Politie controleert minder op de weg vanwege corona, alcoholcontroles opgeschort
De verkeerspolitie gaat minder op snelheidsovertredingen controleren nu er vanwege de coronacrisis veel minder auto's op de weg zijn. Een deel van de agenten wordt ingezet voor spoedmeldingen. Grootschalige alcoholcontroles zijn stopgezet.
De verlaging van de maximumsnelheid naar 100 kilometer per uur overdag op snelwegen viel maandag toevalligerwijs samen met het ingaan van de strenge coronamaatregelen, die het kabinet vorige week vrijdag en zondag bekendmaakte. Het gevolg: veel minder verkeer op de weg.
,,Doordat mensen thuiswerken zijn de wegen stukken leger, mensen lijken zich bovendien over het algemeen prima aan de verlaagde snelheid van 100 km/uur te houden", zegt Wendy Gehrmann, woordvoerder van de Nationale Politie. Wellicht komt dat ook doordat er geen files zijn. Ondanks een lagere toegestane snelheid zijn mensen toch eerder thuis.
Het rustige verkeersbeeld betekent dat de politie minder capaciteit nodig heeft om snelheid en verkeersgedrag te handhaven. ,,We halen daarom een deel van de onopvallende auto’s waarmee we op snelheids- en andere verkeersovertredingen controleren van de weg. De agenten kunnen we beter elders inzetten, bijvoorbeeld voor spoedmeldingen.”
Kroegen dicht
De politie zal automobilisten verder niet meer zo snel aan de kant zetten in verband met mogelijke besmetting met corona. En ook grootschalige alcoholcontroles zijn om die reden opgeschort. Nu kroegen en horeca dicht zijn, zitten er sowieso veel minder mensen met alcohol of drugs achter het stuur, verwacht de politie.
Als een wegpiraat echter een gevaar vormt, wordt hij of zij nog steeds aan de kant gezet, waarschuwt Gehrmann. ,,Mobiele busjes met radarcontroles op gevaarlijke plekken blijven gewoon op de weg.” Ook zijn er uiteraard overal flitscamera’s. ,,We krijgen er via sociale media vragen over”, zegt Gehrmann. ,,Zoals: waarom doen jullie dit, we hebben het al zwaar genoeg.”
Harde cijfers over het aantal snelheidsovertredingen heeft de politie nog niet. ,,Daarvoor is het nog te vroeg. Maar we verwachten dat het er een stuk minder zijn dan normaal.” De politie beklemtoont weer snel op te schalen mocht het drukker op de weg worden.
Tekst gaat verder na de foto
Verkeerspsycholoog: minder haast
Volgens verkeerspsycholoog Gerard Tertoolen is het logisch dat Nederlanders zich aan de lagere maximumsnelheid houden en zich ineens als de spreekwoordelijke ‘heer in het verkeer’ gedragen. ,,Er is minder haast, mensen werken allemaal thuis en hebben geen afspraken of vergaderingen waarvoor ze op tijd moeten komen. Als gevolg zijn er veel minder driftkikkers op de weg die links en recht inhalend, de maximum snelheid aan hun laars lappen.”
Een andere reden voor het rustige rijden is volgens Tertoolen de saamhorigheid die het coronavirus oproept. ,,Dat resulteert in meer normconform-gedrag. We worden allemaal geconfronteerd met die ene onzichtbare vijand: corona. We moeten het gezamenlijk doen, dus zul je je een stuk minder snel als aso in het verkeer gaan gedragen. De drempel om dat te doen ligt dan een stuk hoger.’’
De verkeerspsycholoog vermoedt overigens dat als de coronamaatregelen weer over zijn Nederlanders weer snel in hun oude gedrag terugvallen. ,,Dat zie je altijd bij life changing gebeurtenissen. Is alles weer normaal of ontstaat er een nieuwe stabiele situatie dan keert het oude gedrag weer pijlsnel terug. Dan is het weer: hé zak, ga toch opzij, ik heb een afspraak, rijd niet zo sloom!”
