Zeeuwse elite in de smokkelhandel

Auteur: door Nadia Berkelder |   zaterdag 19 april 2008 | 08:11 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 23 april 2008 | 17:13

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Ruud Paesie promoveerde afgelopen donderdag op zijn onderzoek naar Zeeuwse smokkelaars in de achttiende eeuw. foto Ruben Oreel

Ruud Paesie promoveerde afgelopen donderdag op zijn onderzoek naar Zeeuwse smokkelaars in de achttiende eeuw. foto Ruben Oreel

19 apr 2008, 08:00 - MIDDELBURG - In de 18e eeuw waren regenten volop betrokken bij smokkelhandel. Ruud Paesie concludeert dat er meer illegale dan legale schepen op Afrika voeren.


Neem Cornelis van Pere. Hij was zeven keer burgemeester van Vlissingen, bewindhebber van de West Indische Compagnie (WIC) en gecommitteerde raad van Zeeland. Tegelijkertijd zat hij tot zijn nek in de smokkelhandel. Of Pieter de la Rue, hoofdaandeelhouder van de WIC en later directeur van de Middelburgse Commercie Compagnie (MCC). Hij investeerde in ten minste zestien smokkelschepen die meer dan dertig illegale handelsreizen ondernamen. De bovenwereld was in Zeeland in het begin van de achttiende eeuw stevig verstrengeld met de onderwereld.

Lorrendraaiers heetten ze, de smokkelaars die het octrooi dat de Staten Generaal aan de WIC hadden verleend voor de handel op West-Afrika ontdoken. Middelburger Ruud Paesie promoveerde afgelopen donderdag op zijn onderzoek naar die smokkelhandel. " Het is een verhaal met een hoog Pietje Bellgehalte", zegt hij zelf. " Ik heb geprobeerd een stuk verborgen geschiedenis weer te geven."

Dat lorrendraaierij een Zeeuwse - en vooral Vlissingse - aangelegenheid was, is geen toeval: de Zeeuwen waren van oudsher sterk in de handel op West-Afrika. Daarnaast had Zeeland te lijden onder toenemende concurrentie uit Holland en Vlaanderen. Zeeuwse kooplieden waren er volgens Paesie van overtuigd dat de Hollanders ze uit de markt probeerden te drukken. De regenten hielden - als ze al niet gewoon meededen - de lorrendraaiers de hand boven het hoofd: er was geld te verdienen.

De WIC probeerde op te treden tegen de overtreders van het octrooi, maar dat was helemaal niet eenvoudig. Om te beginnen werden smokkelaars nauwelijks bestraft. Wie betrapt werd, kon officieel de doodstraf krijgen, maar die is nooit toegepast op een smokkelaar. Sterker nog: vaak kregen betrapte bemanningsleden - omdat er onvoldoende personeel te krijgen was - een baantje bij de compagnie aangeboden.

Bovendien waren de smokkelaars moeilijk te vangen. Ze beschikten over veel wendbaardere schepen dan de compagnie en de lorrendraaiers waren goed bewapend. Zelfs zo goed dat er regelmatig hevige gevechten op zee uitbraken. In 1718 schoten twee lorrendraaiers het compagnieschip De Faam naar de zeebodem. Het schip kreeg een voltreffer in de kruitkamer en explodeerde. Er vielen 117 doden. In Zeeland werd verheugd gereageerd op het nieuws uit Afrika, schrijft Paesie.

De lorrendraaiers namen onder meer textiel, vuurwapens en buskruit mee naar Afrika. Zeeuwse buskruithandelaren hadden belang bij die handel: bij gebrek aan een Europese oorlog probeerden ze nieuwe afzetmarkten te vinden. Langs de West-Afrikaanse kust kochten de smokkelaars slaven in die ze voornamelijk op de Caraïbische eilanden Sint Eustatius en Sint Thomas verkochten.

De illegale slavenhandel was veel omvangrijker dan iedereen tot nu toe dacht, betoogt Paesie. Daarmee is ook het Nederlandse aandeel in de internationale slavenhandel veel groter dan steeds werd aangenomen.

Paesie berekent dat er tussen 1700 en 1730 120.000 mensen vanuit Afrika naar Amerika zijn gebracht door schepen die afkomstig waren uit de Republiek der Verenigde Nederlanden. Een derde daarvan kwam voor rekening van de lorrendraaiers. Ook zijn berekeningen over de goederen die zijn verhandeld door smokkelaars zijn opzienbarend: in het begin van de achttiende eeuw waren er zelfs meer lorrendraaiers actief dan schepen van de WIC. Na 1720 stortte de illegale handel in: de Zeeuwen richten de MCC op.

- Ruud Paesie, Lorrendrayen op Africa. De Bataafsche Leeuw, ISBN 9789067076272, € 29,50.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Klik hier en lees het Privacy Statement


Zo reageert u:

Op de website van BN DeStem kunt u reageren op de artikelen. Soms worden (delen van) reacties ook gepubliceerd in de krant.

De redactie kan bijdragen zonder opgaaf van reden weigeren.

Daarbij hanteren wij onder meer de volgende voorwaarden:

De reactie moet kort en bondig (max. 400 tekens) zijn.

De reactie mag niet beledigen, discrimineren of nodeloos kwetsen.

De reactie mag geen scheldwoorden of bedreigingen bevatten.

De reactie moet betrekking hebben op het artikel waaronder de reactie wordt geplaatst.

De reactie mag geen reclame-uiting bevatten.

De reactie mag geen privé-gegevens van derden bevatten.

De reactie mag geen links naar illegale zaken bevatten (software, muziek, etc.).

De reactie mag geen inbreuk zijn op het auteursrecht van anderen.

Reacties onder overduidelijk valse naam kunnen worden geweigerd.

De reactie moet begrijpelijk en leesbaar zijn.

De redactie houdt zich aanbevolen voor tips, maar zal niet tot plaatsing overgaan van:

Reacties die (impliciete) beschuldigingen of verdachtmakingen van misdrijven bevatten, zolang er (nog) geen gerechtelijke uitspraak is.

Reacties die de identiteit van verdachten onthullen. Evenmin van slachtoffers, zolang de redactie geen bevestiging van de politie heeft (en wij mogen aannemen dat de familie is ingelicht)

Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd.

Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek, namelijk als de redactie van mening is dat een groot maatschappelijk belang in het geding is. Ook daarover wordt niet gecorrespondeerd.