Peter Sweres, teambuilder pur sang
ZONDAG HOOFDKLASSE B - Een tijdperk komt ten einde. Peter Sweres verlaat Dosko na zes bijzondere jaren. Dat afscheid valt de trainer zwaar.
Toen Peter Sweres trainer werd bij Dosko was Matthew Amoah nog spits bij NAC, profclub RBC was failliet verklaard en de Bergse ploeg was net gepromoveerd naar de tweede klasse. We spreken over medio 2011. Nu, ruim zes jaar later, bouwt Amoah zijn carrière af bij Halsteren, komt RBC als amateurclub uit in de vierde klasse en is Dosko twee niveaus geklommen, naar de hoofdklasse. Een ding is onveranderd: Sweres staat nog altijd voor de Bergse groep.
Maar zelfs aan dat tijdperk komt een einde. Sweres neemt afscheid, hij is volgend seizoen trainer van Roosendaal. Een moeilijke beslissing. ,,Daar heb ik het best vaak met mijn vrouw over gehad. Je merkt dat je iets te veel bij het meubilair begint te horen. Ik wist dat het tijd was om te vertrekken. Dat valt zwaar." Niet onbegrijpelijk. Wie 'Dosko' zegt, zegt ook 'Sweres'. En andersom. De twee zijn met elkaar vergroeid. Of zoals de trainer uit Etten-Leur het zelf zegt: ,,Dosko is een belangrijk deel van mijn leven."
Voetbalgenot
Sweres kan zich de eerste ontmoeting nog goed herinneren. ,,In mijn laatste jaar als trainer van Virtus speelden we een oefenduel met Dosko. Zij waren zo fris, daar droop het plezier en het voetbalgenot van af. Als je hier toch mee aan de slag kunt, dacht ik toen... Dus toen trok ik de stoute schoenen aan en nam ik contact op met Dosko."
Van het een kwam het ander. Sweres kreeg de touwtjes in handen toen de ploeg net gepromoveerd was naar de tweede klasse en bracht diezelfde groep helemaal tot aan de hoofdklasse. Twee promoties op rij voor Sweres, zelfs drie voor Dosko. ,,De promotie naar de hoofdklasse is het hoogtepunt in mijn periode hier. Dat maakte zoveel los, dat was zo uniek. Die nacompetitiewedstrijden tegen Deurne (2-5 uit, 1-0 thuis) en Meerssen (0-2 uit, 1-1 thuis), die waren zó mooi..."
Over zijn eigen rol in die succesjaren zal Sweres nooit opscheppen. De credits geeft hij aan zijn team. Dat siert hem, maar club en selectie roemen zijn cruciale rol. Volgens spelers is Sweres een echte teambuilder die van een selectie een hecht collectief kan maken door autoriteit en vriendschap op een professionele manier te combineren. Successen viert hij samen met zijn team, maar op het juiste moment trekt hij de teugels strak aan.
Moedeloos
Zijn kwaliteiten, en vooral zijn geduld, werden de laatste jaren steeds meer op de proef gesteld, de successen hielden niet aan. In de zomer van 2014 begon het zo sterke Bergse fundament af te brokkelen. Sommige spelers hadden moeite om bij het niveau aan te haken, anderen stonden in de belangstelling van clubs met meer geld. Daar viel voor Dosko niet tegenaan te concurreren. Sweres zag het met lede ogen aan. Moedeloos werd hij er soms van.
,,Achteraf denk ik wel eens: hadden we er niet meer tegen kunnen doen? Hadden we er niet meer op kunnen inspelen?" Sweres heeft het bestuur vaak gewaarschuwd: houd er rekening mee dat deze successen transfergeweld met zich mee kunnen brengen. Hij kreeg gelijk: harde klappen op de transfermarkt waren voor Dosko eerder regel dan uitzondering.
Vastenavend
Ieder seizoen opnieuw vertrokken sterkhouders, ieder seizoen moest hij opnieuw een team bouwen. Zelfs voor een teambuilder pur sang een klus van jewelste. Maar elk jaar kreeg Sweres het voor elkaar om Dosko voor de hoofdklasse te behouden. Door van alle spelers weer één geheel te maken door middel van kennismakingstrainingen, etentjes, samen vastenavend vieren in Bergen op Zoom, maar vooral door het geven van vertrouwen.
