddag bij de Haagse politierechter terecht, omdat hij via Facebook zeer recentelijk doodsbedreigingen uitte richting Tweede Kamerlid en D66-fractieleider Sigrid Kaag en naar minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge. De man heeft geen gezin en woont in Spanje - waar hij werkt als manusje van alles in de horeca - maar zit vast in de gevangenis van Alphen.
Kaag zat vandaag enkele meters schuin achter hem. Van Z. begon vanmiddag met te zeggen dat het in een opwelling is gebeurd en dat hij zich allemaal niet realiseerde wat voor impact het zou hebben.
Hij uitte zijn woede omdat hij boos was over de kabinetsformatie. Zij woedde richting Hugo de Jonge had te maken met de coronabestrijding. Hij heeft zich niet laten vaccineren en kreeg in Spanje ook te maken met het sluiten van de horeca, waar hij zijn geld verdient.
‘Ik ga Kaag aanvallen’
Erik van Z. (42) plaatste de dreigende teksten op Facebook, op de openbare Facebookgroep van D66 in Noord-Brabant en de Facebookpagina van De Jonge. ,,Bij deze geef ik u de melding dat ik voor vanavond 24.00 uur Sigrid Kaag ga aanvallen en zo ga verwonden dat ze of dood is, of nooit meer haar functie kan uitvoeren”, schreef hij.
Twee weken eerder bedreigde hij Hugo de Jonge. ,,Vanaf morgen kunt u gerust elke seconde om u heen kijken. Ik betaal de eerste, tweede en ook de laatste kogel voor u! Ik zal er alles aan doen om dit ‘Duitse gedrag’ te stoppen. Heel Nederland knikt maar ja. Vanaf nu ben ik gestopt met knikken en onderneem ik actie!” Het was de snelheid waarmee dat allemaal online kan, zo stamelde hij vandaag in de rechtbank in Den Haag. Had hij maar 5 seconden nagedacht.
Van Z. werd anderhalve week geleden in Nederland aangehouden. Hij zei dat het allemaal niet persoonlijk bedoeld was. ,,Je schrijft het in 20 seconden en nu zitten we hier. Ik schaam me er echt heel diep voor. Ik wil mijn oprechte excuses aanbieden aan mevrouw Kaag.” De D66-politica keek met een kleine glimlach naar de rechter. De officier van justitie wees Van Z. er echter op dat hij meerdere keren tekeer was gegaan op social media en eiste 4 maanden onvoorwaardelijk cel. De rechter maakte er dus vijf van, waarvan twee voorwaardelijk.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Praat mee
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Opgepakte Zeeuws-Vlaamse vrouw werd steeds radicaler: ‘Die leugens moeten afgelopen zijn’
TERNEUZEN - De 53-jarige Zeeuws-Vlaamse vrouw die is opgepakt voor doodsbedreigingen tegen RIVM-topman Jaap van Dissel, moet woensdag voor de rechter verschijnen. Haar uitlatingen op sociale media laten zien dat zij de afgelopen maanden steeds radicaler werd. -
PREMIUMmet video
Warmtepomp wordt kleiner en minder lelijk
Nederland moet massaal aan de warmtepomp. Maar zo klein zijn ze niet, dus waar laat je zo’n ding? En waarom zien die buitenunits eruit als een koelwagen? Een kijkje op de VSK Installatiebeurs. -
PREMIUM
Europa en VS oefenen sinds de oorlog druk uit op Nederland om meer gas te leveren
Zowel Europa als de Verenigde Staten oefenen druk uit op Nederland om meer gas te leveren. Naast gas uit Groningen - tot dusver een no go - valt het oog op gas onder de Noordzee. -
PREMIUM
Berlijn, Barcelona en Marokko: zo gaat Femke (49) elk jaar gratis op vakantie
Je moet je huis netjes en schoon achterlaten voordat je vertrekt, maar dan kun je gratis vakantie vieren in het huis van een ander. Femke Breukels uit Utrecht is fanatiek huizenruiler: ,,We hebben al 10.000 euro bespaard.’’ -
PREMIUM
Zonnepanelen vallen massaal uit bij te veel opbrengst
Zeker 75.000 huishoudens met zonnepanelen op het dak kunnen regelmatig hun opgewekte zonnestroom niet terugleveren. Er is dan zó veel zonnestroom in de wijk dat de netspanning te hoog oploopt en het veiligheidssysteem de zonnepanelen uitschakelt.
-
PREMIUM
Adres van agent die ‘ze dood moeten schoppen’ online gezet door boos duo: ‘Ik ben in het echt niet zo’
‘Die man moeten ze kk doodschoppen. Adresje online gooien? Wanneer gaan we langs met een paar mensen?’ De 22-jarige Julia V. en de 35-jarige Steve G. uit Lelystad tikten het maar zo onder een Facebook-bericht over een agent uit Swifterbant. V. – die de diender persoonlijk kende – besloot er nog een schepje bovenop te doen: ze publiceerde het woonadres de agent. „Waarom, vraag ik me nu zelf ook af.” -
Mijn bevalling
Esmee krijgt kind met mannenstel: ‘Toen mijn vliezen braken, kwamen ze meteen dweilen’
Bevallen: vrouwen doen het al eeuwen en raken er nooit over uitgepraat. Bevallingen zijn prachtig, loodzwaar en veranderen je leven. In deze serie creëren ouders openheid door het eerlijke verhaal van hun bevalling te delen. Deze week: Esmee Ros zette haar kind op de wereld in een meeroudergezin. -
Update
‘Omtzigt-bedreiger’ Danny V. vrijgesproken van bedreigen Hugo de Jonge: ‘Ze zaten te dollen’
Limburger Danny V. is vandaag vrijgesproken van het bedreigen van minister Hugo de Jonge. De man die héél even ‘beroemd’ werd in Nederland als degene die zei dat hij ‘kankermongool Pieter Omtzigt ging doodslaan', stond vandaag in Maastricht opnieuw terecht, maar nu voor het met de dood bedreigen van De Jonge. Dat zou hij hebben gedaan op een filmpje dat op social media belandde. Maar de rechter sprak hem vrij omdat hij niet zou hebben geweten dat hij werd gefilmd.
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer