Opruimen na noodweer: containers kapot, auto's met lekke banden
[UPDATE] BREDA - Vrijdag zijn reinigingsdiensten druk bezig geweest met het opruimen van de schade die de onweers- en regenbuien van donderdagavond hebben aangericht in Brabant en Zeeland geleid. In Roosendaal, Bergen op Zoom en Zeeuws-Vlaanderen liepen straten onder water. Ook kwamen putdeksels en ondergrondse containers omhoog.
Bekijk veel foto's van de wateroverlast in de fotogallerij hiernaast.
Vanaf een uur of acht trokken onweer- en regenbuien over Brabant. Dat leidde in verschillende plaatsen tot overlast. Er kwamen meldingen van wateroverlast of stormschade binnengekomen uit Halsteren, Etten-Leur, Heerle, Wouw, Kruisland, Strijbeek en Breda. Vanuit Roosendaal en Bergen op Zoom kwamen meldingen binnen van ondergelopen straten.
Containers
In Roosendaal en omgeving viel zo veel regen dat op ongeveer negen plekken de ondergrondse vuilcontainers van Saver door het water omhoog werden gedrukt. Dan ontstaat er opwaartse druk en komt de (binnen)bak omhoog.
Afvalverwerkingsbedrijfaver is dan ook de hele vrijdag bezig met het herstellen van de schade. Directeur Wil van Leijsen: "Die ondergrondse containers bestaan natuurlijk al wat langer, maar zoveel bakken tegelijk zijn er nog nooit omhoog gekomen. In deze mate hebben we het nog niet meegemaakt. Dit is uitzonderlijk. Maar dat waren die hoosbuien ook."
Saver moest de containers op negen lokaties in haar werkgebied herstellen. Dat was het geval in Roosendaal, en ook in Wouw en Oud Gastel. Van Leijsen: "De elektronica in die containers is ook beschadigd, we moeten alle printplaten vervangen."
50 millimeter
Vijfendertig tot veertig millimeter in Roosendaal en zelfs vijftig millimeter in Wouw en Wouwse Plantage: zoveel regenval in korte tijd, dat móest wel voor problemen zorgen. En dat deed het ook. Er was sprake van wateroverlast in de gehele gemeente Roosendaal omdat de riolering het moeilijk kon bolwerken. De brandweer rukte tussen 21.24 en 01.21 uur donderdagavond en -nacht tien keer uit.
Boulevard, Kalsdonksestraat, Voorstraat, Laan van Brabant en Burgemeester Freijterslaan worden in Roosendaal genoemd als de straten waar het het ergste was. In Nispen was dat de Bergsebaan en in Wouw de Spellestraat.
Op alle genoemde plekken was het water, toen het eenmaal droog werd, snel weer weg. Gemeentewoordvoerder Dirk Timmers: "Maar in de Spellestraat bleek het riool niet in orde. Daar hebben we het vrijdag nog eens onder de loep genomen en gecontroleerd."
Lekke banden
Het slechte weer van donderdagavond heeft een automobilist in Breda twee lekke banden opgeleverd. Een Belg reed rond 21.00 uur in een open put gereden aan de Galderseweg.
De putdeksel was weggespoeld door de hevige regenval. Het leverde twee lekke banden op. De auto is weggetakeld. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Het putdeksel ligt inmiddels weer op de juiste plek.
Muziekfestival
In Bergen op Zoom werd Muziek op Het Wilhelminaveld halverwege afgelast. ,,Het was niet meer verantwoord om door te gaan, het bleef onweren en regenen”, zei Sam Mampuys van organisatie Palm Parkies. Enkele honderden muziekliefhebbers konden daarom maar kort van het optreden van de Bredase tienerband Pretty Young Things genieten.
Willemstad
In Willemstad liep de feesttent van het kindervakantiewerk aan het Kloosterblokje onder water.