Dit seizoen is zijn moeilijkste bij Dosko. Deze keer moest hij bouwen met spelers die recent in de derde of vierde klasse speelden. Jongens van wie je niet kunt verwachten dat ze er in de hoofdklasse meteen staan. Dat vergt geduld en veel energie. Maar Sweres zal het altijd opnemen voor zijn team. Zelfs nu Dosko laatste staat.
Bowlen
Met nog vier wedstrijden te gaan gelooft hij heilig in het ontlopen van directe degradatie. ,,Als je reëel bent moeten we gaan voor een plek in de nacompetitie. Dan moeten we ons zo maar zien te handhaven." Daarvoor is hij graag bereid zijn afscheid met een paar weken uit te stellen.
Typerend is dat er donderdagavond, vlak voor de belangrijkste fase van het seizoen, niet getraind werd. De mannen zijn gaan bowlen. Teambuilding. Precies volgens de filosofie van Sweres.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMamateurvoetbal
De Fendert woedend over competitie-indeling: ‘Ik snap niet hoe je het als bond verzonnen krijgt’
De Fendert is woedend op de KNVB vanwege de nieuwe indeling in de derde klasse C, met daarin flink wat clubs uit de Hoeksche Waard en regio Rotterdam. De club uit Fijnaart hikt vooral aan tegen de extra reistijd en het verwachte ongemak op de weg. Trainer Ad Palings is des duivels. ,,Er is geen enkele vorm van overleg mogelijk.” Op veel bijval kan Palings niet rekenen van collega's uit de regio. VV Klundert en VV Zwaluwe hebben geen moeite met de competitie-indeling. -
Zo deel je zo min mogelijk persoonlijke data met Facebook
Steeds meer mensen maken zich zorgen over wat Facebook met hun persoonlijke data doet. Met onderstaande tips hou je zoveel mogelijk informatie privé. -
Nacompetitie tweede/derde klasse
Virtus sluit jubileumtoer af met promotie: ‘Wat een ontlading!’
Na een jubileumtoer van 24 wedstrijden in het Rotterdamse, wachtte het 90-jarige Virtus zondagmiddag in Dordrecht het belangrijkste duel. Door met 0-4 te winnen van tweedeklasser FC IJsselmonde promoveerden de Zevenbergenaren. -
zondag derde/vierde klasse
Seizoen duurt net te lang voor vierdeklasser Rimboe: ‘Volgend jaar moeten we kampioen worden’
De derde klasse blijft buiten bereik van Rimboe. De club uit Wouwse Plantage verloor in de finale van de nacompetitie met 0-1 van B.V.V.. -
PREMIUM
Altijd maar reizen voor je werk, is dat nou wel zo leuk? ‘Moest wel eens een verjaardag van mijn kind missen’
Elke dag na je werk naar huis, dat is niet voor iedereen de realiteit. Deze drie Nederlanders waren soms vaker onderweg dan thuis. Hoe is het om veel te reizen voor je baan en hoe gaat het thuisfront daarmee om?
-
PREMIUM
Trainersduo gaat succesgeneratie Baronie verder polijsten: ‘Ik zie veel potentie in de jongens’
Het trainersduo Martijn van Galen en Sedat Siner gaat bij Baronie aan de slag met de succesploeg en wil de ruwe diamant verder oppoetsen voor het nieuwe seizoen in de derde divisie. ,,Het is een vriendengroep, dus ze durven elkaar echt aan te spreken.” -
Tachtig procent van de Europese automobilisten kent dit waarschuwingssymbool niet
Waarschuwingssymbolen in de auto die aangeven dat er iets mis is, kunnen in de loop van de tijd veranderen, vooral wanneer de techniek aan boord verandert. De opkomst van hybrides en elektrische auto's kan voor een hoop verwarring zorgen. -
amateurvoetbal
Groen Wit wint na strafschoppen en staat op de rand van de tweede klasse
Groen Wit heeft zich geplaatst voor de finale van de nacompetitie om een plaats in de tweede klasse. Donderdagavond eindigde het duel in Breda in 2-2, waarna de strafschoppenreeks (3-4) werd gewonnen van Teurneuzen.