Dringend meer gastgezinnen nodig voor opvang Oekraïners in Randstad: van 600 naar 2100
Er zijn dringend meer gastgezinnen nodig voor de opvang van mensen uit Oekraïne. In de Randstad-regio moeten er zeker 1500 gezinnen bijkomen die hun deuren willen openstellen. Dat meldt het Rode Kruis, dat onder de vlag van RefugeeHomeNL samen met het Leger des Heils, Vluchtelingenwerk Nederland en Takecarebnb samenwerkt aan de opvang.
Sinds februari kwamen veel Oekraïense mensen naar Nederland. Een groot aantal van hen vond een plekje in de Randstad en Eindhoven. Zeker 62 procent van alle mensen werd door RefugeeHomeNL bij een gastgezin in deze regio ondergebracht. De organisatie ‘ vangt op het moment zo’n 1200 mensen op in de Randstad-regio’, vertelt Heleen van den Berg van het Rode Kruis. Maar omdat de situatie lang voortduurt, zijn meer gastgezinnen nodig.
,,Er verblijven ook mensen in de drukbezette gemeentelijke opvang en bij particulieren thuis, zonder tussenkomst van een hulporganisatie. Het is hartverwarmend dat zij zo gastvrij zijn”, zegt Van den Berg. Maar: de vraag naar ondersteuning groeit de laatste tijd, constateert ze. ,,Want niet iedereen kan het opbrengen hiermee door te gaan.” Die mensen hebben ‘behoefte aan ondersteuning’ bij het vinden van een nieuwe plek”, legt Robert Zaal van Takecarebnb uit: ,,Want ze willen dat hun gasten goed terechtkomen.”
Zelfde regio
Daarbij willen de betrokken organisaties graag een andere plek voor de Oekraïense gasten vinden in dezelfde regio als waar zij nu wonen. Zaal: ,,Zij zijn daar voorzichtig begonnen aan een nieuw leven, gaan er naar school, maakten vrienden of hebben er een baan. Het is voor iedereen beter dat je die positieve ontwikkelingen niet doorbreekt door hen aan de andere kant van het land onder te brengen.”
Nu de winter zijn intrede heeft gedaan in Oekraïne houdt de organisatie er bovendien rekening mee dat meer vluchtelingen naar Nederland komen. En dus zijn er meer gezinnen nodig, vooral in de Randstad. ,,Dit alles maakt de oproep van RefugeeHomeNL extra urgent” zegt Van den Berg. ,,We roepen mensen die een geschikte plek hebben echt op zich te melden.”
Meer dan drie keer zoveel gezinnen nodig
In heel Nederland heeft RefugeeHomeNL tot dusver 1386 matches gemaakt, meldt het Rode Kruis. Daarmee zijn bijna 3000 mensen opgevangen. Ruim 1.200 van hen verblijven bij zo’n 600 gastgezinnen in de Randstad. Dat aantal moet volgens de organisatie zo snel mogelijk met 1500 gasthuishoudens worden verhoogd naar 2100 - 3,5 keer meer dan het huidige aantal.
Gastgezinnen melden zich aan via de website van RefugeeHomeNL. Er volgt een screeningsgesprek waarin wordt gekeken naar de geschiktheid en beschikbaarheid van het gastgezin. Het gastgezin moet daarnaast een VOG (Verklaring Omtrent Gedrag) tonen.
Bekijk hier onze video’s over de oorlog in Oekraïne:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
interview
Paniek om een dringend mailtje van de baas: waarom ons brein soms worstelt met werk
Kenniswerk is zwaar voor onze mentale gezondheid, ziet Christianne Vink, psycholoog en auteur van Het grote hoe ik werk boek. Ze ontmoet in haar praktijk werkenden die worstelen met vermoeidheid en stress, en zich tegelijkertijd moeilijk kunnen concentreren. Wat kun je daaraan doen? -
PREMIUM
‘Kattenluikje’ in ondergrondse containers: ‘Wie verzint zoiets?’
Plastic luikjes op enkelhoogte in ondergrondse containers in de binnenstad van Gorinchem zorgen voor veel verbazing. Binnenstadbewoner Niels van Zoeren houdt zijn kat voorlopig binnen. ,,Anders ligt Gijs binnen de kortste keren tussen het vuilnis.’’ -
PREMIUM
Gastgezinnen vangen vluchtelingen op: ‘Kan lastig zijn, je geeft deel van je privacy op’
Drieduizend Oekraïners koppelde Takecarebnb de afgelopen maanden aan gastgezinnen in Nederland. Het zette voor menigeen ook de deur open voor de opvang van statushouders. Deze week is de duizendste match. ,,Voor de vluchteling is dit de beste manier van inburgeren die er bestaat.” -
Treinverkeer in groot gebied rond Amsterdam twee uur vast door korte storing
Het treinverkeer rondom Amsterdam is vrijdag vanaf 10.30 uur twee uur lang ontregeld geweest door een grote sein- en wisselstoring. Na ongeveer een halfuur kon ProRail melden dat het probleem was opgelost, maar de NS had nog tot 12.30 uur nodig voor alle treinen weer op schema reden. -
‘Monumentaal gebouw in heuvellandschap’: Klimmen-Ransdaal weer meest gewaardeerde station
Het meest gewaardeerde station van Nederland is weer Klimmen-Ransdaal in Limburg, Station Lage Zwaluwe in Brabant was voor reizigers de minst favoriete locatie om op de trein te stappen. Dit blijkt uit de zogeheten Stationsbelevingsmonitor 2022, een onderzoek van I&O Research in opdracht van NS en ProRail onder 85.000 reizigers.
-
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
-
-
PREMIUM
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
Schiphol haalt alweer bakzeil: toch weer maximum aan aantal reizigers
Schiphol moet in de drukke meivakantie en zomer mogelijk toch weer een maximum instellen voor het aantal reizigers dat dagelijks kan vertrekken. Dat komt omdat de afhandelbedrijven op de luchthaven nog steeds honderden mensen tekort komen. Dit in tegenstelling tot wat Schiphol twee weken geleden nog stelde: er zou na maart geen limiet meer zijn op het dagelijkse aantal reizigers.