België wil ook minder controles
Ook in België klinkt de roep om minder controles. Afgelopen week deed procureur van de koning Filiep Jodts in Het Laatste Nieuws de oproep om minder op snelheid te controleren. ,,Ik wil de politie in tijden van corona ontlasten, want ook daar zijn al veel zieken. Dit is een crisis”, aldus Jodts. ,,Vanwege de coronacrisis zijn politieagenten elders harder nodig. Hij beklemtoont dat België geen ‘walhalla voor snelheidsduivels‘ wordt nu flitspalen nog gewoon aanstaan. ,,De politie beslist zelf of en welke flitscamera’s worden uitgeschakeld. De burger weet dus niet welke palen wel werken. Dat is belangrijk voor de verkeersveiligheid”, aldus de procureur.
Thuiswerken
Toch is er één heilzaam effect voor het verkeer dat wellicht blijvend is, stelt Tertoolen. ,,Bij veel bedrijven en organisaties werd er nog niet of weinig thuisgewerkt. Nu maken grote groepen werknemers en werkgevers er kennis mee.” Hij hoopt dat bedrijven doorpakken. ,,Dat zou namelijk kunnen zorgen voor minder files of een minder sterke groei van de files.” Met name werkgevers moeten de regie pakken. ,,Want als je dit aan werknemers overlaat, stappen die gewoon weer in hun autootje en sluiten ze 's ochtends aan in de file.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM12 vragen
Vanaf nu overal 100 km op de snelweg. Een overzicht in 12 vragen
Vanaf vandaag geldt overdag op alle Nederlandse snelwegen de verlaagde maximumsnelheid van 100 km per uur. De afgelopen tijd zijn door Rijkswaterstaat duizenden verkeersborden aangepast of bijgeplaatst. Twaalf vragen over de snelheidsverlaging. -
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties. -
PREMIUM
‘Leukemie is vaak domme pech, zelfs mensen die supergezond leven kunnen het krijgen’
De termen leukemie, bloedkanker en beenmergkanker worden vaak over één kam geschoren. Maar het gaat hier dus niet over één en dezelfde vorm van kanker. Sébastien Anguille, hoogleraar hematologie aan de Universiteit Antwerpen (UA) en hoofd hematologie van het UZ Antwerpen (UZA), geeft duiding. Hoe kan je herkennen of je leukemie hebt? En wat zijn de overlevingskansen? -
PREMIUM
Van 38 euro naar 225 euro per maand voor een parkeerplaats: deze automobilisten zijn woedend
Gebruikers van een parkeergarage in Amersfoort kregen de schrik van hun leven. De nieuwe commerciële eigenaar van de garage heeft de prijs gigantisch verhoogd. Gebruikers van het eerste uur betalen nu nog 38 euro per maand. Het nieuwe tarief? Tussen de 225 en 275 euro. Automobilisten zijn woedend en voelen zich bekocht. ,,Bijna niemand van ons kan dit ophoesten.”Amersfoort -
Autofabrikant keert recordbonus uit van 13.500 euro aan alle medewerkers
Van de kantinejuffrouw tot de directeur: alle medewerkers van een groot aantal autobouwers hebben over het afgelopen jaar een flinke bonus gekregen. Een Italiaanse sportwagenfabrikant betaalde het meest.
-
Volkswagen komt met elektrische auto voor het volk: ID.2 kost nog geen 25.000 euro
Elektrisch rijden moet voor iedereen bereikbaar worden, vindt Volkswagen. Daarom komt het merk binnen twee jaar met een elektrische gezinsauto die nog geen 25.000 euro zal kosten: de ID.2. Later volgt nog een model onder de 20.000 euro. -
-
-
PREMIUMvideo
130 of 100. Wat scheelt het eigenlijk?
Komende maandag gaat de ‘rotmaatregel’ in, zoals premier Rutte de verlaging van de maximumsnelheid op de snelwegen van 130 naar 100 kilometer per uur noemde. Maar wat scheelt dat nou eigenlijk? Verslaggevers Peter Ullenbroeck en Ralph van Wolffelaar namen de proef op de som, een test over de West-Brabantse snelwegen. -
PREMIUM
Door deze veelgemaakte fouten slijt je auto bovenmatig snel
Tijdens de autorijlessen wordt ons vooral geleerd hoe je schadevrij door het verkeer komt, maar niet of nauwelijks hoe je moet rijden om slijtage aan je auto te voorkomen. Als je deze slechte gewoontes afleert, gaat je auto langer mee.