Gijzelnemer Apple Store is Abdel Rahman A. (27), die geregeld verward en dreigend gedrag vertoonde
De gijzelnemer uit de Apple Store aan het Leidseplein die dinsdagavond door een arrestatieteam werd aangereden nadat zijn belangrijkste gijzelaar na 5 uur was weggerend, is Abdel Rahman A., op 11 januari 1995 geboren in Amsterdam.
Hij kwam meermaals met justitie in aanraking, onder meer vanwege wapenbezit. Zijn laatste veroordeling was in mei vorig jaar. Hij kreeg toen 60 uur taakstraf, 1 maand voorwaardelijk en een contactverbod van 3 jaar voor het belagen van zijn ex-vriendin. Hij werd in die zaak vrijgesproken van het bedreigen van haar met de dood of zware mishandeling, onder meer met ‘een op een vuurwapen gelijkend voorwerp’, waarbij hij volgens justitie zijn vinger langs zijn keel had gehaald.
Pornografische berichtjes
Hij had zijn ex volgens de rechtbank ook van 1 juli 2020 tot 20 november 2020 in Amsterdam eerst geregeld en later dagelijks berichtjes gestuurd, vaak met pornografische, suggestieve, vernederende en beledigende afbeeldingen.
De rechtbank achtte in die zaak niet bewezen dat hij haar had bedreigd met appjes over ‘het verder opvoeren van de druk’, waarbij hij volgens justitie afbeeldingen van een huis zou hebben gestuurd, met de boodschap dat hij haar ‘vanaf nu alles kon maken’, dat zijn slachtoffer hoe dan ook ‘moest payen’ (betalen) en dat hij geen genoegen meer zou nemen met ‘in en leuke manier terugkrijgen’.
Volgens ingewijden vertoonde Abdel Rahman A. geregeld verward gedrag en heeft hij een voorgeschiedenis in de Amsterdamse hulpverlening.
Volgens buren heeft de gijzelnemer een Syrische vader die vaak in een scootmobiel door de buurt rijdt en al lang op het binnengevallen adres in de Spaarndammerstraat woont, maar politie en justitie willen daarover geen mededelingen doen.
Badkamers
In 2018 richtte A. op zijn huisadres bij het Westerdok een installatiebedrijf op, dat volgens gegevens van de Kamer van Koophandel was gespecialiseerd in loodgieterswerk, het installeren van energiemeters, het plaatsen van keukenapparatuur en het aanleggen of renoveren van badkamers en centrale verwarmingen. Jaarrekeningen zijn niet gedeponeerd.
Abdel Rahman A. kwam gistermiddag rond 17.30 uur de Apple Store aan het Leidseplein binnen met een semi-automatisch wapen en een pistool. Hij schoot zeker vier keer op de eerste agenten die op de melding van de overval afkwamen. Vervolgens nam hij in de winkel een 44-jarige Bulgaarse klant in een greep en zette hem een wapen op zijn hoofd. Hij hield hem vijf uur lang onder schot.
Vier anderen zaten al die tijd in doodsangst verstopt in een kast. Op de bovenverdiepingen van het Hirschgebouw, waar de Apple Store op de begane grond zit, zaten nog ongeveer 65 slachtoffers urenlang vast tot de politie ze bevrijdde. Aan het begin van de gijzeling zocht A. zelf contact met de politie. Hij eiste uiteindelijk 200 miljoen aan cryptovaluta.
Een enorme politiemacht en tal van andere gespecialiseerde eenheden wachtten urenlang op de kans om verantwoord in te grijpen. Onderhandelaars hadden contact met de gijzelnemer. Rond 22.30 uur vroeg hij via de onderhandelaar om water. Toen dat via een robot voor de deur werd bezorgd, kreeg de gijzelaar de opdracht het water te pakken. Hij speelde in de woorden van de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie Frank Paauw ‘een soort heldenrol’ door het Leidseplein op te rennen. A. rende hem achterna, waarna een lid van een arrestatieteam vol gas gaf en A. hard aanreed. Hij ligt zwaargewond in het ziekenhuis, onder zware bewaking.
Spaarndammerstraat
Een arrestatieteam deed in de nacht van dinsdag op woensdag even na middernacht een inval in het huis van A.’s vader in de Spaarndammerstraat in Amsterdam-West. Ook werd een inval gedaan in een woning in de omgeving van het Westerdok. De advocaat die Abdel Rahman A. in het verleden in meerdere zaken bijstond wil niet ingaan op de aanhouding van zijn oud-cliënt.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Hoe ontstaat MS? ‘Meeste mensen krijgen eerste verschijnselen rond hun 30ste’
-
PREMIUM
De politieonderhandelaar: ‘Ik mag veroordelen wat een gijzelnemer doet, maar over de mens vind ik niks’
Hoe zorgt de politie dat een gijzelingssituatie, zoals gisteravond op het Leidseplein, goed afloopt? Volgens voormalig politieonderhandelaar Heidi Nieboer (53), in 2002 betrokken bij de gijzeling in de Rembrandttoren, is onderhandelen altijd een kwestie van leven of dood. -
de zaak x
Lubertus slikte de verkeerde pil, en dat had een fatale afloop
Een pilletje, een snuifje: drugsgebruik lijkt bijna normaal geworden. Maar het gebruik gaat niet altijd goed. Zo slikte Lubertus de verkeerde pil. Met een fatale afloop.Bunschoten -
PREMIUMMet video1
Klushuis werd gemiddeld 111.000 euro meer waard, maar is het nu nog de moeite?
Een oud huis kopen, opknappen en vervolgens met veel winst weer doorverkopen. Dat doen onervaren klussers in het nieuwe televisieprogramma De moeite waard?!. Maar is het ‘flippen’ van een huis in deze tijd, met dalende huizenprijzen en hoge rentes, nog wel rendabel? -
PREMIUMVIDEO
Ooggetuigen gijzeldrama zaten urenlang in slechte film: ‘Blij dat iedereen het er goed heeft afgebracht’
De Amsterdammer Brian Sabajo (49) kreeg als 13-jarige jongen zelf een pistool tegen zijn hoofd tijdens een overval en maakte gisteravond vanaf zijn balkon het gijzeldrama in de Apple Store van minuut tot minuut mee. ,,Heel heftig dit. Ik ben blij dat iedereen het er goed vanaf heeft gebracht.”
-
PREMIUM
Niet meer stuntelen met pootjes van campingtafel: ‘Kampeerders vroegen direct waar ik het heb gekocht’
Wilp-Achterhoek -
-
-
PREMIUM
Geen flauw aftreksel maar echt kampioensfeest voor Ajax-vrouwen, bestuurders niet uitgenodigd
De Ajax Vrouwen kregen maandagavond uiteindelijk tóch hun welverdiende huldiging. De directie van de club was nadrukkelijk niet uitgenodigd. ‘Zij hebben van iets heel moois, iets heel lelijks gemaakt.’Amsterdam -
PREMIUM
Drukte bij de energievergelijkingssites: vast contract afsluiten of toch nog even wachten?
Drukte bij de energievergelijkingssites. Vandaag is de laatste dag dat je onder gunstige voorwaarden een vast contract kunt afsluiten. Vanaf morgen geldt de hogere opzegboete. Twee experts geven advies wat nu verstandig is om te doen: nog even wachten of toch een contract afsluiten?