Zeeland
Ook Zeeuws-Vlaanderen werd getroffen door een wolkbreuk. Even na zevenen kletterde het water uit een donkere lucht ,begeleid door onweersdreunen en en bliksemschichten, met bakken tegelijk uit de hemel.
In Hulst, Kloosterzande, Clinge , Nieuw Namen en Vogelwaarde kwamen bij de alarmcentrale zo’n dertig meldingen binnen. Kelders en tuinen liepen onder, straten stonden blank en putdeksels kwamen los. De brandweer had haar handenvol om hulp te bieden. Op een aantal plaatsen kon de afvoer het aanbod niet verwerken.
In Clinge liep een straat onder water. Verder rukte de brandweer uit in Vogelwaarde, Kloosterzande en Hulst. De regen ging in Zeeland gepaard met onweer.
Den Haag
Noodweer heeft vrijdagochtend vroeg gezorgd voor schade aan bomen in Den Haag en omgeving. Hier en daar was ook sprake van wateroverlast.
Volgens een woordvoerder van het vervoersbedrijf HTM zijn enkele bomen omgevallen op tramlijnen. Die konden op tijd verwijderd worden voordat de dienstregeling begon. Wel rijden enkele trams op sommige stukken langzamer dan normaal door de grote hoeveelheden water die er liggen.
Noorden
Ook het noorden van het land kende donderdagmiddag en aan het begin van de avond flinke overlast. Door blikseminslag is het treinverkeer rondom Leeuwarden stilgevallen.
In de hele provincie Friesland vielen forse buien. In Drenthe kwamen meldingen binnen van ondergelopen straten in Meppel, Hoogeveen en Zuidwolde. Loodgieters meldden vele lekkages van daken en ondergelopen kelders. Ook vanuit Salland (Overijssel) komen meldingen van flinke neerslag. In Lutten viel 30 millimeter regen in een kwartier. Normaal valt er 70 millimeter regen in een maand.
Media
-
- Beschrijving
- Wateroverlast in Halsteren. FOTO Kevin Vervoort
-
- Beschrijving
- . Rechtsboven: overlast op de Mathildadonk,
-
- Beschrijving
- Wateroverlast in Hulst. foto's Camile Schelstraete
-
- Beschrijving
- De feesttent van het kindervakantiewerk in Willemstad liep ook onder water. FOTO pauline Joosten.
-
- Beschrijving
- Wateroverlast in Roosendaal. FOTO Peter Breugelmans.
-
- Beschrijving
- In de Pastoor van Akenstraat in Roosendaal was duidelijk te zien hoe de afvalcontainer, die ondergronds hoort te blijven, naar boven was gekomen. Rechtsboven: overlast op de Mathildadonk, linksboven de situatie op De Fuis rond 22.15 uur. foto's W. Mangelaars, R. Nagelhout en B. Mangelaars
-
- Beschrijving
- Ondergrondse vuilcontainer aan de Pastoor van Akenstraat in Roosendaal is omhoog gedrukt door het vele regenwater van donderdag. FOTO W. Mangelaars.
-
- Beschrijving
- Wateroverlast in Hulst. foto's Camile Schelstraete
-
- Beschrijving
- Ondergrondse vuilcontainer aan de Pastoor van Akenstraat in Roosendaal is omhoog gedrukt door het vele regenwater van donderdag. FOTO W. Mangelaars.
-
- Beschrijving
- Muziek op het Wilhelminaveld in Bergen op Zoom werd donderdagavond vanwege het slechte weer gestaakt. FOTO Edmund Messcherschmidt.
-
- Beschrijving
- Wateroverlast in Hulst. foto's Camile Schelstraete
-
- Beschrijving
- ANP
-
- Beschrijving
- Ondanks de Operatie Waterweg, die ervoor moet zorgen dat wateroverlast bij enorme hoosbuiten tot het verleden behoort, stonden de bewoners in en rond de Hobodreef donderdagavond toch met hun voeten in het water. Foto Ton van Boxsel